Magazyn energii
dla Twojego domu

W ciągu ostatnich lat zaobserwować można rosnące zainteresowanie magazynami energii, określanymi również mianem magazynów prądu. To rozwiązania dedykowane do urządzeń odnawialnych źródeł energii. Zdaniem osób związanych ze światem OZE przez kolejnych kilka lat magazyny energii staną się nieodłącznym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej.
Czym dokładnie jest magazyn energii i dlaczego warto już teraz zadbać o to, by dołączyć go do własnej instalacji odnawialnych źródeł energii? Poznaj najważniejsze zalety magazynów prądu i dowiedz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę, by uzyskać jak najlepsze wyniki.
MAGAZYN ENERGII

Dlaczego warto zdecydować się na magazyn energii?

Wysoka cena magazynów energii sprawia, że wiele osób w dalszym ciągu rozważa sens tego rozwiązania. Długi czas oczekiwania na pełny zwrot z inwestycji może być czynnikiem zniechęcającym. Właśnie dlatego warto poznać szczegółowe zalety, związane z użytkowaniem magazynów prądu, ponieważ te nie ograniczają się wyłącznie do oszczędności finansowych. Wśród tych szczególnie istotnych, wymienić możemy:

Magazyn Energii - Zwiększenie autokonsumpcji z instalacji OZE

Prosumenci niedysponujący magazynem energii mogą sprzedać nadwyżkę prądu do zakładu energetycznego. Jednak niejednokrotnie wraz z nadejściem wieczoru, ten sam prosument musi „odkupić” energię elektryczną z ZE po cenie wyższej, niż ją sprzedał. Posiadając magazyn energii, można na bieżąco magazynować nadwyżki energii, które okażą się przydatne w sytuacji, gdy zabraknie prądu.

Magazyn Energii - zasilanie awaryjne

Pojawiające się niespodziewanie awarie sieci mogą znacząco pokrzyżować plany i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dysponując odpowiednio pojemnym magazynem energii, nawet podczas awarii sieci będziesz dysponował przynajmniej jedną aktywną fazą. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne, w przypadku zastosowania jako źródło ogrzewania pompy ciepła.

Magazyn energii - możliwość sprzedaży energii w późniejszym okresie

Ceny prądu stale się zmieniają. Zamiast sprzedawać na bieżąco powstałe nadwyżki prądu, możesz zdecydować się na jego magazynowanie, by następnie sprzedać go wówczas, gdy cena będzie dla nas korzystna. Jeżeli nowe zasady wejdą w życie, wówczas może się okazać, że sprzedaż prądu po 1 lipca 2024 r. okaże się znacznie korzystniejsza.

Magazyn energii - zapobieganie stratom

Przestarzała infrastruktura w Polsce sprawia, że zauważalne są problemy związane z wyłączaniem się instalacji fotowoltaicznej. Problem ten ma miejsce szczególnie w okresie letnim (kiedy instalacja jest najbardziej wydolna). Zbyt duże napięcie w sieci sprawia, że instalacja fotowoltaiczna wyłącza się, ponieważ sieć energetyczna nie ma możliwości odebrania mocy generowanej przez instalację fotowoltaiczną, szczególnie że ta na przestrzeni ostatnich lat stała się coraz bardziej popularna. Posiadając magazyn energii, możesz w prosty i skuteczny sposób przeciwdziałać temu problemowi, sprawiając, że Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie wydolna.

Skorzystaj z dofinansowania

Magazyn energii cieszy się bardzo wielkim zainteresowaniem szczególnie wtedy gdy zainteresowane osoby skorzystać z dodatkowej formy wsparcia, w postaci dofinansowania. Bezzwrotne środki przyznawane są m.in. na instalację magazynów energii.

Choć obecnie nie zostały opublikowane szczegóły dotyczące naboru w ramach programu Mój Prąd 6.0 to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już potwierdził, że istnieją plany na uruchomienie kolejnego naboru.

Jeżeli zasady przyznawania dofinansowanie nie zmienią się, wówczas prosumenci będą mogli liczyć na wsparcie w wysokości do 16 000 złotych.

W ramach usługi
Playtronics otrzymasz m.in:

  • pomoc w pozyskaniu finansowania
  • dopasowanie zapotrzebowania do pojemności baterii
  • profesjonalny dobór falowników off-grid oraz hybrydowych
  • monitoring uzysków i pracy systemu
  • dodatkowe wsparcie specjalistów Playtronics

Jak działa instalacja fotowoltaiczna w połączeniu z magazynem energii?

