Fotowoltaika - energia ze słońca

Fotowoltaika na przestrzeni lat zyskała bardzo dużą popularności, stając się powszechnie stosowanym odnawialnym źródłem energii. Obecnie rozwiązanie to nie stanowi domeny wyłącznie majętnych inwestorów. Panele słoneczne można spotkać zarówno na dachach domków jednorodzinnych, jak również na budynkach wielorodzinnych i obiektach użytkowych. To rozwiązanie pozwalające na znaczącą redukcję rachunków za prąd, a przy tym zapewnia stabilność w dostawie prądu.

Zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę? Wobec tego powinieneś poznać zasady jej działania. Dowiedz się, jak działa instalacja fotowoltaiczna oraz na co należy zwrócić uwagę, decydując się na jej montaż.

Profesjonalny montaż fotowoltaiki

Zajmujemy się kompleksowym wdrożeniem fotowoltaiki od doradztwa, doboru odpowiednich urządzeń, załatwienie formalności po montażu. Firma Playtronics zainstaluje system fotowoltaiczny na Twoim domu nawet do 30 dni od sfinalizowania płatności. Dlatego im szybciej skontaktujesz się z naszym doradcą, tym szybciej instalacja fotowoltaiczna pojawi się na dachu lub Twojej posesji i będziesz mógł zacząć oszczędzać.
Fotoogniwo

Fotowoltaika - energia odnawialna

Fotowoltaika w 2024 roku nabiera jeszcze większego tempa. To dziedzina nauki i technologii, skupiająca się na konwersji energii świetlnej na energię elektryczną. Proces przemiany energii zachodzi dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów – ogniw fotowoltaicznych, nazywanych również panelami fotowoltaicznymi.

Fotowoltaika to proces pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych. Z kolei jej instalacja pozwala na pozyskanie w pełni ekologicznego prądu, który nie tylko zabezpieczy Cię przed utratą energii w razie awarii tradycyjnej instalacji, ale dodatkowo w dłuższej perspektywie zapewni Ci znaczne oszczędności.

Odpowiednio skonstruowane ogniwa wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne, podczas którego na skutek działania promieniowania słonecznego, dochodzi do uwolnienia elektronów w materiale półprzewodnikowym, co pozwala na wygenerowanie przepływu prądu elektrycznego.

Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd z pozyskanej energii słonecznej. Jednak jak do tego dochodzi? Gdy promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne, zachodzi zjawisko konwersji, polegające na przekształceniu energii słonecznej w prąd stały. W kolejnym kroku prąd stały przekształcany jest za pośrednictwem falownika, w prąd zmienny, który następnie przekierowywany jest do gniazdek elektrycznych w całym domu.

Jednak co się dzieje z ewentualnymi nadwyżkami energii? W zależności od potrzeb i preferencji można się zdecydować na ich sprzedaż do sieci energetycznej albo kumulować w przydomowym magazynie energii.

Fotowoltaika Moc Instalacji

Co wpływa na moc fotowoltaiki?

Warto nadmienić, że nie każda fotowoltaika będzie w stanie zapewnić pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz dodatkowe nadwyżki. Ilość wytwarzanej energii elektrycznej uzależniona jest od mocy instalacji, na którą wpływają:

 • wielkość gruntu,
 • wielkość dachu,
 • kąt nachylenia dachu,
 • poziom zacienienia,
 • ekspozycja dachu na promienie słoneczne.

Wszystkie powyższe czynniki wpływają na efektywność fotowoltaiki. To znaczy, że taka sama instalacja, w sprzyjających warunkach będzie w stanie pozyskać znacznie więcej energii, niż fotowoltaika zamontowana na obszarach, na których występuje intensywne zacienienie, a ekspozycja dachu na promienie słoneczne jest znikoma.

Właśnie dlatego dobrze wykonana fotowoltaika, pozwala na wytworzenie takiej ilości energii ile potrzebujemy, jednak do jej wykonania należy zwrócić się po pomoc do wykwalifikowanych specjalistów. Osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem będą w stanie zaproponować rozwiązanie, pozwalające na osiągnięcie możliwie jak najlepszych rezultatów, również w niesprzyjających warunkach.

