DOFINANSOWANIE

Mój Prąd 6.0
Dofinansowanie

Zamów fotowoltaikę oraz inne programy OZE z dotacją Mój Prąd
Mój Prąd 6.0

Program Mój Prąd 6.0 wystartował

Inwestorzy planujący zakup instalacji fotowoltaicznych z niecierpliwością oczekiwali na start kolejnej, szóstej już edycji programu „Mój Prąd” organizowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027 (FENiKS).

Sytuacja polityczna w kraju, związana w szczególności ze zmianą składu rządu sprawiła, że inwestorzy planujący zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych w 2024 roku musieli znacznie dłużej niż dotychczas oczekiwać na pierwsze szczegółowe informacje, dotyczące startu programu. Jednak obecnie, po długim oczekiwaniu do informacji publicznej dotarły oficjalne informacje dotyczące kolejnej edycji programu.

Mój Prąd 6.0 wystartował 02.09.2024, więc kto pierwszy ten lepszy, pula środków przeznaczona na dofinansowanie jest ograniczona.

Zgodnie z zapowiedziami Ministra Klimatu i Środowiska szósta odsłona cieszącego się dużą popularnością programu „Mój Prąd” miała rozpocząć się w III kwartałe 2024 roku. Nabór wniosków o dofinansowanie prowadzony będzie od 2 września 2024 roku i będzie kontynuowany do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania środków. Jednak co szczególnie ważne, osoby, które wcześniej zdecydowały się na zakup i montaż elementów mikroinstalacji fotowoltaicznych, nie zostaną pozbawione możliwości skorzystania z dofinansowania. Zgodnie z zapisami regulaminu programu oraz wytycznymi FENiKS okres kwalifikowania wydatków obejmuje wszystkie inwestycje od 01.01.2021 roku. Co to w praktyce oznacza? Nawet ci prosumenci, którzy zdecydowali się na samodzielny zakup i montaż elementów mikroinstalacji fotowoltaicznej, w okresie od 01.01.2021 roku i dysponują odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi poniesienie kosztów związanych z inwestycją, mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd 6.0”.

odnawialne źródła energii

Czym właściwie jest program Mój Prąd 6.0?

W ramach programu Mój Prąd 6.0 polscy obywatele spełniający określone wymagania będą mogli starać się o uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż urządzeń związanych z technologią OZE, czyli z odnawialnymi źródłami energii. Chodzi tu przede wszystkim o instalacje fotowoltaiczne, aczkolwiek środki można przeznaczyć również na inne inwestycje, które omówimy w dalszej części artykułu.

W lipcu 2019 roku po raz pierwszy ogłoszony został rządowy program Mój Prąd. Od tego czasu mieliśmy już pięć kolejnych edycji. Na piątą edycję przeznaczono w sumie 550 mln zł, a ogromne zainteresowanie doprowadziło do tego, że środki zostały rozdysponowane przed czasem. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób z niecierpliwością oczekuje na informacje na temat programu Mój Prąd 6.0.

Mój Prąd – co wiemy na temat kolejnej edycji tego programu?

W wielu krajach europejskich, w tym również w Polsce, coraz większy nacisk kładzie się na rozwój technologii związanych z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii. Rządzącym również zależy na tym, aby zmniejszyć zużycie energii produkowanej ze źródeł nieodnawialnych. Aby zachęcić obywateli do zakupu takich technologii uruchomiony został program Mój Prąd. W 2024 roku ruszy szósta już edycja programu, w którym można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż m.in. instalacji fotowoltaicznej, ta informacja została potwierdzony na oficjalnej stronie programu. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat tego programu.

wsparcie program dopłat do fotowoltaiki

„Mój Prąd 6.0”, na jakie wsparcie mogą liczyć prosumenci?

W 2024 roku na wsparcie rozwoju energetyki pochodzącej ze źródeł odnawialnych przewidziano pulę środków wynoszącą do 400 mln złotych. Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027.

