Instalacja fotowoltaiczna, dla skutecznego działania wymaga zastosowania odpowiednich mechanizmów. Jednym z ważniejszych elementów, wpływających na skuteczność działania instalacji fotowoltaicznej są falowniki. To właśnie odpowiedni dobór inwertera wpływa na jakość pracy całego systemu instalacji fotowoltaicznej.
Jakie dokładnie zadanie spełniają falowniki w instalacji fotowoltaicznej? Czym jest mikrofalownik i kiedy warto się zdecydować na jego zastosowanie? Sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę, wybierając mikrofalowniki do instalacji fotowoltaicznej.
Co to jest inwerter i w jakim celu się go stosuje?
Inwerter, zwany również falownikiem, to jeden z istotniejszych elementów całej instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego, wytwarzanego przez panele słoneczne, w prąd naprzemienny, którego częstotliwość jest ściśle dopasowana do urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w domach.
Poza tą niezwykle istotną funkcją inwerter dodatkowo rejestruje przepływ energii, zapobiegając wystąpieniu nadmiernych przeciążeń.
W instalacjach fotowoltaicznych stosowane są różne typy inwerterów. Standardowe instalacje wyposażone są w jeden duży falownik centralny, do którego następnie podłączane są wszystkie elementy instalacji.
Drugim typem są właśnie mikroinwertery. To niewielkie inwertery, montowane bezpośrednio pod instalacją fotowoltaiczną. Podobnie jak standardowy inwerter, również ten pozwala na przekształcenie prądu stałego, w naprzemienny. Mikroinwertery nie obejmują swym zasięgiem całej instalacji fotowoltaicznej. Do jednego mikrofalownika można połączyć od jednego do czterech modułów, wchodzących w skład poszczególnych paneli. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że poszczególne panele słoneczne działają w sposób niezależny, co sprzyja osiągnięciu maksymalnej wydajności.
Dlaczego warto zdecydować się na mikrofalownik?
Mikrofalowniki to stosunkowo nowe falowniki, które stopniowo zaczynają wypierać te standardowe. Dzieje się tak, ponieważ rozwiązanie to niesie ze sobą szereg korzyści, wśród których wymienić można, m.in.:
- znacznie większą elastyczność w zakresie ewentualnej rozbudowy instalacji,
- możliwość stopniowego budowania instalacji fotowoltaicznej,
- możliwość instalowania fotowoltaiki również na dachach o nietypowym kształcie,
- możliwość oddzielnego monitorowania pracy każdego modułu,
- znacznie mniejsze ryzyko przegrzania się urządzenia.
Jak widać, lista zalet mikroinwerterów jest naprawdę imponująca i przemawia na korzyść tego rozwiązania. Możliwość podłączenia poszczególnych modułów do odrębnych mikroinwerterów zapewnia sprawność działania instalacji, ponieważ ta nie jest uzależniona od sprawności całego systemu. Właśnie z uwagi na tę funkcjonalność warto rozważyć możliwość zastosowania tego typu rozwiązania.
Ile kosztują mikrofalowniki?
Cena pojedynczego mikrofalownika uzależniona jest od wielu czynników. Szczególne znaczenie mają takie parametry jak moc urządzenia oraz rodzaj zastosowanych technologii. Na rynku polskim dostępne są mikrofalowniki czterech producentów, którzy od lat związani są z technologią odnawialnych źródeł energii.
Stosunkowo niewielka konkurencja na rynku sprawia, że różnice w cenie mikrofalowników są niewielkie. W 2024 roku za mikrofalownik o mocy modułu do 440 W, z możliwością podłączenia jednego modułu zapłacić trzeba ok. 700 złotych. Znacznie więcej, bo ok. 1600 złotych trzeba zapłacić za mikrofalownik o mocy urządzenia do 1200 W, z możliwością podłączenia do 4 urządzeń. Z kolei zakup mikrofalownika o mocy maksymalnej urządzenia do 1500 W to koszt około 1800 złotych.
Kiedy warto zdecydować się na mikrofalowniki?
Dostępność różnych rodzajów inwerterów sprawia, że inwestorzy planujący montaż instalacji fotowoltaicznej powinni starannie przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania. Odpowiednie dopasowanie rozwiązań do możliwości i potrzeb pozwoli na uzyskanie maksymalnej wydajności urządzenia. Jednak istnieją przypadki, w których wybór mikroinwerterów jest szczególnie uzasadniony.
Na zakup tego rodzaju inwerterów powinny się zdecydować w szczególności osoby, którym zależy na montażu instalacji fotowoltaicznej, jednak specyfika dachu znacząco ogranicza możliwości instalacyjne. Dachy z ostrym spadkiem oraz o różnym kącie nachylenia wymagają odpowiedniego podejścia, które możliwe jest poprzez zastosowanie mikrofalowników.
To także propozycja dla osób, które planują zamontowanie fotowoltaiki balkonowej. Mikrofalowniki w przypadku instalacji na balkonie to często jedyne rozwiązanie technologiczne, ponieważ ograniczona ilość paneli fotowoltaicznych uniemożliwia zastosowanie falownika stringowego.
Dodatkowo to dobre rozwiązanie do osób, które chcą wykonać instalację fotowoltaiczną „na próbę” lub rozłożyć koszt jej wykonania w czasie. Co więcej, z uwagi na swoją specyfikę, tego rodzaju inwertery sprawdzą się w przypadku montażu instalacji na balkonie.
Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup mikrofalownika?
Poszukując odpowiedniego mikrofalownika, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiedni dobór mocy. To od niej zależeć będzie poprawność działania całej inwestycji. Jednak poza tym parametrem, należy zadbać o dobór odpowiedniego modeli do stosowanego systemu instalacji fotowoltaicznej. Dopasowanie mikrofalowników do systemu on-grid, off-grid lub hybrydowego, zapewni pełną sprawność działania i maksymalną wydajność całej instalacji fotowoltaicznej.