Fotowoltaika Oszczędności

Korzyści związane z inwestycją w Fotowoltaikę

Nie bez przyczyny fotowoltaika spotyka się ze stale rosnącym zainteresowaniem. Istotny wpływ na procesy decyzyjne inwestorów mają liczne korzyści, płynące z montażu paneli słonecznych. Wśród tych szczególnie ważnych, wymienić można takie zalety, jak:

 • redukcja rachunków za prąd,
 • niezależność od wahań cen energii elektrycznej,
 • dostępność, m.in. za sprawą licznych programów pomocowych (Mój Prąd, Czyste Powietrze oraz dotacji lokalnych),
 • zwiększenie wartości nieruchomości,
 • bez kosztowa eksploatacja,
 • ekologiczny prąd dla całego domu.
 • fotowoltaika koszt montażu

Choć początkowo koszt fotowoltaiki może się wydawać wysoki, to warto pamiętać, że w rzeczywistości jest to inwestycja na lata.

Fotowoltaika wysokiej jakości wiąże się z wydatkiem na poziomie od 4 do 6 tys. zł za każdy 1kWp mocy. Niemal połowę wartości tej ceny stanowią same moduły, powszechnie nazywane panelami i choć na rynku można spotkać znacznie tańsze rozwiązania, to warto się zastanowić, czy takie rozwiązanie będzie w istocie korzystne.

Wysokiej jakości fotowoltaika może z powodzeniem służyć przez nawet 25 lat, gwarantując przez cały ten czas pełną niezależność energetyczną i tym samym redukcję kosztów eksploatacyjnych.

Ostateczny koszt inwestycji w OZE, uwzględniający zarówno zakup instalacji, jak również późniejszy jej montaż, powinien się zmieścić w przedziale od 15 do nawet 50 000 złotych.

Zwrot inwestycji

Fotowoltaika - kiedy zwrot z inwestycji?

Choć zwrot z inwestycji w fotowoltaikę jest możliwy, to warto przygotować się na niezbędny czas oczekiwania. Fotowoltaika do osiągnięcie pełnego zwrotu z założenia instalacji wymagają czasu. Szczególnie wówczas, gdy ostateczny koszt instalacji mieścił się w górnej granicy widełek.

Według szacunków koszt fotowoltaiki, w warunkach domowych powinien się zwrócić po upływie 5 do 10 lat. Jednak już w tym czasie zauważalna będzie wyraźna różnica w kosztach gospodarstwa domowego. Brak konieczności ponoszenia miesięcznej opłaty za prąd jest kuszącą wizją, szczególnie w obliczu ostatnich, skokowych zmian cen.

Audyt fotowoltaika

Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Fotowoltaika jest doskonałym sposobem na redukcję miesięcznych kosztów utrzymania. Szybko zauważysz realne korzyści wynikające z dysponowania własną elektrownią. Pamiętaj jednak, by dla uzyskania maksymalnej efektywności instalacji, wystrzegać się poniższych błędów:

 • Niekorzystna ekspozycja – nachylenie dachu w stronę północną może znacząco osłabić wydajność fotowoltaiki. Aby zapewnić maksymalną moc domowej elektrowni stosuj odpowiednie stelaże, które pozwolą na skuteczne nakierowanie paneli słonecznych w odpowiednią stronę.
 • Duże zacienienie dachu – podobnie jak w przypadku niekorzystnej ekspozycji. Nadmierne zacienienie dachu uniemożliwi przeprowadzenie konwersji, tym samym znacząca zmniejszając wydajność instalacji. Aby tego uniknąć, ustaw instalację fotowoltaiczną w miejscu, w którym ekspozycja jest najsilniejsza. W ten sposób, nawet przy mniejszej ilości paneli, zyskasz podobne rezultaty.

Fotowoltaika to propozycja dla wszystkich tych osób, którym zależy na realnym obniżeniu kosztów energii, a także na wspieraniu rozwiązań ekologicznych. Wysokie koszty instalacji paneli słonecznych można w prosty i skuteczny sposób zredukować, decydując się na skorzystanie z jednego z wielu programów dotacyjnych.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy rozwiązanie to sprawdzi się w Twoim przypadku, koniecznie skonsultuj się z nami. Po przeprowadzonym wstępnym audycie, wykwalifikowani specjaliści ocenią, jaki rodzaj instalacji sprawdzi się w przypadku Twojego gospodarstwa domowego, a następnie bezpłatnie przygotujemy wstępny kosztorys całej inwestycji.

Dotacja Fotowoltaika

Fotowoltaika Dofinansowanie

Postępujący kryzys klimatyczny sprawia, że coraz częściej mówi się o konieczności stosowania odnawialnych źródeł energii. Dążąc do zapewnienia większej dostępności dla tego typu rozwiązań, wprowadzono liczne programy pomocowe, które mają wspomóc inwestorów prywatnych w realizacji fotowoltaiki.