W ramach programu prosumenci mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do 28 tysięcy złotych, które obejmuje:

W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych zgłoszonych do przyłączenia do 31.07.2024 roku (co ważne przyłącznie może nastąpić w późniejszym terminie):

  • do 6 tysięcy złotych na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych,
  • do 7 tysięcy złotych na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych wraz z elementem dodatkowym (co ważne, kwota ta sumuje się z dofinansowaniem na zakup i montaż elementu dodatkowego),
  • do 16 tysięcy złotych na zakup i montaż magazynu energii,
  • do 5 tysięcy złotych na zakup i montaż magazynu ciepła.

Co ważne, aby możliwe było skorzystanie ze wsparcia na ww. zasadach, instalacja musi spełnić ściśle określone kryteria dotyczące mocy, która powinna mieścić się w przedziale od 2 kW do 10 kW.

panele fotowoltaiczne niebo

„Mój Prąd 6.0”, instalacje zgłoszone do sieci po 1.08.2024

W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych zgłoszonych do przyłączenia od 01.08.2024 roku, wraz z magazynem energii/magazynem ciepła, jako obligatoryjnym elementem dodatkowym, prosumenci mogą liczyć na wsparcie w wysokości:

  • do 7 tysięcy złotych na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z elementem dodatkowym (co ważne, kwota ta sumuje się z dofinansowaniem na zakup i montaż elementu dodatkowego),
  • do 16 tysięcy złotych na zakup i montaż magazynu energii,
  • do 5 tysięcy złotych na zakup i montaż magazynu ciepła.

Co ważne, aby możliwe było skorzystanie ze wsparcia na ww. zasadach, instalacja musi spełniać ściśle określone kryteria dotyczące mocy, która powinna mieścić się w przedziale od 2 kW do 20 kW.

Powyższe kwoty dofinansowania stanowią maksymalną wysokość wsparcia, która zgodnie z założeniami programu nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowalnych.

co się zmieni pytajnik

Jakie urządzenia stanowią mikroinstalację fotowoltaiczną?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, prosumenci, planujący skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych, w ramach programu mogą pokryć do 50% kosztów kwalifikowalnych. Wśród urządzeń, które mogą być zakwalifikowane do mikroinstalacji fotowoltaicznej, zaliczają się przede wszystkim takie urządzenia, jak:

  • mikroinstalacje PV z panelami fotowoltaicznymi (zarówno te montowane na dachu, jak i te montowane na gruncie) wraz z inwerterem, umożliwiającym ładowanie magazynu energii lub ładowanie magazynu i pracę systemu PV w trybie wyspowym,
  • mikroinstalacje PV z panelami fotowoltaicznymi i mikroinwerterami,
  • wiaty, w tym wiaty garażowe – carporty, zawierające panele fotowoltaiczne oraz inne tym podobne konstrukcje zawierające ogniwa PV,
  • markizy składające się z paneli fotowoltaicznych z mikroinwerterami,
  • pokrycia dachowe, pełniące dodatkowo funkcję fotowoltaiczną, w tym, m.in. dachówki fotowoltaiczne,
  • fotowoltaiczne zestawy balkonowe,
  • inne urządzenia dopuszczone do użytku na terytorium Polski.

Warunki programu dopłat Mój Prąd

Mój Prąd 6.0 - Warunki jakie należy spełnić aby uzyskać dotację.

Aby możliwe było uzyskanie wsparcia na zakup i montaż ww. elementów mikrointsalacji fotowoltaicznej, wszystkie elementy mikroinstalacji fotowoltaicznej muszą być podłączone do sieci elektroenergetycznej.

Aby możliwe było uzyskanie wsparcia na zakup i montaż magazynu energii, ten powinien spełnić ściśle określone kryteria dotyczące pojemności, która nie może być niższa niż 1,5 mocy na 1 wat mocy szczytowej fotowoltaiki (kWp).

