Zapytaj o ofertę
Skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 24 godzin w celu przygotowania oferty dla Twojego domu lub firmy.
Skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 24 godzin w celu przygotowania oferty dla Twojego domu lub firmy.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.
Skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 24 godzin w celu przygotowania oferty dla Twojego domu lub firmy.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.
Program umożliwia wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych. Współfinansowanie inwestycji polega na zakupie i montażu nowych pomp ciepła – powietrznych i gruntowych – wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Urządzenie musi zostać zakupione między 1 stycznia 2021 r. a 31 grudnia 2026 r.
Pamiętaj, w budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się, również w okresie trwałości inwestycji, źródło ciepła na paliwo stałe.
Dofinansowanie w formie dotacji do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych
Kwota jaką można uzyskać to od 7000 do 21000 złotych na jedną współfinansowaną inwestycję
Przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie.
Oficjalna strona programu: www.mojecieplo.gov.pl
Czy mogę zainstalować hybrydową pompę ciepła?
Można, pod warunkiem, że w zestawie hybrydowym pompa ciepła spełnia wymagania techniczne uwzględnione w programie (m.in.: klasa efektywności energetycznej, i/lub współpraca z wodnym ogrzewaniem niskotemperaturowym), natomiast drugi element zestawu nie stanowi źródła ciepła zasilanego paliwem stałym.
Czy program będzie finansował zakup pomp CWU (podgrzewanie ciepłej wody użytkowej)?
W programie finansowane będą jedynie pompy CO (centralnego ogrzewania) lub CO + CWU.
Pompę ciepła zakupiłem w 2020 roku, czy w tym przypadku będę mógł się starać o dofinansowanie?
Niestety nie. Data kwalifikowalności kosztów to 01.01.2021r.
Od czego zależy wysokość dofinansowania?
Wysokość dofinansowania będzie zależała od rodzaju zamontowanej pompy, do 7 tyś w przypadku pompy powietrznej i do 21 tyś w przypadku pompy gruntowej. W obu przypadkach jednak nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych. W przypadku osób posiadających kartę dużej rodziny wysokość zostanie zwiększony do 45% kosztów kwalifikowanych.
Kto może zostać pełnomocnikiem?
Każda osoba wskazana na druku pełnomocnictwa.
Czy koszt świadectwa energetycznego jest kosztem kwalifikowanym?
Tak. Należy jednak mieć na uwadze, że koszt dokumentacji nie powinien być wyższy niż 5% kosztów kwalifikowanych.
Czy można zaktualizować zaprojektowaną charakterystykę energetyczną budynku?
Jeżeli projekt budowlany nie uwzględnia pompy ciepła, to w trakcie trwania budowy budynku (gdy nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie) można go zaktualizować wraz z zawartą w nim charakterystyką energetyczną. Jeżeli natomiast zawiadomiono o zakończeniu budowy lub budynek został już oddany do użytkowania, wtedy należy wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej, którego koszt można uwzględnić jako koszt kwalifikowany przy składaniu wniosku o dofinansowanie.
Czy można łączyć program z ulgą termomodernizacyjną?
uznać należy, że z ulgi termomodernizacyjnej, w tym brzmieniu zapisów Programu, będzie mógł skorzystać jedynie beneficjent Programu, który poniósł koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła po oddaniu budynku jednorodzinnego do użytkowania, w przypadku gdy zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie złożono nie wcześniej niż 01.01.2021 r.
Budynek zakupiłem u dewelopera. Nie posiadam pozwolenia na budowę. Czy istnieje możliwość przepisania pozwolenia na budowę i otrzymania dotacji w programie?
Wnioskodawcą musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę. Przeniesienia pozwolenia na budowę nie można dokonać w sytuacji, gdy roboty budowlane zostały już zakończone.
Kominek – co w sytuacji gdy w domu znajduje się lub będzie kominek?
Jednym z warunków przyznania dofinansowania w ramach programu jest to, aby w budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie znajdowało się źródło ciepła na paliwo stałe.
Jeżeli w domu jest lub będzie kominek- otrzymanie dotacji jest możliwe pod warunkiem, że pełni on wyłącznie funkcję rekreacyjną albo ozdobną.
Funkcja ozdobna polega na tym, że kominek ma zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny i nie da się w nim palić.
Kominek o funkcji rekreacyjnej nie może posiadać rozprowadzenia ciepła (ani grawitacyjnego ani mechanicznego) do innych pomieszczeń. Nie może posiadać płaszcza wodnego. Używany jest sporadycznie, a nie jako źródło ciepła w domu.