Wśród projektów, cieszących się największym uznaniem, wymienić można takie programy, jak:

 1. Ulga termomodernizacyjna – pozwalająca na odliczenie od podstawy obliczenia podatku, wydatków związanych z zakupem ogniw fotowoltaicznych i osprzętu. Maksymalna kwota ulgi wynosi do 53 tys. zł.
 2. Mój Prąd – Fotowoltaika jest podstawowym elementem tego porogramu . Wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzaju przedsięwzięcia, w tym w szczególności od zakresu rzeczowego.
 3. Czyste Powietrze – program sprzyjający wymianie nieefektywnych systemów ogrzewania, na te, proekologiczne. Wnioskodawcy mogą liczyć na spore kwoty dofinansowań.
 4. Regionalne Programy Operacyjne.

Falownik Fotowoltaika

Fotowoltaika. Jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna?

Domowa fotowoltaika, jak każda inna, umożliwia pozyskanie energii elektrycznej, niezbędnej do zasilenia urządzeń domowych, poprzez przekształcenie energii pozyskanej z promieni słonecznych. Proces ten składa się z kilku etapów. W pierwszym etapie foton – pełniący funkcję nośnika oddziaływań elektrycznych wprawia w ruch elektrony, prowadząc do powstania napięcia elektrycznego.

W kolejnym etapie prąd stały wytworzony w panelach fotowoltaicznych przekierowany jest do falownika (inwertera), który umożliwia jego przekształcenie w prąd zmienny o parametrach odpowiadających tym występującym w domowych gniazdkach, o napięciu wyższym, niż to pochodzące z sieci. Nawet niewielka różnica napięcia sprawia, że prąd pochodzący z fotowoltaiki wypiera ten, pochodzący z sieci, pozwalając tym samym na redukcję kosztów za użytkowanie energii z sieci.

Produkcja energii z fotowoltaiki

Fotowoltaika - ile możemy uzyskać energii?

Fotowoltaika swoją produkcję uzależnia od wielu czynników. Szczególnie duże znaczenie ma jej lokalizacja, kąt nachylenia, skierowanie paneli, a także ogólna wielkość instalacji.

Szacuje się, że pojedynczy panel fotowoltaiczny o mocy zainstalowanej 1 kWp w polskich warunkach klimatycznych może wyprodukować ok. 1000 kWh w ciągu roku. Choć wartość ta może się zmieniać, w zależności od poziomu nasłonecznienia w danym roku, to zwykle mieści się w przedziałach od 900 do 1100 kWh rocznie.

W gospodarstwach domowych zwykle wykonuje się fotowoltaikę na użytek własny, o mocy od 3 do 6 kWp. Aby ocenić ilość energii wyprodukowanej przez wybraną instalację, wystarczy pomnożyć średnią wartość energii wyprodukowanej przez 1 kWp przez planowaną moc instalacji, np.:

 • 2 kWp wyprodukuje od 1800 do 2200 kWh,
 • 4 kWp wyprodukuje od 3600 do 4400 kWh,
 • 6 kWp wyprodukuje od 5400 do 6600 kWh.

Aby skutecznie dopasować moc fotowoltaiki, warto jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji sprawdzić średnioroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. W ten sposób możliwe będzie dobranie wydajności dopasowanej do realnego zapotrzebowania.

montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne - jak wygląda ich montaż?

Sposób montażu fotowoltaiki uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim istotne znaczenie ma miejsce montażu. Inaczej montuje się instalację na gruncie, a inaczej na dachu.

W Polsce zdecydowanie najczęściej fotowoltaika montowana jest na dachu. Aby sprawnie przeprowadzić montaż paneli słonecznych potrzebne będą odpowiedni stelaż, haki i śruby mocujące, przewody elektryczne i falownik.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac instalacyjnych montażysta wykonuje pomiary pozwalające na odpowiednie rozmieszczenie instalacji na dachu. Następnie przechodzi do montażu paneli. Aby zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia, zwykle prace montażowe przeprowadzane są na gruncie.

Gdy panele są odpowiednio ze sobą połączone, można przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest montaż uchwytów i szyn. Niekiedy wiąże się to z koniecznością usunięcia elementów pokrycia dachowego, w celu przymocowania stelażu do drewnianej konstrukcji dachu.