Warto przy tym podkreślić, że aby dana instalacja mogła uzyskać wsparcie ze środków FENiKS łączna moc wszystkich instalacji wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii (wraz z fotowoltaiką i magazynem energii) nie może przekroczyć 50 kW. Pod koniec września Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawi projekt ustawy dotyczącej sposobu sumowania mocy instalacji wykorzystujących OZE.

Co szczególnie ważne, w ramach programu „Mój Prąd 6.0” inwestorzy nie mogą wnioskować o dofinansowanie na zakup i montaż takich elementów, jak:

  • pompy ciepła,
  • kolektory słoneczne,
  • systemy zarządzania energią w budynkach (EMS/HEMS).

Dodatkowo program nie przewiduje wsparcia na zakup i montaż elementów instalacji fotowoltaicznych, których celem jest zwiększenie wielkości już istniejących instalacji.

Jakie dofinansowanie

Zasady udzielania wsparcia w Mój Prąd 6.0

Podobnie jak w poprzednich edycjach programu „Mój Prąd” prosumenci mogą liczyć na dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jednak obecnie dodatkowym warunkiem, który spełnić muszą inwestorzy, obejmuje zmianę w systemie rozliczania. Nowi prosumenci, planujący zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych zobowiązani są do korzystania z rozliczenia w systemie net-billing, z kolei dla mikroinstalacji przyłączonych w okresie obowiązywania systemu net metering, czyli powszechnie stosowanego systemu opustów, konieczne jest przejście na system rozliczeń net-billing.

Zgodnie z założeniami programu „Mój Prąd 6.0” wprowadzenie obowiązkowej zmiany w sposobie rozliczania nadwyżek energetycznych ma zachęcić inwestorów do zakupu i montażu magazynów energii i tym samym do zwiększenia niezależności energetycznej, wynikającej z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zwiększone zużycie energii pochodzących z własnej instalacji fotowoltaicznej, zgodnie z założeniami programu, przyczyni się do zmniejszenia konieczności zakupu energii elektrycznej od sprzedawcy, co w efekcie przyniesie wymierne korzyści dla inwestorów.

zmiany w programie mój prąd

Najważniejsze zmiany w programie „Mój Prąd 6.0”

Od 1 sierpnia 2024 roku prosumenci chcący skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych zobowiązani będą do połączenia nowopowstałej instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii lub magazynem ciepła. Takie rozwiązanie ma na celu stymulować efektywne zarządzanie energią. Szczególny nacisk na magazyny energii pozwoli prosumentom znacząco zmniejszyć rachunki za prąd, poprzez maksymalne wykorzystanie energii, w miejscu jej wytworzenia. Jednak to nie jedyny powód, dla którego w nowej odsłonie programu „Mój Prąd” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się na wprowadzenie ww. modyfikacji. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśla, że tego typu rozwiązanie przyczyni się do odciążenia sieci elektroenergetycznej.

Dodatkowo prosumenci, chcący skorzystać z dofinansowania na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznych zobowiązani są do stosowania rozliczenia metodą net-billing. Taka forma rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej ma sprzyjać efektywnemu zarządzaniu energią elektryczną, zachęcając do zakupu i montażu magazynów energii. Co szczególnie ważne, prosumenci korzystający z rozliczenia w systemie net-billing samodzielnie podejmą decyzję, dotyczącą systemu rozliczania: godzinowego bądź miesięcznego.

Warto przy tym podkreślić, że z dofinansowania skorzystać mogą również ci prosumenci, którzy dotychczas korzystali z rozliczenia w systemie net-metering, pod warunkiem że na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej udokumentują przejście na nowy system rozliczeń.

Magazyn energii obligatoryjny Mój Prąd

Czy magazyn energii jest obowiązkowy w „Mój Prąd 6.0”?

