Instalacje fotowoltaiczne stale zyskują na popularności. Wszystko za sprawą szeregu zalet, które przynoszą szereg korzyści zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie ekologiczne, które pozwala na skuteczną redukcję emisji CO2. Wykorzystując energię słoneczną, instalacje fotowoltaiczne wytwarzają prąd, nie generując przy tym zanieczyszczeń ani hałasu, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

Również mieszkańcy Podbeskidzia doceniają możliwości, jakie zapewniają instalacje fotowoltaiczne. Mieszkańcy takich miejscowości, jak Bielsko-Biała, Zebrzydowice, Skoczów, Goleszów, Szczyrk, Wilkowice, Lipowa, Żywiec, Kozy, Jeleśnia, Milówka, a także pozostałych miejscowości położonych na Podbeskidziu coraz chętniej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznych.

Sprawdź, jak działają panele słoneczne i dlaczego warto zdecydować się na zastosowanie tego rozwiązania we własnym domu.

Panele pv Bielsko-Biała

Fotowoltaika Bielsko-Biała. Jak działa system instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika to złożona technologia pozwalająca na skuteczne przekształcenie światła słonecznego w energię elektryczną, za pomocą paneli fotowoltaicznych. Każdy panel składa się z wielu ogniw fotowoltaicznych, które generują prąd stały pod wpływem promieniowania słonecznego, a następnie przekształcają ten prąd, w prąd zmienny. Proces ten zachodzi w inwerterze, umożliwiając tym samym wykorzystanie prądu w domowych instalacjach elektrycznych.

System fotowoltaiczny działa dzięki zastosowaniu takich komponentów, jak:

  • Panele fotowoltaiczne – składające się z ogniw fotowoltaicznych, których zadaniem jest przekształcenie promieni słonecznych w prąd elektryczny.
  • Inwerter – urządzenie, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego (DC), w prąd zmienny (AC), wykorzystywany do zasilania urządzeni elektrycznych w domu.
  • System montażowy – konstrukcja umożliwiająca montaż paneli słonecznych na dachu budynku lub na ziemi.
  • Magazyn energii (dodatkowo) – czyli akumulator magazynujący nadmiar wyprodukowanej energii, pozwalający na jej późniejsze wykorzystanie.

 

A jak działa fotowoltaika – Wisła?

Sam proces pozyskiwania energii za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych jest niezwykle prosty. Panele słoneczne wytwarzają prąd, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów półprzewodnikowych. Każdy z modułów instalacji fotowoltaicznej zbudowany jest z ogniw krzemowych. To właśnie w nich dochodzi do wystąpienia zjawiska fotowoltaicznego, w którym energia ze słońca przekształcona jest w ładunek elektryczny.

W kolejnym kroku ładunek elektryczny przekształcany jest przez inwerter w prąd przemienny, czyli dokładnie taki, jaki występuje w gniazdkach. Pozyskana za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych energia elektryczna wykorzystywana jest w pierwszej kolejności do zasilenia urządzeń elektrycznych w domu. Ewentualne nadwyżki energetyczne mogą być następnie przekazane do magazynu energii (pod warunkiem że inwestor zdecydował się na zastosowanie tego typu rozwiązania) lub sprzedawane do sieci.

Środki pochodzące ze sprzedaży energii elektrycznej gromadzone są na subkoncie prosumenta. W przypadku wyczerpania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii prosument będzie mógł kupić energię z sieci, wykorzystując w tym celu środki zgromadzone na indywidualnym konie.

 

 

 

Fotowoltaika Bielsko-Biała

Fotowoltaika Cieszyn – Jak rozliczać sprzedaż energii pochodzącej z instalacji?

Wielu inwestorów rozważających montaż fotowoltaiki w Skoczkowie zastanawia się, czy rozwiązanie to może przynieść realne zyski dla inwestora.

Od 1 kwietnia 2022 roku prosumentów dysponujących własną fotowoltaiką w Brennie obowiązuje nowy system rozliczania nadwyżek energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. System net-billingu pozwala na rzeczywistą sprzedaż nadwyżek energii do sieci, jednak środki pochodzące ze sprzedaży nie trafiają bezpośrednio do portfela inwestora, a jedynie gromadzone są na indywidualnym rachunku prosumenta, określanym mianem depozytu.

Dotychczas koszt sprzedaży energii elektrycznej rozliczany był na podstawie średnio-miesięcznej ceny sprzedaży energii elektrycznej. Jednak wprowadzone zmiany sprawiły, że od 1 lipca 2024 roku obowiązuje godzinowa cena sprzedaży energii elektrycznej.

W zależności od wielkości i wydajności instalacji fotowoltaicznej, a także poziomu zużycia energii prosument może stale kumulować środki pochodzące ze sprzedaży energii. Jednak niezależnie od wielkości zgromadzonego kapitału, po upływie roku od dnia sprzedaży energii elektrycznej prosument może wypłacić środki zgromadzone w depozycie prosumenta, w wysokości nie wyższej niż 20%. Tym samym właściciel fotowoltaiki w Zebrzydowicach dysponując środkami w wysokości 600 złotych może wypłacić z depozytu 120 złotych zysku.

 

Korzyści wynikające ze stosowania fotowoltaiki w Istebnej

Stosowanie instalacji fotowoltaicznych niesie ze sobą szereg korzyści. Ta złożona technologia, wykorzystując zjawisko konwersji energii słonecznej w energię elektryczną, pozwala pozyskać w pełni darmową energię.