Po zamontowaniu szyn do uchwytów mocujących można przejść do kolejnego kroku, jakim jest rozprowadzenie kabli. Od rozdzielnicy należy poprowadzić instalację elektryczną, tak by możliwe było późniejsze podpięcie przewodów do paneli fotowoltaicznych.

Następnie w budynku należy zamontować falownik. Najlepiej umiejscowić go w pomieszczeniu technicznym, skąd przewodami zostanie połączony z instalacją fotowoltaiczną.

Jeżeli pełna instalacja elektryczna została odpowiednio poprowadzona, wówczas można przejść do montażu właściwego paneli fotowoltaicznych. Te należy ostrożnie przymocować do wcześniej przygotowanego stelażu, a następnie połączyć przewody z optymalizatorami. Na zakończenie wszystkie pojedyncze panele scala się odpowiednio dobranymi stalowymi łącznikami.

Po zakończeniu montażu należy przeprowadzić pomiary, by sprawdzić, czy zamontowana instalacja działa prawidłowo.

Analiza zapotrzebowania fotowoltaika

Moc instalacji fotowoltaicznej – jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika wymaga dokładnego przeanalizowania potrzeb na energie, jej odpowiednie wyliczenie pozwala na pełne zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego. Aby określić potrzebną moc, należy w pierwszej kolejności ocenić, jakie jest średnioroczne zużycie energii elektrycznej. W tym celu najlepiej odnieść się do danych historycznych. Analizując dotychczasowe zużycie energii, można z wysokim prawdopodobieństwem określić jego poziom w nadchodzących latach.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku budynku, który dopiero powstał. Wówczas konieczne jest obliczenie potencjalnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Do oszacowania wartości prawdopodobnego zużycia prądu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak ilość domowników, rodzaj i ilość urządzeń elektrycznych oraz wybrany sposób ogrzewania.

Po określeniu szacowanego poziomu zużycia energii należy uzyskaną wartość zestawić z wydajnością paneli fotowoltaicznych, pamiętając, że panel o mocy 1 kWh średniorocznie wytwarza od 900 do 1100 kWh.

zużycie energii

Obliczenie średniego zapotrzebowania na energię elektryczną

Fotowoltaika wymaga obliczenia zapotrzebowania na prąd, ale jej określenie nie należy do szczególnie skomplikowanych zadań. Wystarczy znać moc urządzenia, a także średni czas użytkowania danego sprzętu. Następnie dane te należy podstawić do wzoru:

Moc urządzenia (kW) x czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh).

Za przykład może posłużyć urządzenie o mocy 2000 kW, które uruchamiane jest każdego dnia, na 12 minut. Aby określić zapotrzebowanie na prąd, dla takiego urządzenia, wystarczy podstawić dane do wzoru:

2000 W x 0,20 h = 0,40 kWh

Następnie należy określić, ile prądu powyższe urządzenie pobierze w ciągu całego roku:

0,40 kWh x 365 dni = 156 kWh.

Powyższe wyliczenia należy przeprowadzić kolejno dla każdego urządzenia w domu, generującego zużycie prądu elektrycznego. Wszystkie uzyskane wyniki należy następnie zsumować, a uzyskana wartość przedstawi średnioroczne zapotrzebowanie na prąd elektryczny.

Przewymiarowanie instalacji pv

Skutki zbyt dużej i zbyt małej wielkości instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika powinna być dobrze dobrana, tak by ta była w stanie pokryć pełne roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Niestety idealne sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, a znacznie częściej mamy do czynienia ze zbyt małą lub zbyt dużą wielkością fotowoltaiki.

W przypadku zbyt małej fotowoltaiki istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyprodukowana energia elektryczna nie spełni bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wówczas dla zachowania ciągłości dostaw prądu, konieczne będzie dodatkowe posiłkowanie się energią elektryczną pochodzącą bezpośrednio z sieci energetycznej. Niska wydajność fotowoltaiki sprawi, że mimo poniesienia kosztownej inwestycji, prosument w dalszym ciągu zobligowany będzie do ponoszenia wysokich opłat związanych z użytkowaniem energii z sieci. Konieczność ponoszenia miesięcznych, wysokich wydatków związanych z eksploatacją istotnie opóźni zwrot z inwestycji, sprawiając, że jej opłacalność stanie się wątpliwa.