Od 1 sierpnia 2024 roku prosumenci chcący skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych zobowiązani będą do połączenia nowopowstałej instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii lub magazynem ciepła. Takie rozwiązanie ma na celu stymulować efektywne zarządzanie energią. Szczególny nacisk na magazyny energii pozwoli prosumentom znacząco zmniejszyć rachunki za prąd, poprzez maksymalne wykorzystanie energii, w miejscu jej wytworzenia. Jednak to nie jedyny powód, dla którego w nowej odsłonie programu „Mój Prąd” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się na wprowadzenie ww. modyfikacji. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśla, że tego typu rozwiązanie przyczyni się do odciążenia sieci elektroenergetycznej.

Dodatkowo prosumenci, chcący skorzystać z dofinansowania na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznych zobowiązani są do stosowania rozliczenia metodą net-billing. Taka forma rozliczenia nadwyżek energii elektrycznej ma sprzyjać efektywnemu zarządzaniu energią elektryczną, zachęcając do zakupu i montażu magazynów energii. Co szczególnie ważne, prosumenci korzystający z rozliczenia w systemie net-billing samodzielnie podejmą decyzję, dotyczącą systemu rozliczania: godzinowego bądź miesięcznego.

Warto przy tym podkreślić, że z dofinansowania skorzystać mogą również ci prosumenci, którzy dotychczas korzystali z rozliczenia w systemie net-metering, pod warunkiem że na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej udokumentują przejście na nowy system rozliczeń.

Bojler elektryczny mój prąd 6.0

Bojler jako magazyn ciepła w „Mój Prąd 6.0”?

Program Mój Prąd 6.0 znacząco zmniejszył prosumentom listę produktów podlegających dofinansowaniu jako elementy dodatkowe montowane wraz z instalacją fotowoltaiczną. Brak dofinansowania na zakup i montaż pomp ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną jeszcze bardziej wpłynie na zmniejszenie zainteresowania tymi urządzeniami. Na szczęście na liście urządzeń dodatkowych pozostało zielone światło na zakup i montaż magazynu ciepła oraz magazynu energii. Czy można zamontować bojler elektryczny do c.w.u i czy takie rozwiązania kwalifikuje się do dofinansowania?

Bojler elektryczny kwalifikuje się do dofinansowania w programie Mój Prąd 6.0 dlatego, że został sklasyfikowany jako urządzenie — zasobnik c.w.u. z grzałką elektryczną, a taka pozycja jest na liście w zakresie szczegółowym danych dotyczących programu.

Dodatkowy warunek, jaki należy spełnić to zakup takiego urządzenia, którego minimalna pojemność to 20 litrów.

bufor ciepła magazyn energii mój prąd 6.0

Program „Mój Prąd 6.0” stawia na zwiększoną autokonsumpcję

Wprowadzenie obowiązkowego montażu magazynu ciepła lub magazynu energii wpływa w programie Mój Prąd 6.0 znacząco na autokonsumpcję. Kierunek jest oczywiście dobry, ponieważ już nie traktujemy sieci energetycznej jako magazyn energii, jak to było w systemie net-meteringu. Jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku net-billing jest oczywiście zwiększona autokonsumpcja.

Magazyny energii znacząco pomagają w realizacji takiego przedsięwzięcia pobierając energię z paneli fotowoltaicznych, wtedy gdy mamy jej za dużo i nie jesteśmy w tanie jej wykorzystać.  Gdy nastąpi zwiększony pobór w domu oddają nam tą energię.

Magazyny ciepła zwiększają autokonsumpcje poprzez przetworzenie energii z paneli fotowoltaicznych i wyprodukowanie energii cieplnej w zbiorniku wypełnionym wodą. Zmagazynowane ciepło może być wykorzystywane na potrzeby c.w.u. oraz jako bufor c.o.

