Pompy ciepła Bielsko-Biała

Pompy ciepła z roku na roku zyskują na popularności. Tego typu rozwiązanie określane jest mianem efektywnej i ekologicznej alternatywy dla tradycyjnego ogrzewania budynków. Pompy ciepła wykorzystując energię cieplną zgromadzoną w gruncie, wodzie lub w powietrzu pozwalają na skuteczne ogrzanie domu, obniżając równocześnie poziom emisji dwutlenku węgla, a także obniżając miesięczne koszty związane z ogrzewaniem domu. Tego typu technologia, działa w sposób przyjazny dla środowiska, co w efekcie przynosi szereg korzyści dla mieszkańców Podbeskidzia.

Doceniając szereg zalet wynikających z montażu pompy ciepła, coraz więcej mieszkańców Podbeskidzia, w tym między innymi Bielska-Białej, Jasienicy, Zebrzydowic, Goleszowa, Gilowic, Skoczów, Milówka i Porąbka decyduje się na montaż pomp ciepła.

Jeżeli i Ty rozważasz montaż pompy ciepła w Bielsku-Białej, sprawdź, jakie są dostępne typy pomp ciepła w Hażlach, jak działają i dlaczego warto zdecydować się na ich zainstalowanie we własnym domu.

 

Pompa ciepła Bielsko-Biała – co to jest?

Pompę ciepła najprościej można opisać jako urządzenie cieplne, które wymusza przepływ ciepła z obszaru, w którym utrzymuje się niższa temperatura, do obszaru o wyższej temperaturze. Proces ten zachodzi w pompach ciepła wbrew naturalnym kierunkom powietrza, tym samym dla sprawnego działania wymaga zastosowania dodatkowej energii pochodzącej z zewnątrz.

Z uwagi na wysoką wydajność, przez wielu pompy ciepła uznawane są za urządzenia przyszłości, które pozwalają inwestorom uwolnić się od stale rosnących cen ogrzewania, a także pozwalają na pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego w energię cieplną oraz ciepłą wodę użytkową. Co szczególnie ważne, wszystkie te działania możliwe są przy zachowaniu pełnej ekologii. Pompy ciepła, pozwalają znacząco zmniejszyć poziom emisji gazów cieplarnianych, co w efekcie przekłada się do poprawy jakości powietrza. Cecha ta jest szczególnie ważna dla mieszkańców województwa śląskiego, w tym między innymi takich miejscowości jak Bielsko-Biała, Wilkowice, Buczkowice, Szczyrk czy Łodygowice, którzy każdego roku, w okresie jesienno-zimowym zmagają się z rekordowym wręcz poziomem smogu.

Zastąpienie przez mieszkańców Podbeskidzia konwencjonalnych źródeł ogrzewania, pompami ciepła pozwoli na znaczącą poprawę jakości powietrza i tym samym przyczyni się do poprawy komfortu życia.

Pompy ciepła Jaworze – dostępne rodzaje

Inwestorzy planujący zakup i montaż pompy ciepła na Podbeskidziu mogą zdecydować się na wybór określonego wariantu pompy ciepła. Każdy z nich różni się sposobem działania, możliwościami, a także kosztami eksploatacyjnymi. Obecnie wśród inwestorów największym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła gruntowe, powietrze-woda oraz woda-woda. Aby wybrać wariant najlepiej dopasowany do potrzeb danego gospodarstwa domowego, należy znać podstawowe zasady działania, każdego z tych systemów.

 

Pompy ciepła Bielsko-Biała

Gruntowe pompy ciepła — Jasienica

Gruntowe pompy ciepła, określane również mianem pomp ziemia-woda dla sprawnego działania wykorzystują energię cieplną zgromadzoną w ziemi. Do ich wykonania konieczne jest zastosowanie kolektorów gruntowych (pionowych lub poziomych), które absorbują ciepło z gruntu, a następnie przekazuję je do systemu grzewczego w budynku.

Niewątpliwą zaletą tego typu pomp ciepła jest wysoka efektywność i stabilność pracy. Pompa gruntowa jest w pełni niezależna od warunków atmosferycznych, co sprawia, że doskonale sprawdzi się również w okresie zimowych. Dodatkowo zdaniem  ekspertów pompy ciepła gruntowe uznawane są za najtrwalsze, co pozwala znacząco zmniejszyć koszty związane z koniecznością przeprowadzania częstych napraw.