Mieszkańcy Bielska-Białej, Gilowic, Koszarowa, Brenna, Wisły, Cieszyna i innych miejscowości położonych na Podbeskidziu zwracają szczególną uwagę na takie korzyści, jak:

  • Oszczędności finansowe – mieszkańcy niewielkich miejscowości, takich jak Rajcza, Świnna czy Porąbka wskazują na możliwość znacznego obniżenia rachunków za energię elektryczną. Możliwość realnego obniżenia miesięcznych rachunków za prąd sprawia, że inwestycja, która początkowo może się wydawać kosztowna, szybko się zwróci, zapewniając prosumentom szereg korzyści finansowych. Fotowoltaika w Strumieniu zapewnia przy tym nie tylko realną oszczędność na miesięcznych rachunkach za prąd, ale również zyski ze sprzedaży wygenerowanych nadwyżek.
  • Niezależność od dostawców – fotowoltaika w Ustroniu i każdej innej miejscowości to własna przydomowa elektrownia, która w połączeniu z magazynem energii pozwala na uzyskanie niemal pełnej niezależności od zewnętrznych dostawców usług. To szczególnie korzystna cecha, zważywszy na stały wzrost kosztów energii. Dysponując odpowiednią ilością paneli fotowoltaicznych, o właściwej mocy można wytworzyć ilość prądu pozwalającą na pełne pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego, a ewentualne nadwyżki prądu można kumulować w magazynach energii lub sprzedać do sieci.
  • Ekologia – mieszkańcy województwa śląskiego, w tym takich miejscowości jak Węgierska Górka, Ujsoły, Ślemień czy Łękawica zmagają się z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza. Na obszarach, na których występuje wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, konieczne jest stosowanie rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji. Tym samym, fotowoltaika w Hażlach pozwala na realną poprawę jakości powietrza.
  • Stały dostęp do energii – fotowoltaika w Czechowicach-Dziedzicach zapewnia maksymalną niezależność od dostawców prądu. To sprawia, że użytkownicy fotowoltaiki mają zapewniony stały dostęp do energii również w przypadku wystąpienia awarii.

Kiedy warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki w Bielsku-Białej?

Choć instalacje fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem montowane na niemal wszystkich typach budynków, to istnieją przypadku, w których tego typu rozwiązanie okazuje się szczególnie korzystne. Fotowoltaika w Bestwinie, dla sprawnego działania wykorzystuje promienie słoneczne. To sprawia, że instalacje sprawdzą się szczególnie w przypadku tych domów, które położone są na obszarach o wysokim poziomie nasłonecznienia.

Fotowoltaika Rajcza – Na co zwrócić uwagę, planując montaż instalacji fotowoltaicznej?

Rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej w Bielsku-Białej oraz na pozostałych obszarach Podbeskidzia, warto zwrócić szczególną uwagę na szereg różnych czynników, które mogą znacząco wpłynąć na efektywność i opłacalność całej inwestycji. Podstawowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest dobór odpowiedniej mocy instalacji, do rzeczywistych potrzeb gospodarstwa domowego. Zbyt słaba instalacja fotowoltaiczna nie pozwoli na pełne pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, przez co realne obniżenie kosztów eksploatacyjnych okaże się niemożliwe. Z kolei zbyt mocna instalacja fotowoltaiczna, w stosunku do zapotrzebowania sprawi, że niemożliwe będzie wykorzystanie wyprodukowanej energii.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest jakość użytych paneli fotowoltaicznych oraz pozostałych komponentów instalacji. Dla uzyskania możliwie jak najlepszych rezultatów warto zainwestować w produkty pochodzące od renomowanych producentów. Zwykle tego typu produkty wyróżniają się znacznie wyższą wydajnością, a przy tym opatrzone są wieloletnią gwarancją. Decydując się na zakup tanich instalacji, inwestor ryzykuje, że te nie tylko nie pokryją pełnego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale dodatkowo okażą się znacznie mniej żywotne. W efekcie inwestycja taka może przynieść wyłącznie krótkoterminowe oszczędności, które pociągną za sobą konieczność poniesienia dodatkowych kosztów w przyszłości.

Wybierając fotowoltaikę w Radziechowym-Wieprzu, inwestor może zdecydować się na wybór jednego z dwóch najczęściej stosowanych wariantów – panele szkło-folia oraz panele szkło-szkło. W tych pierwszych do zabezpieczenia ogniwa fotowoltaicznego od spodu wykorzystuje się nieprzezroczystą folię ochronną. W drugim wariancie ogniwa fotowoltaiczne zabezpieczone są dwiema warstwami szkła.

Fotowoltaika – Kozy – jakie panele wybrać?

Zdaniem niektórych moduły szkło-szkło zapewniają skuteczniejszą ochronę przed czynnikami chemicznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. To w efekcie przyczynia się do osiągnięcia znacznie większej żywotności instalacji. Należy jednak pamiętać, że podwójna warstwa szkła, zarówno od spodu, jak i na wierzchu ogniwa fotowoltaicznego, znacząco wpływa na ogólną wagę poszczególnych elementów instalacji. Takie dodatkowe obciążenie, w niektórych przypadkach może się okazać niekorzystne dla dachu.