Skutki zbyt dużej fotowoltaiki będą odczuwalne przede wszystkim na etapie inwestycji. Wykonanie większej instalacji wiąże się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów jednorazowo. Jednakże zbyt duża fotowoltaika pozwoli na pełne zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego, generując równocześnie bieżące nadwyżki prądu. Ten niewykorzystany będzie skupowany przez sieć energetyczną. Z danych opublikowanych na miesiąc 02.2024 cena 1 kWh skupowanej przez sieć wynosi 0,437 zł. Środki te będą na bieżąco kumulowane na koncie prosumenta. W przypadku braku konieczności odkupienia energii sprzedanej do sieci (a w przypadku za dużej fotowoltaiki wariant ten jest wysoce prawdopodobny) po okresie 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii do sieci prosument może wypłacić zgromadzone środki, jednak ich wartość będzie pomniejszona do 20% posiadanych środków.

licznik dwukierunkowy

Co się dzieje z nadmiarem energii z instalacji fotowoltaicznej?

Niekiedy, szczególnie podczas słonecznych dni, fotowoltaika wytwarza więcej energii, niż wynika to z ogólnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Dane te są na bieżąco zliczane przez dołączony do zestawu dwukierunkowy licznik, który uwzględnia dane dotyczące ilości energii pobranej bezpośrednio z sieci energetycznej oraz tej wyprodukowanej przez własną instalację.

To, co się stanie z nadmiarem energii z fotowoltaiki, uzależnione jest od dodatkowego wyposażenia. Osoby dysponujące domowymi magazynami energii, mogą na bieżąco magazynować prąd pochodzący z fotowoltaiki, tak, by w przypadku jego niedoboru, w pierwszej kolejności wykorzystać nadwyżki z poprzednich okresów. Magazyny energii pozwalają tym samym jeszcze skuteczniej uniezależnić się od sieci energetycznej.

Jeżeli jednak do fotowoltaiki nie dołączono magazynu energii, wówczas powstałe nadwyżki prądu trafiają bezpośrednio do sieci – są skupowane, a zgromadzone środki ze sprzedaży prądu trafiają bezpośrednio do elektronicznego portfela prosumenta. Następnie, w okresie zwiększonego zapotrzebowania na prąd ten w pierwszej kolejności jest kupowany ze środków zgromadzonych na indywidualnym koncie prosumenta.

roe z fotowoltaiki

4 czynniki wpływające na czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę

Fotowoltaika to kosztowna inwestycja, która prędzej czy później, w końcu się zwróci. O tym, kiedy to nastąpi, decydują następujące czynniki:

 • Wielkość fotowoltaiki – szczególnie w odniesieniu do rzeczywistego zapotrzebowania na energię elektryczną. Mimo wyższego kosztu początkowego znacznie szybciej zwróci się koszt inwestycji, w przypadku instalacji pokrywającej rzeczywiste zapotrzebowanie na prąd. Jednak nie warto nadmiernie rozbudowywać instalacji, w celu uzyskania szybszego zwrotu. Stosunkowo niskie zyski ze sprzedaży energii przez prosumentów, wydłużą czas oczekiwania na zwrot z inwestycji, która pochłonęła znacznie wyższe środki.
 • Koszt instalacji i montażu – rozumiany jako stosunek złotówki do 1 kW. Warto jednak pamiętać, że choć przy wyborze droższych paneli o wyższej jakości, czas oczekiwania na zwrot z inwestycji może być dłuższy, to pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kosztownych usterek.
 • Warunki w miejscu, w którym zamontowano fotowoltaikę – o tym, czy fotowoltaika będzie wydajna, w głównej mierze decyduje jej umiejscowienie. Utrzymujące się duże zacienienie znacząco osłabi jakość fotowoltaiki. Jeżeli ukierunkowanie dachu uniemożliwia utrzymanie maksymalnej wydajności instalacji, wówczas warto rozważyć możliwość montażu instalacji gruntowej. Wydajna fotowoltaika pozwoli na maksymalne zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego, co z kolei przełoży się na znacznie szybsze tempo zwrotu z inwestycji.
 • Profil zużycia energii – fotowoltaika jest rozwiązaniem dedykowanym w szczególności dla tych gospodarstw domowych, w których zużycie energii jest wysokie. Im wyższe zużycie generuje dane gospodarstwo, tym większy jest poziom autokonsumpcji i tym bardziej opłacalna jest inwestycja w fotowoltaikę. Wówczas również najszybciej zauważalny będzie zwrot z inwestycji.

