Fotowoltaika dla miasta Kraków

Fotowoltaika Kraków – Najlepsze instalacje fotowoltaiczne w Krakowie oraz miejscowościach graniczących z Krakowem: Zielonki, Zabierzów, Wielka Wieś, Wieliczka, Świątniki Górne, Skawina, Niepołomice, Mogilany, Michałowice, Liszki, Koniusza, Kocmyrzów-Luborzyca, Igołomia-Wawrzeńczyce. Zastanawiasz się od czego zacząć? Fotowoltaika do doskonały wybór. Dzięki panelom słonecznym cały proces przetwarzania energii z ogniw fotowoltaicznych umożliwi wyprodukowanie czystej Słonecznej energii, a Ty zaoszczędzisz na rachunkach za energię elektryczną.

miasto Kraków

Najwyższy czas na inwestycję w fotowoltaikę w Krakowie

Pogłębiający się kryzys klimatyczny i stale rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. To swego rodzaju prywatna elektrownia, która pozwala na produkcję własnego, w pełni darmowego prądu. Choć jeszcze do niedawna stanowiła domenę przedsiębiorców, to obecnie coraz częściej instalacje fotowoltaiczne montowane są również na domach prywatnych mieszkańców Krakowa.

Fotowoltaika Kraków

Fotowoltaika Kraków - jak działa?

Fotowoltaika to system pozwalający na przekształcenie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Bazując na efekcie fotoelektrycznym, za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych pozwala na pozyskanie prądu elektrycznego stałego, który następnie przekształcany jest w prąd zmienny. Ten z kolei stosowany jest do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, a także do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej.

Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. Zwykle montuje się je od strony południowej, na dachu budynków lub gruncie, zapewniając maksymalny poziom nasłonecznienia. To właśnie promieniowanie odpowiada za wytwarzanie energii elektrycznej.

Do wytworzenia energii dochodzi na skutek efektu fotowoltaicznego – foton padający na wykonane z krzemu panele fotowoltaiczne, wprawia w ruch elektron, prowadząc do wytworzenia energii.

Dla kogo fotowoltaika w Krakowie?

Fotowoltaika dedykowana jest dla szerokiej grupy odbiorców. Instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak również gospodarstw rolnych, przedsiębiorstw i obiektów użyteczności publicznej. Jednym słowem, wszędzie tam, gdzie występuje zapotrzebowanie na prąd.

Wysokie zapotrzebowanie na prąd generuje wysokie rachunki, które można z łatwością obniżyć, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Tym samym jest to rozwiązanie dla każdego, komu zależy na realnym obniżeniu kosztów związanych z użytkowaniem energii elektrycznej.

Fotowoltaika Kraków – OZE również w bloku

Jeszcze do niedawna fotowoltaikę montowano wyłącznie na dachach domów jednorodzinnych i budynków firmowych. Jednak coraz częściej na takie rozwiązanie decydują się również mieszkańcy bloków wielorodzinnych. Choć takie rozwiązanie łączy się ze znacznie większą biurokracją, to pozwala na uzyskanie takich samych korzyści, jak w przypadku pozostałych użytkowników.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej w bloku, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, w celu określenia możliwości instalacji paneli słonecznych, szczególnie wówczas, gdy te mają swym zasięgiem obejmować części wspólne. Po uzyskaniu wstępnej zgody należy przystąpić do przygotowania dokumentacji, obejmującej:

 • projekt instalacji fotowoltaicznej,
 • miejsce realizacji przedsięwzięcia,
 • przewidywany wpływ na ogólną infrastrukturę budynku,
 • przeznaczenie instalacji.

Warto jednak pamiętać, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych, dysponują znacznie mniejszą przestrzenią, na której zamontowana może być instalacja fotowoltaiczna. Dodatkowo, miejsce montażu (zwykle balkon) nie jest tak intensywnie nasłonecznione, jak powierzchnia dachu. Tym samym, dla uzyskania maksymalnej wydajności, należy zadbać o odpowiedni dobór modułów fotowoltaicznych. Odpowiednio dobrane i prawidłowo zamontowane panele słoneczne, pozwolą czerpać szereg korzyści z własnej instalacji, również w krakowskim bloku.

Fotowoltaika Kraków – koszt inwestycji

Koszt montażu Fotowoltaika Kraków uzależniony jest od szeregu istotnych czynników, wśród których szczególnie ważną rolę odgrywa wielkość i moc instalacji. W przypadku przeciętnego domu jednorodzinnego w Krakowie wystarczająca powinna być instalacja o mocy od 4 do 10 kWp.