  • prąd produkowany przez panele fotowoltaiczne trafia do inwertera w domu
  • powstały prąd w pierwszej kolejności będzie zasilał aktywne urządzenia w domu
  • niewykorzystana na bieżąco nadwyżka energii, trafią do magazynu energii
  • po zachodzie słońca i kiedy bieżąca produkcja jest niższa niż zużycie, zgromadzona energia zostanie pobrana z magazynu energii
  • jeżeli skończy się energia w Twoim magazynie możesz pobrać dodatkowo energię z sieci

Magazyny energii BMS

Magazyn Energii BMS – Dla niezbędnej pracy magazyn energii potrzebuje falownika który przekazuje energię do ogniw i z powrotem za pośrednictwem systemu zarządzania baterią BMS. Magazyny energii LiFePO4 zawierają ogniwa o bardzo dużej gęstości od 100-260 Wh/kg. Ilość energii w poszczególnych pakietach jest kontrolowana przez system zarządzenia baterią odpowiada w szczególności za bezpieczeństwo, ponieważ tylko przez kontrolowanie poszczególnych ogniw w całej baterii mamy pewność że proces ładowania i rozładowania przebiega w sposób bezpieczny.

profesjonalny montaz panele fotowoltaiczne

Gdzie i jak zamontować magazyn energii?

Dla uzyskania możliwie jak najlepszych rezultatów należy zadbać o zapewnienie płynnej współpracy pomiędzy magazynem energii a siecią fotowoltaiczną. W tym celu należy stworzyć pełny układ zarządzania i integracji z systemem, opartym na specjalistycznym oprogramowaniu zestawionym z urządzeniami pomiarowymi i komunikacyjnymi. Aby nie zaburzyć przepływu energii, urządzenie powinno się znaleźć możliwie jak najbliżej instalacji fotowoltaicznej. Jednak konieczne jest przy tym odpowiednie jej zabezpieczenie. Właśnie dlatego najlepszym miejscem, dla magazynu energii będzie pomieszczenie gospodarcze, kotłownia lub garaż.
W zależności od preferencji i wielkości urządzenia, magazyn energii możesz zawiesić na ścianie lub postawić na ziemi. Musisz przy tym pamiętać, że instalacja magazynu prądu nie należy do najprostszych, dlatego chcąc zapewnić jego sprawne działanie, należy zlecić to zadanie wykwalifikowanym fachowcom.

Co to jest Magazyn Energii?

Dla lepszego zrozumienia zasad działania magazynów energii należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czym dokładnie jest magazyn energii. W pierwszym kroku należy lepiej zrozumieć działanie fotowoltaiki. Jej głównym zadaniem jest pozyskanie i przekształcenie energii słonecznej, na energię elektryczną. Padające na krzemowe ogniwa fotony wzbudzają wolne elektrony, co pozwala na wygenerowanie energii elektrycznej. Ta następnie trafia do inwertera, w którym uzyskuje odpowiednie parametry, dostosowane do tych, panujących w gniazdkach elektrycznych.
O ile w przypadku produkcji prądu odpowiadającej domowemu zapotrzebowaniu sprawa jest w pełni oczywista, tak zagadnienie to komplikuje się w przypadku pozyskania większej ilości prądu. Co się z nim wówczas dzieje? Zwykła instalacja fotowoltaiczna, nawet ta najnowszej generacji, nie ma możliwości magazynowania energii pozyskanej z promieni słonecznych. Tym samym musi być ona spożytkowana bezpośrednio po wyprodukowaniu, ponieważ w przeciwnym razie przepadnie.

Obecnie w takich sytuacjach użytkownik fotowoltaiki może zdecydować się na przesłanie nadwyżek pozyskanego prądu bezpośrednio do sieci energetycznej. Jednak tego typu usługa „barterowa” nie była w pełni opłacalna dla prosumentów. Osoby, decydujące się na magazynowanie prądu w zakładach energetycznych jeszcze do niedawna musiały ponieść dodatkową „opłatę” na poziomie 20 – 30% przesyłanego prądu, oddając tym samym od 0,7 do nawet 0,8 kWh za każdą przesłaną 1 kWh. Obecnie sytuacja na rynku stała się bardziej sprzyjająca dla prosumentów, a zakłady energetyczne mogą odkupić energię na zasadach net-bilingu, płacąc za energię przesłaną przez prosumenta taryfy zgodne ze stawkami rynkowymi.
Jednak istnieje rozwiązanie korzystniejsze od możliwości sprzedania pozyskanej energii elektrycznej do ZE. Mowa o magazynach energii. Zgodnie z klasyczną definicją, magazyn energii to urządzenie lub też zespół urządzeń, który służy do przechowywania energii elektrycznej. Urządzenie to (lub zespół urządzeń) musi być przyłączone do sieci i dysponować zdolnością do dostawy energii elektrycznej do sieci. Dla spełnienia sztywnych kryteriów, magazyny energii nie mogą stanowić źródła emisji, które w sposób bezpośredni przyczyniają się do obciążenia środowiska naturalnego.