Jednak nie znaczy to, że gospodarstwa o niskim zapotrzebowaniu na prąd powinny rezygnować z tego rozwiązania. Wówczas jedynie konieczne będzie dłuższe oczekiwanie na pełny zwrot z inwestycji.

ulga termomodernizacyjna

Ulgi podatkowe związane z instalacją fotowoltaiczną

Fotowoltaika w 2024 roku ponownie może liczyć na ulgi podatkowe. Koszty związane z inwestycją mogą być odliczone od podatku płaconego przez podatników:

 • rozliczających się na zasadach ogólnych – składających PIT 36 lub 37,
 • płacących podatek liniowy wg stawki 19%,
 • rozliczających się ryczałtem.

W celu uzyskania ulgi podatkowej fotowoltaika musi być wykonana na domu jednorodzinnym, stanowiącym miejsce zamieszkania podatnika. Dodatkowo instalacja musi spełniać wymagania techniczne i te dotyczące bezpieczeństwa. Podatnik wnioskujący o ulgę podatkową powinien również dysponować fakturami dokumentującymi wydatki związane z fotowoltaiką.

Jedna osoba, wnioskująca o ulgę podatkową związaną z fotowoltaiką może odliczyć 53 tys. zł od podstawy opodatkowania, z kolei rozliczając się wspólnie z małżonkiem, wówczas można zmniejszyć podstawę opodatkowania o dwukrotność wskazanej kwoty, tj. 106 tys. zł.

panele fotowoltaiczne

Zestaw fotowoltaiczny – co zawiera fatowoltaika?

Dla zapewnienia sprawnego działania fotowoltaika wymaga pełnego zestawu elementów, zawierającym:

 • Panele słoneczne – stanowiące podstawowy element fotowoltaiki. Komponent ten pozwala na pozyskiwanie prądu z promieni słonecznych. Panele słoneczne mogą być wykonane w różnych technologiach, dopasowanych do zapotrzebowania danego inwestora.
 • Falownik – inaczej inwerter. To on pozwala na przekształcenie prądu stałego, na zmienny o mocy i parametrach dopasowanych do tych, występujących w gniazdkach domowych.
 • Zabezpieczenia AC/DC – zabezpieczenia zmiennoprądowe i stałoprądowe chronią instalację przed występującymi wyładowaniami elektrycznymi i przepięciami.
 • System montażowy – umożliwiający stabilne zamontowanie fotowoltaiki w pożądanym miejscu (zarówno na dachu, jak i na gruncie).
 • Okablowanie – niezbędne dla prawidłowego działania instalacji i przekierowania pozyskanego prądu, do gniazdek elektrycznych. Okablowanie stosowane w instalacjach fotowoltaicznych powinno się wyróżniać wysoką jakością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych.
 • Optymalizator – choć nie stanowi obowiązkowego elementu wyposażenia, to pozwala na zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznej, szczególnie w przypadku występującego częściowego zacienienia.

ogniwo fotowoltaiczne

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Obecnie wyróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje ogniw stosowanych w fotowoltaice, w tym ogniwa: monokrystaliczne, polikrystaliczne i panele z krzemu amorficznego. Każde z powyższych ogniw różni się właściwościami, poziomem wydajności i ceną.

 • Ogniwa monokrystaliczne – to na tych ogniwach obecnie fotowoltaika rozwija się w dużej skali, dedykowane są w szczególności w przypadku budynków o ograniczonej powierzchni i silnym nasłonecznieniu. Wyróżniają się wysokim poziomem odporności na warunki atmosferyczne, a także wysoką trwałością. Dodatkowo to najwydajniejsze ogniwa cechuje najwyższy wskaźnik wydajności (17 – 22%). Powyższe cechy wiążą się równocześnie ze znacznie wyższą ceną zakupu.
 • Ogniwa polikrystaliczne – łączą w sobie wiele kryształów krzemu. Wyróżnia je charakterystyczny błękitny kolor i układ kwadratowych płytek, które pozwalają na wykorzystanie całej powierzchni ogniwa. Choć wyróżniają się niższym poziomem wydajności (14 – 16%) to równie dobrze sprawdzą się w przypadku obszarów o niższym poziomie nasłonecznienia, jakie występują na obszarze niemal całej Polski. To sprawia, że obecnie są to najczęściej stosowane ogniwa w naszym kraju, które niekiedy mogą uzyskać wyniki nawet wyższe od tych, pozyskanych przez ogniwa monokrystaliczne. Na szczególną uwagę zasługuje również znacznie niższa cena (w zestawieniu z ogniwami monokrystalicznymi) i wysoka żywotność, nawet do 25 lat.
 • Ogniwa z krzemu amorficznego – to obecnie najrzadziej stosowany rodzaj fotowoltaiki. Niska wydajność i systematycznie obniżająca się sprawność sprawiają, że ten rodzaj ogniw nie jest polecany do stosowania w przypadku wysokiego zacienienia. Jednak niewątpliwym atutem tego rodzaju paneli jest niska cena i prosty montaż. Dodatkowo z uwagi na lekkość i elastyczność materiału, instalacje z ogniw z krzemu amorficznego mogą być stosowane również na elewacji budynków.