Wniosek Mój Prąd 6.0

Mój Prąd 6.0 wniosek

Wniosek szóstej edycji programu Mój Prąd bez zmian można wypełnić wyłącznie w wersji elektronicznej, zapewne przez ilość dokumentów jakie należy przesłać i szybkość procedowania wniosków. Po poprawnym założeniu konta i zalogowaniu można przystąpić do uzupełniania wniosku.

1. Na etapie wniosku napotkamy pytanie czy mikroinstalacja została przyłączona do sieci do dnia 31.07.2024r. czy od dnia 01.08.2024r.

2. Następne pytania dotyczą już rodzaju wniosku jaki będziemy wypełniać. Tu mamy zasadniczy podział na na to czy wnioskodawca składa pierwszy wniosek czy jest to już kolejny wniosek w programie Mój Prąd.

3. Kolejnym etapem jest wypełnienie danych wnioskodawcy

4. Punkty kolejne poświęcone są już instalacji fotowoltaicznej, magazynom ciepła oraz magazynom energii elektrycznej.

5. W kolejnym punkcie system przeliczy nam kwoty dofinansowania według wcześniej wypełnionych danych

6. Następnym krokiem, który należy przejść to checkbox oświadczeń oraz informacji

7. Przedostatnim elementem jest umowa o dofinansowanie – powierzenie grantu.

8. Ostatnim punktem jest zbiór załączników we wniosku Mój Prąd 6.0. Należy bezwzględnie ująć załączniki w zależności od urządzeń:

Magazyn energii: Karty katalogowe urządzeń i/lub specyfikację techniczną, protokół odbioru, potwierdzenie zapłaty oraz kopia faktury lub paragon imienny.

Magazyn ciepła: Karta produktu urządzeń i/lub etykietę energetyczną, protokół odbioru, potwierdzenie zapłaty oraz kopia faktury lub paragon imienny.

Instalacja fotowoltaiczna: Potwierdzenie zapłaty oraz kopia faktury lub paragon imienny, zaświadczenie OSD, dokument potwierdzający rachunek bankowy oraz dokument potwierdzający zgłoszenie mikroinstalacji do OSD

Po tym etapie możemy przejść do weryfikacji wniosku i zatwierdzenia co kończy etap składania wniosku.

Pozostaje czekać na zwrot środków 😉

 

wniosek mój prąd

Gdzie i jak złożyć wniosek o dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych?

Najlepszym rozwiązaniem jest zaufać naszemu doświadczeniu i pozostawić nam wszelkie formalności.

Można złożyć wniosek samemu, podobnie jak w poprzednich edycjach programu „Mój Prąd”, również w ramach szóstej edycji naboru, wnioski można składać za pośrednictwem Internetu, korzystając z Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Aby uzyskać dostęp do generatora wniosków, prosument zobowiązany jest do założenia konta na dedykowanej platformie internetowej.

Co szczególnie ważne, podobnie jak w poprzednich edycjach, również w szóstej odsłonie programu, nie przewidziano możliwości składania wniosków w formie papierowej.

Zwrot środków mój prąd

Ile czasu na zwrot środków z Mój Prąd 6.0

W szóstej edycji programu Mój Prąd czas na rozpatrzenie wniosku od momentu jego prawidłowego złożenia w GWD to 140 dni roboczych i dotyczy wniosków nie wymagających uzupełnienia. Uwzlędniając ilość złożonych wniosków NFOŚiGW będzie na bieżąco informował o przewidywanym terminie rozpatrzenia wniosku i dodatkowo zastrzega sobie prawo do wydłużenia tego terminu.

W przypadku uzupełnienia lub poprawienia wnioski będą rozpatrywane w kolejności ich wpływu do NFOŚiGW, jednak czas na przeanalizowanie i ponowne rozpatrzenie wniosku do wypłaty środków nie powinien przekroczyć 30 od momentu wpływu poprawionego lub uzupełnionego dokumentu do NFOŚiGW. Warunkiem rozpatrzenia poprawki w terminie jest oczywiście przesłanie przez Wnioskodawcę wszystkich wymaganych informacji oraz dokumentów.

mój prąd do kiedy wnioski

Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd 6.0”?