Mówiąc prościej, magazyny energii możemy określić jako swego rodzaju duże akumulatory, w których dochodzi do przetworzenia energii elektrycznej w energię elektrochemiczną. Dla uzyskania możliwie jak najlepszych rezultatów obecnie wykorzystuje się akumulatory litowo-jonowe, pozwalające na połączenie stosunkowo niewielkiej wagi i długiej żywotności, z wysoką pojemnością. Tego typu akumulatory działają na zasadzie gromadzenia i późniejszego uwalniania energii elektrycznej w odwracalnych procesach chemicznych.

Czy warto zdecydować się na zakup magazynu energii?

Warto samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie to pozwala na osiągnięcie realnych oszczędności w ujęciu długoterminowym. Co więcej, dostępność licznych programów dotacyjnych sprawia, że można w prosty sposób obniżyć koszty instalacji magazynu prądu.
Decydując się na tego typu rozwiązanie, możesz w prosty sposób obniżyć miesięczne rachunki za prąd i zyskać całkowitą niezależność, również w krótkie, pochmurne dni, kiedy wydolność instalacji fotowoltaicznej jest znacznie niższa.

Magazyn energii – cena

Nie da się jednoznacznie wskazać całkowitego kosztu założenia magazynu energii. Ta uzależniona jest w głównej mierze od wielkości i parametrów urządzenia, które muszą być dopasowane w sposób indywidualny do istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

W przypadku niewielkich instalacji i gospodarstw domowych o niewielkim zapotrzebowaniu energetycznym, w zupełności wystarczą niewielkie urządzenia, których cena może się wahać w okolicach 10 tys. złotych. Jednak w przypadku większych gospodarstw, zużywających większą ilość prądu konieczne może się okazać zastosowanie urządzenia o znacznie wyższej pojemności. Wówczas jednak należy się liczyć z wyraźnie wyższym wzrostem ceny.

Magazyny energii w zestawie z falownikiem o pojemności użytecznej 9,5 kWh mogą kosztować nawet ok. 26 tys. złotych. Z kolei te największe, o pojemności do 23 kWh będą kosztowały ok. 90 tys. złotych.
Jak widać, różnice w cenie są naprawdę istotne, dlatego warto jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie zastanowić się, jaki magazyn będzie najlepszy. W tym celu warto określić dzienne zapotrzebowanie na prąd oraz dodatkowy zapas, który powinien zapewnić dostęp do energii w przypadku awarii sieci.

Magazyny energii

Magazyny energii - FAQ

Co to są magazyny energii elektrycznej?
Magazyn energii to urządzenie do przechowywania energii elektrycznej, w ramach sieci elektroenergetycznej. Energia może być magazynowana, gdy produkcja przeważa nad zużyciem, i wykorzystywana, gdy zużycie przeważa nad produkcją. Dzięki takim rozwiązaniom produkcja energii z pochodząca z fotowoltaika nie musi być dostosowywana do chwilowego zużycia. Obecne możliwości technologiczne pozwalają dzięki urządzeniom takim jak magazyny energii elektrycznej wyrównywać szczyty zapotrzebowania na energię lub krótkoterminowo podtrzymywać zasilanie. Oferowany przez Palytronics magazyny energii są bezobsługowe i praktycznie bezawaryjny. Zapytaj naszego konsultanta o na temat fotowoltaiki do Twojego domu lub firmy.
Co to jest OZE?