Należy jednak pamiętać, że zastosowanie gruntowej pompy ciepła wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów inwestycyjnych. Aby możliwe było pozyskiwanie energii cieplnej z gruntu, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich odwiertów oraz wykonanie niezbędnej instalacji. Co więcej, planując instalację gruntowej pompy ciepła, inwestor powinien dysponować odpowiednią przestrzenią, umożliwiającą montaż systemu.

Tego typu rozwiązanie może się sprawdzić szczególnie dobrze w przypadku mieszkańców Bielska-Białej oraz takich miejscowości jak Świnna, Żywiec, Ujsoły czy Istebna.

Pompy ciepła Wilkowice – pompy powietrze-woda

Z uwagi na znacznie prostszą instalację i tym samym wyraźnie niższe koszty inwestycyjne, obecnie największą popularnością cieszą się pompy ciepła powietrze-woda. Tego typu systemy dla sprawnego działania pobierają energię cieplną z powietrza zewnętrznego, a następnie przekazują ją do wody w obiegu systemu grzewczego domu. Co szczególnie ważne, pompy ciepła powietrze-woda, są w stanie pozyskać energię cieplną z powietrza również wówczas, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, choć wówczas należy się liczyć ze znacznie niższą wydajnością tego typu urządzenia. To sprawia, że na obszarach, na których długo utrzymują się niskie temperatury, konieczne może się okazać zastosowanie dodatkowego źródła ogrzewania.

Warto jednak podkreślić, że mimo wyraźnie niższej sprawności, pompy ciepła powietrze-woda są znacznie mniej kosztowne w montażu niż pompy gruntowe i wodne. Również sam sposób montażu jest znacznie szybszy i prostszy, co automatycznie przekłada się na niższe koszty związane z robocizną.

Montaż tego typu pomp ciepła w Buczkowicach powinni rozważyć przede wszystkim mieszkańcy Czechowic-Dziedzic, Łękawicy, Brenny oraz Ustronia.

Pompy ciepła w Ustroniu — pompy woda-woda

Pompy ciepła woda-woda dla zapewnienia energii cieplnej pobierają ciepło z wód gruntowych lub powierzchniowych. System ten wyróżnia się wysoką sprawnością. Stabilna, wysoka temperatura wód, w porównaniu do temperatury gruntu i powietrza sprawia, że system działa w pełni wydajnie również wówczas, gdy temperatura na zewnątrz zacznie spadać.

Choć rozwiązanie to wyróżnia się wysoką skutecznością, to nie jest w pełni wolne od wad. Wysokie koszty instalacji oraz późniejszej konserwacji pompy ciepła woda-woda sprawiają, że rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku osób, którym przede wszystkim zależy na oszczędności. Wysokie koszty utrzymania pompy ciepła woda-woda mogą pochłonąć nadwyżki, wynikające z obniżenia kosztów ogrzewania domu, sprawiając, że inwestycja się nie zwróci.

Co więcej, decydując się na montaż pompy ciepła woda-woda, należy pamiętać, że tego typu instalacja wymaga spełnienia szeregu ściśle określonych wymogów prawnych, a także posiadania dostępu do odpowiednich zasobów wodnych.

Na obszarze Podbeskidzia tego typu rozwiązanie powinni rozważyć przede wszystkim mieszkańcy miejscowości usytuowanych w okolicach zbiorników wodnych, w tym między innymi mieszkańcy Czernichowa, Jaworza, Kozy oraz Lipowa.

Wybierając odpowiedni rodzaj pomp ciepła, należy pamiętać, że ten powinien być dopasowany do szeregu istotnych czynników. Niezwykle ważne jest dopasowanie typu pompy ciepła do warunków terenowych, dostępności źródeł energii, wymagań technicznych oraz budżetu, jakim dysponuje inwestor.

W regionie Podbeskidzia panują specyficzne warunki klimatyczne i geograficzne, co sprawia, że inwestorzy mają niemal nieograniczone możliwości dotyczące wyboru odpowiedniego typu pompy ciepła, a każda z nich powinna przynieść wymierne korzyści.