Zakładając montaż instalacji spełniającej optymalne parametry i zapewniającej moc na poziomie 10 kWp, należy liczyć się z kosztem na poziomie nawet do 45 tys. zł. W cenie tej zawarte są wszystkie koszty związane z instalacją fotowoltaiczną, w tym:

 • panele fotowoltaiczne
 • falownik
 • okablowanie i zabezpieczenia
 • konstrukcja i montaż

Warto przy tym podkreślić, że powyższa cena nie zawiera dodatkowego montażu magazynu energii, pozwalającego na kumulowanie wytworzonego prądu w okresie zwiększonej produkcji. Planując dodatkowy montaż magazynu energii, należy do ww. kwoty doliczyć koszt podstawowego akumulatora – ok. 20 tys. zł oraz dodatkową usługę montażu urządzenia, która również w Krakowie wynosi nawet do kilku tysięcy.

Warto jednak pamiętać, że osoby, decydujące się na montaż instalacji fotowoltaicznej, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w formie dofinansowania części kosztów związanych z instalacją OZE. To sprawia, że z pozoru wysokie koszty inwestycji, stają się bardziej przystępne dla większej grupy potencjalnych klientów.

Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę w Krakowie?

Choć głównym powodem, dla którego mieszkańcy Krakowa coraz chętniej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, jest oszczędność, to warto pamiętać, że to nie jedyna korzyść płynąca z własnej elektrowni słonecznej. Jako najpowszechniej stosowane odnawialne źródło energii, okazuje się naprawdę skutecznym rozwiązaniem. Fotowoltaika Kraków zapewnia:

 • Oszczędność na rachunkach – która zauważalna jest już w pierwszym miesiącu użytkowania instalacji fotowoltaicznej. W zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej ta może pozwolić nawet na pokrycie pełnego zapotrzebowania na energię elektryczną, przy równoczesnej sprzedaży powstałych nadwyżek do sieci. To sprawia, że mimo początkowej wysokiej inwestycji, szybko można zacząć realnie zarabiać na własnej instalacji.
 • Niezależność – zarówno w ujęciu stale pojawiających się podwyżek cen prądu, jak również ewentualnych awarii. Produkując własny prąd, nie musisz obawiać się licznych podwyżek, ponieważ, nawet wówczas, gdy zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie pokrywa pełnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego, to ewentualne rachunki nie będą stanowiły istotnego obciążenia dla budżetu domowego.

Co więcej, dysponując własną instalacją fotowoltaiczną, w połączeniu z magazynem energii, nie musisz się obawiać awarii sieci. Całkowita niezależność od zewnętrznych dostawców zapewnia pełną stabilizację i dostęp do energii elektrycznej niezależnie od okoliczności.

 • Bezkosztowa eksploatacja – poprawnie działająca instalacja fotowoltaiczna nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Jedynym wydatkiem, związanym z instalacją fotowoltaiczną są cykliczne przeglądy, które zgodnie z obecnymi przepisami należy przeprowadzać raz na pięć lat.
 • Bezobsługowa produkcja prądu – instalacja fotowoltaiczna, dla skutecznego działania nie wymaga dodatkowej ingerencji człowieka. To zapewnia dodatkową oszczędność czasu, który można z powodzeniem przeznaczyć na realizację innych zadań.
 • Szybki zwrot z inwestycji – jeszcze do niedawna koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznych skutecznie zniechęcały klientów indywidualnych przed stosowaniem tego rozwiązania. Obecnie ceny paneli słonecznych stały się przystępne, a liczne programy dotacyjne pozwalają na dodatkowe obniżenie kosztów wykonania instalacji. To sprawia, że obecnie szybciej można osiągnąć pełny zwrot z instalacji.
 • Ekologia – wymieniając korzyści płynące z instalacji fotowoltaiki, nie można zapomnieć o ekologii. Elektrownie słoneczne pozwalają na produkcję czystej energii i są uznawane za jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska odnawialne źródło energii. Energia pochodząca z promieni słonecznych nie generuje zanieczyszczeń, pozwalając na pełne zaspokojenie potrzeb, bez narażania kolejnych pokoleń.

Dofinansowanie na fotowoltaikę w Krakowie

Pogłębiające się zmiany klimatyczne sprawiły, że obecnie osoby decydujące się na montaż instalacji stanowiących Odnawialne Źródło Energii (OZE) mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe, związane z montażem instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika Kraków jest również związana z głównym programem, który skierowanym do osób planujących wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Mowa oczywiście o programie „Mój Prąd”. W 2024 roku ma się odbyć kolejna, 6 już edycja programu, pozwalająca na sfinansowanie kosztów montażu instalacji. Celem programu jest zwiększenie udziału fotowoltaiki w krajowej produkcji energii elektrycznej.