Rozważając możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, warto pamiętać o ograniczeniach, zarówno tych czasowych, jak i dotyczących maksymalnej puli środków przewidzianych na realizację programu.

W 2024 roku na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 400 mln złotych, a ostateczny termin naboru wniosków uzależniony jest od dostępności przewidzianych środków.

Zgodnie z założeniami programu, jeden wnioskodawca może uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet do 28 tysięcy złotych, co w efekcie oznacza, że w ramach programu z dofinansowania skorzystać może, przy założeniu wnioskowania o pełną kwotę wsparcia, niespełna 14 300 prosumentów.

Dane te wskazują, że osoby chcące skorzystać z dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, nie powinny zwlekać ze złożeniem wniosku o dofinansowanie. Zważywszy na wysokie zainteresowanie dofinansowaniem w ramach programu „Mój Prąd”, dotychczas ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansowano zakup 530 tysięcy mikroinstalacji PV, dostępna pula środków może zostać wyczerpana jeszcze przed zakończeniem naboru wniosków.

Program Mój Prąd - FAQ

Program Mój Prąd 6.0

Mój Prąd 6.0 to program prosumencki przewidziany na lata 2024-2027, skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Projekt zakłada udzielanie bezzwrotnych form dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii oraz magazynów ciepła. Łączna kwota o jaką można wnioskować w ramach programu to dotacja do 28000 zł. Wsparciem programu Mój Prąd są objęte koszty kwalifikowane poniesione w okresie od 01.01.2021 – 31.12.2027. Szczegółowe warunki programu zawarte są w informacji ogólnej programu oraz w załącznikach.

Na czym polega nowy system net-billing?

To rozwiązanie oparte na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).

Program Mój Prąd 5.0 jest przeznaczony dla osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń net-billing, a także dla prosumentów w dotychczasowym systemie opustów (tzw. net metering) – jednak pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń, potwierdzonego przez OSD.

Kto to jest prosument?

Prosument to połączenie dwóch innych wyrazów: producent i konsument. Jest to więc osoba, która jednocześnie coś konsumuje i produkuje, czyli jednocześnie zużywa i wytwarza energię elektryczną, korzystając z Odnawialnych Źródeł Energii. Pojęcie producent używa się w odniesieniu do fotowoltaiki, nazywając tak osoby, które posiadają własne, instalacje fotowoltaiczne. 

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest prosta – promienie padają na panele fotowoltaiczne, które zamieniają je na energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna, by działać i produkować energię potrzebuje światła, a właściwie fotonów. To właśnie te cząstki wprawiają w ruch elektrony dzięki, którym powstaje napięcie elektryczne. Prąd stały z paneli fotowoltaicznych wędruje do falownika, gdzie zamieniany jest na prąd przemienny, z którego później korzystamy podłączając urządzenia do gniazdek. Dzięki wyższemu napięciu prąd z paneli fotowoltaicznych wypiera z domu prąd sieciowy i trafia do urządzeń w Twoim domu.

Czy panele działają w pochmurne dni?

Panele fotowoltaiczne produkują energię nawet w pochmurne i deszczowe dni, jednak są one najbardziej wydajne w słoneczne dni. Jeśli produkcja prądu nie jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania w danej chwili, korzystasz z nadwyżek energii wprowadzonych do sieci.

Co się dzieje zimą?

Panele produkują energię cały rok, niezależnie od pogody. Ilość energii oczywiście zależy od panujących warunków atmosferycznych. Największa produkcja energii jest w okresie od wiosny do jesieni, a zimą wykorzystujemy nadmiar energii zgromadzonej w sieci lub korzystamy z sieciowego prądu.

Poznaj inne produkty

Poznaj naszą kompleksową ofertę dla Twojego domu. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania odpowiadające gabarytom domu i zapotrzebowaniu na energię.