ROI Fotowoltaika

Czynniki wpływające na koszt zestawu instalacji fotowoltaicznej

Montaż fotowoltaiki jest kosztowną inwestycją. Na ostateczną jej wysokość składają się takie czynniki, jak:

 • Moc i rozmiar instalacji – im większą moc i rozmiar ma fotowoltaika, tym większy będzie koszt jej montażu.
 • Koszty instalacji – do kosztów związanych z zakupem fotowoltaiki należy doliczyć koszty robocizny, związanej z usługą instalacji. Niekiedy koszty te mogą zawierać zryczałtowaną opłatę za późniejsze konserwacje instalacji.
 • Lokalizacja i warunki atmosferyczne – ilość dostępnej energii słonecznej wpływa na konieczność zastosowania instalacji o określonej mocy i wielkości. W przypadku regionów o niskim poziomie nasłonecznienia konieczne będzie zastosowanie instalacji o większym rozmiarze, w celu pełnego pokrycia zapotrzebowania gospodarstwa domowego.
 • Dotacje – obecnie inwestorzy mogą skorzystać z licznych programów dotacyjnych, pozwalających na znaczące obniżenie kosztów związanych z wykonaniem fotowoltaiki. Wiedząc, jakie programy wspierają inwestycję w OZE, można skutecznie obniżyć koszty przedsięwzięcia.

Magazyn energii z fotowoltaiką

fotowoltaika z magazynem energii

Osoby dążące do maksymalnego obniżenia poziomu emisji CO2 coraz częściej decydują się na łączenie różnych rozwiązań.

Obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszą się instalacje łączone, w skład których wchodzą fotowoltaika i pompy ciepła. Jednak poza taką konfiguracją, coraz więcej osób decyduje się na łączenie:

 • Fotowoltaika i magazyn energii – niskie zyski ze sprzedaży energii do sieci sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się połączenie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. Ten przydomowy akumulator pozwala na przechowywanie prądu pozyskanego w okresie intensywnego nasłonecznienia, zapewniając niezależność energetyczną również w okresie jesienno-zimowym, podczas którego dostępność do słońca jest mocno ograniczona.
 • Fotowoltaiki z elektrownią wiatrową – przydomowe turbiny wiatrowe pozwalają na skuteczne uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej, w okresach, w których poziom nasłonecznienia jest niewystarczający dla wygenerowania prądu niezbędnego do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego.
 • Fotowoltaika i rekuperacja – kolejny duet pozwalający na zapewnienie niezależności energetycznej i grzewczej, przy równoczesnym utrzymaniu najwyższego poziomu czystości powietrza wewnątrz domu.

Fotowoltaika pompa ciepła

Pompa ciepła a fotowoltaika

Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki niesie ze sobą szereg korzyści, w tym przede wszystkim możliwość maksymalnego obniżenia kosztów związanych z użytkowaniem budynku mieszkalnego.

Pompa ciepła wykorzystując odnawialne źródła energii, pozwala na skuteczne ogrzanie budynku, a także zapewnia stały dostęp do ciepłej wody. Jednak dla sprawnego działania pompy ciepła potrzebują zasilania energią elektryczną.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala stworzyć w pełni kompletny system, niezależny od konwencjonalnych źródeł energii (cieplnej i elektrycznej). To rozwiązanie, poza wyraźną redukcją kosztów związanych z użytkowaniem budynku, przyczynia się do ograniczenia emisji CO2, sprawiając, że dom staje się niemal całkowicie zeroemisyjny.

dach skośny

Rodzaje dachów a montaż i opłacalność fotowoltaiki

Rodzaj dachu ma istotne znaczenie podczas podejmowania decyzji o montażu fotowoltaiki. W polskich warunkach klimatycznych najwyższą wydajność można uzyskać, montując fotowoltaikę na dachu o kącie nachylenia od 20 do 40 stopni.