W poprzedniej edycji, kwoty możliwego do uzyskania dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd 5.0” były naprawdę imponujące i wynosiły łącznie ponad 50 000zł.

Obecnie jednak nie wiadomo, jak kształtować się będą kryteria ubiegania się o dofinansowanie oraz na jakie wsparcie będą mogli liczyć wnioskodawcy. Jednak nie ulega wątpliwości, że ogłoszony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska program pozwoli na znaczące obniżenie kosztów, związanych z instalacją fotowoltaiki w Krakowie.

Fotowoltaika Kraków to także zaplanowana na ten rok kolejna edycja programu „Czyste Powietrze”. Ten ogólnopolski program dopłat, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, pozwala na sfinansowanie nawet 50% kosztów (do 6 000 zł) związanych z instalacją fotowoltaiki. Co ważne, w celu skorzystania z programu „Czyste Powietrze”, osoba wnioskująca o dofinansowanie, powinna wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej przeprowadzić wymianę nieefektywnego źródła ciepła – tzw. kopciucha.

Fotowoltaika Kraków – wybierz sprawdzonych specjalistów

Planujesz instalację fotowoltaika Kraków, warto starannie dobrać firmę specjalizującą się w tej dziedzinie. Tylko odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli na osiągnięcie maksymalnej wydajności.

Fotowoltaika Kraków – szukając najlepszych specjalistów w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

Doświadczenie – zarówno w odniesieniu do okresu działalności na rynku, jak i doświadczenia lokalnego. Wybierając sprawdzonych specjalistów, warto sprawdzić, od kiedy dana firma świadczy usługi na rynku krakowskim, a także ile projektów zrealizowała w tym regionie. Dłuższe doświadczenie może się okazać kluczowe dla pełnego powodzenia Twojego projektu.

Kwalifikacje – w szczególności te, potwierdzone certyfikatami. Doświadczona firma, świadcząca usługi na terenie Krakowa, powinna dysponować niezbędnymi certyfikatami, w tym certyfikatem PV, potwierdzającym znajomość specyfiki branży.

Referencje – nic lepiej nie potwierdza umiejętności i kwalifikacji danej firmy jak opinie zadowolonych klientów. Chcąc sprawdzić kompetencje danej firmy, warto poprosić o referencje, a także zapoznać się z opiniami klientów, zamieszczonymi w sieci.

Gwarancja – szczególnie ta długotrwała, stanowi doskonały dowód na to, że firma świadcząca usługi montażu instalacji fotowoltaicznej w Krakowie, kładzie duży nacisk na jakość wykonania.

Wsparcie w okresie eksploatacji – choć instalacja fotowoltaiczna jest niemal całkowicie bezobsługowa, to należy pamiętać, że dla utrzymania pełnej efektywności, należy dbać o regularny serwis instalacji. Dobra firma powinna oferować usługę wsparcia technicznego, również podczas eksploatacji instalacji fotowoltaicznej.

Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę w Krakowie?

Stale rosnące ceny prądu również dla gospodarstw domowych potrafią mocno nadwyrężyć domowy budżet. Koszty związane z użytkowaniem energii elektrycznej stają się istotnym obciążeniem, również wówczas, podczas obowiązywania rozwiązań osłonowych. Jednak zamrożenie cen energii z pewnością niedługo przestanie obowiązywać, a wraz z jego zakończeniem dojdzie do gwałtownego wzrostu cen prądu.

Właśnie dlatego obecnie jest idealny czas na to, by zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika Kraków to pełne zabezpieczenie przed nadchodzącymi podwyżkami za energię elektryczną. Z kolei rosnąca żywotność instalacji, obecnie licząca nawet 40 lat, sprawia, że domowa elektrownia przez lata zapewniać będzie realny zysk.

Tym samym, mimo stosunkowo wysokich kosztów instalacji, warto zdecydować się na fotowoltaikę, aby móc się cieszyć pełną niezależnością i bezpieczeństwem w nadchodzących latach. Fotowoltaika dla miasta Kraków do doskonały wybór.

Poznaj produkty

Poznaj naszą kompleksową ofertę dla Twojego domu. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania odpowiadające gabarytom domu i zapotrzebowaniu na energię.
Baza wiedzy OZE
Chcesz zainwestować w OZE i zastanawiasz się czy fotowoltaika, pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla Ciebie? Czytaj nasze poradniki na temat Odnawialnych Źródeł Energi, fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynowania energii i znajdź najlepsze rozwiązania dla siebie.