Wzory wymaganych dokumentów dla programu Mój Prąd 6.0
Załączniki:
Regulamin naboru wniosków PP Mój Prąd
Załączniki do Regulaminu:
Załącznik nr 1 do regulaminu – ogłoszenie o naborze wniosków
Załącznik nr 2 do regulaminu – wzór wniosku o dofinansowanie
Załącznik nr 3 do regulaminu – katalog błędów merytorycznych
Załącznik nr 4 do regulaminu – katalog błędów niemerytorycznych
Załącznik nr 5 do regulaminu – wniosek o przypisanie wniosku do nowego konta użytkownika w GWD
Załącznik nr 6 do regulaminu – instrukcja wypełnienia wniosku o zmianę użytkownika w GWD
Wzory wymaganych dokumentów:
Wzór zaświadczenia OSD PDF / Word
Oświadczenie o dokonaniu zapłaty PDF / Word
Pełnomocnictwo do złożenia wniosku PDF / Word
Oświadczenie o zgłoszeniu ME do OSD PDF / Word
Protokół zakończenia montażu PDF / Word
Oświadczenie Wnioskodawcy o wyrażeniu zgody na wypłatę dofinansowania na numer konta bankowego należący do innej osoby PDF / Word
Program Mój Prąd - FAQ
Mój Prąd 6.0 to program prosumencki przewidziany na lata 2024-2027, skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Projekt zakłada udzielanie bezzwrotnych form dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii oraz magazynów ciepła. Łączna kwota o jaką można wnioskować w ramach programu to dotacja do 28000 zł. Wsparciem programu Mój Prąd są objęte koszty kwalifikowane poniesione w okresie od 01.01.2021 – 31.12.2027. Szczegółowe warunki programu zawarte są w informacji ogólnej programu oraz w załącznikach.
To rozwiązanie oparte na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).
Program Mój Prąd 5.0 jest przeznaczony dla osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń net-billing, a także dla prosumentów w dotychczasowym systemie opustów (tzw. net metering) – jednak pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń, potwierdzonego przez OSD.
Prosument to połączenie dwóch innych wyrazów: producent i konsument. Jest to więc osoba, która jednocześnie coś konsumuje i produkuje, czyli jednocześnie zużywa i wytwarza energię elektryczną, korzystając z Odnawialnych Źródeł Energii. Pojęcie producent używa się w odniesieniu do fotowoltaiki, nazywając tak osoby, które posiadają własne, instalacje fotowoltaiczne.
Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest prosta – promienie padają na panele fotowoltaiczne, które zamieniają je na energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna, by działać i produkować energię potrzebuje światła, a właściwie fotonów. To właśnie te cząstki wprawiają w ruch elektrony dzięki, którym powstaje napięcie elektryczne. Prąd stały z paneli fotowoltaicznych wędruje do falownika, gdzie zamieniany jest na prąd przemienny, z którego później korzystamy podłączając urządzenia do gniazdek. Dzięki wyższemu napięciu prąd z paneli fotowoltaicznych wypiera z domu prąd sieciowy i trafia do urządzeń w Twoim domu.
Panele fotowoltaiczne produkują energię nawet w pochmurne i deszczowe dni, jednak są one najbardziej wydajne w słoneczne dni. Jeśli produkcja prądu nie jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania w danej chwili, korzystasz z nadwyżek energii wprowadzonych do sieci.
Panele produkują energię cały rok, niezależnie od pogody. Ilość energii oczywiście zależy od panujących warunków atmosferycznych. Największa produkcja energii jest w okresie od wiosny do jesieni, a zimą wykorzystujemy nadmiar energii zgromadzonej w sieci lub korzystamy z sieciowego prądu.