Odnawialne źródła energii OZE to źródła samoistnie się odnawiają, których nie można wyeksploatować, ponieważ ich zasób odnawia się w relatywnie krótkim czasie (surowce odnawialne). Takimi źródłami są słońce, wiatr, woda, biomasa, biogaz, biopaliwa. Do energii odnawialnej zalicza się również ciepło pozyskane z ziemi (energia geotermalna), powietrza (energia aerotermalna), wody (energia hydrotermalna). Metody wykorzystania OZE są stale doskonalone i unowocześniane. W Polsce korzystamy głównie z energii słonecznej, energii wiatru, energii wody, energii geotermalnej i biomasy. Wszystkie rozwiązania oferowane przez Palytronics są systemami opartymi o odnawialne źródła energii. Zapytaj naszego konsultanta o na temat OZE do Twojego domu lub firmy

Co to jest dom zeroenergetyczny i jak to działa?

Dom zeroenergetyczny to nowoczesny dom, który do funkcjonowania nie potrzebuje energii z zewnątrz. Bilans produkowanej i zużywanej przez instalacje energii w takim budynku wynosi ZERO. Oznacza to, że dom wykorzystuje dokładnie tyle samo energii, ile sam wytwarza. Dom zeroenergetyczny jest ekonomiczny i w pełni przyjazny środowisku naturalnemu. Tym samym nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla czy innych szkodliwych substancji. Takie domy dzięki swojej oszczędność, ekologia oraz komforcie zyskują na popularności i są prawdziwy trendem w spółczesnym budownictwie.

Rozwiązania energetyczne firmy Playtronics pozwalają na uniezależnić się od stale rosnących cen prądu, są ekologiczne, a także wygodne. Nasze inteligentne urządzenia nie wymagają wiedzy technicznej codziennej obsłudze. Zapytaj naszego konsultanta o dom zeroenergetyczny.

Innowacyjny dom bez rachunków?

Czy dom bez co miesięcznych rachunków jest możliwy? Tak jest to tzw. dom zeroenergetyczny, który może opierać się na rozwiązaniach firmy Playtronics: Fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii.

Domu bez rachunków nie musisz budować go od nowa. Wystarczy skorzystać z naszych technologii. Energię do ogrzewania domu zapewni Ci pompa ciepła, a pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną nowoczesna instalacja fotowoltaiczna. Dzięki rozwiązaniom Playtronics możesz cieszyć się oszczędnościami i niezależnością energetyczną Twojego domu przez lata.
Zalety domu bez rachunków to:

  • niskie koszty eksploatacji domu dzięki korzystaniu z darmowej energii z natury
  • niezależność energetyczna dzięki uniezależnieniu się podwyżkach cen energii czy paliw
  • energia przyjazna środowisku – nie emitujesz hałasu ani zanieczyszczeń
  • codzienny komfort i wygoda korzystania z nowoczesnych urządzeń OZE
  • dostęp do taniej energia przyjazna środowisku, która nie emitujesz hałasu ani zanieczyszczeń
  • nasze instalacje OZE są niemal bezawaryjne, na które uzyskać korzystną gwarancję

Poznaj inne produkty

Poznaj naszą kompleksową ofertę dla Twojego domu. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania odpowiadające gabarytom domu i zapotrzebowaniu na energię.

Wypełnij formularz

Jakim rozwiązaniem OZE jesteś zainteresowany? Potrzebujesz ofertę dla Twojego projektu, masz wątpliwości lub pytania? Wypełnij formularz lub napisz do nas!

GET STARTED

0$

Dziękujemy za wypełnienie! Skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 24 godzin w celu przygotowania oferty.

Dopasuj swoją ofertę

Wybierz jakimi rozwiązaniami jesteś zainteresowany?

Mam dom

Buduję dom

Dla firmy

Wybierz przynajmniej jeden element, aby kontynuować

Wybierz produkty

Wybierz jeden lub kilka produktów, których oferta Cię interesuje.

Fotowoltaika

Magazyny energii

Pompy ciepła

Ładowarki

Wybierz przynajmniej jeden element, aby kontynuować

Wypełnij swoje dane

To już ostatni krok!

Wyrażam zgodę na przekazywanie mi przez Playtronics treści marketingowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Playtronics, na podany przeze mnie numer telefonu, w tym przy użyciu automatycznych systemów wywołujących.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Playtronics, drogą elektroniczną na podany przeze mnie adres e-mail, informacji handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez Playtronics.

Summary

OpisInformacjeQuantityPrice
Discount :
Total :

Baza wiedzy OZE

Chcesz zainwestować w OZE i zastanawiasz się czy fotowoltaika, pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla Ciebie? Czytaj nasze poradniki na temat Odnawialnych Źródeł Energi, fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynowania energii i znajdź najlepsze rozwiązania dla siebie.