Jednak to nie znaczy, że fotowoltaika nie sprawdzi się w przypadku innych typów dachy. W przypadku dachów całkowicie płaskich lub stromych konieczne jest zastosowanie specjalnych stelaży, pozwalających na skorygowanie kąta nachylenia.

Rodzaj pokrycia a instalacja fotowoltaiczna

Poza rodzajem dachu, przy montażu fotowoltaiki duże znaczenie ma również rodzaj pokrycia dachowego. Co do zasady, fotowoltaikę można wykonać na niemal wszystkich typach pokrycia. Wyjątek stanowią dachy pokryte onduliną, eternitem, poliwęglanem, płytą dachową, pleksą, a także dachy o złym stanie technicznym.

Wówczas, przed wykonaniem fotowoltaiki, konieczne może się okazać przeprowadzenie kompleksowej modernizacji dachu.

A jak wygląda montaż instalacji na konkretnych rodzajach pokrycia?

W przypadku dachówki ceramicznej powszechnie stosowanej w Polsce konieczne jest zastosowanie specjalnych uchwytów, które montowane są bezpośrednio do krokwi. Podczas montażu stelaży należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie uszkodzić dachówki.

Dachy pokryte blachodachówką nie umożliwiają odsłonięcia elementów krokwi, do których montowana jest konstrukcja stelaży. Dlatego, dla prawidłowego montażu konieczne jest określenie położenia krokwi, a następnie wkręcenie do nich śrub, przez blachę.

Montaż fotowoltaiki do blachy trapezowej przebiega podobnie jak w przypadku blachodachówki. Ponownie nie ma możliwości odsłonięcia elementów krokwi, co wymaga wykonania odpowiednich pomiarów i późniejszego przymocowania mostków trapezowych do powierzchni dachu.

Choć wydawać by się mogło inaczej, to fotowoltaikę można zamontować również na papie i styropapie. Należy wówczas pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Dla powodzenia instalacji na tego typu pokryciu konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy elementami modułów a pokryciem dachu, w celu zminimalizowania skutków intensywnego nagrzewania się papy.

Alternatywą dla montażu na dachu są instalacje montowane na gruncie.

fotowoltaika balkonowa

Fotowoltaika balkonowa

Fotowoltaika balkonowa to już nie tylko nowość wśród instalacji, ale w związku z rosnącymi rachunkami za prąd konieczność. Balkon o długości kilku metrów pozwala na zamontowanie ok 2kWp paneli. Własna fotowoltaika balkonowa wymaga również zgody spółdzielni lub wspólnoty na montaż. Fotowoltaika balkonowa jest na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich którym zależy na zmniejszeniu swojego rachunku za prąd. W Fotowoltaice balkonowej najczęściej są wykorzystywane falowniki jednofazowe lub mikroinwertery, które odpowiadają za przetwarzanie napięcia stałego w zmienny czyli taki jaki jest w sieci energetycznej.

Montaż fotowoltaiki

Montaż fotowoltaiki w teorii nie należy do szczególnie skomplikowanych. Jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dodatkowo fotowoltaika na dachu wiąże się z pracami wysokościowymi, dlatego należy pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa.

Aby uniknąć błędów montażowych i niebezpiecznych wypadków, warto powierzyć to zadanie wykwalifikowanym specjalistom z Playtronics. Doświadczenie firmy, która może się pochwalić licznymi referencjami, zagwarantuje maksymalną możliwą wydajność instalacji, spełniającą zapotrzebowanie inwestora.

Fotowoltaika nie bez znaczenia z roku na rok zyskuje na popularności. To prosta elektrownia przydomowa, która pozwala na pozyskanie energii bezpośrednio z promieni słonecznych. Odpowiednio dobrana, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań inwestora, pozwala na znaczącą redukcję kosztów związanych z użytkowaniem domu, a w połączeniu z innymi instalacjami bazującymi na odnawialnych źródłach energii pozwala na niemal całkowitą redukcję emisji CO2.

To kosztowna inwestycja, która dzięki licznym programom dotacyjnym i wysokiej wydajności szybko się zwraca, zapewniając realny zysk, w postaci obniżonych lub całkowicie wyeliminowanych rachunków za prąd elektryczny.

Poznaj produkty

Poznaj naszą kompleksową ofertę dla Twojego domu. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania odpowiadające gabarytom domu i zapotrzebowaniu na energię.