Pompy Ciepła Katowice - doskonały wybór

Chcesz wymienić źródło ogrzewania w Katowicach lub w miejscowości graniczącymi z Katowicami takimi jak: Chorzów, Mikołów, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tychy, Czeladź, Lędziny i zastanawiasz się od czego zacząć? Postaramy się przekazać trochę wiedzy na temat pompy ciepła i przekonać Cię, że pompa ciepła do doskonały wybór. Pompy Ciepła to idealne rozwiązanie dla nowych domów, a także dla osób które decydują się na wymianę nieefektywnego źródła ogrzewania.  Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska przy małym udziale energii elektrycznej do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Co tak bardzo wyróżnia system ogrzewania pompą ciepła

Podczas budowy domu w Katowicach coraz większy nacisk kładzie się na stosowanie proekologicznych rozwiązań, które nie tylko są w pełni przyjazne dla środowiska, ale dodatkowo pozwalają na uzyskanie szeregu korzyści. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła. To energooszczędne rozwiązanie służy do skutecznego ogrzewania domu i wody, sprawiając, że dotychczas tradycyjny dom zmienia się w energooszczędny.

Czym dokładnie są pompy ciepła Katowice? Jakie korzyści gwarantują właścicielom domów i kiedy warto się zdecydować na ich instalację? Poznaj najważniejsze cechy nowoczesnych form ogrzewania i dobierz rozwiązanie, spełniające Twoje potrzeby.

Pompa Ciepła Katowice

Pompy Ciepła Katowice - Ogrzewanie

Pompy ciepła Katowice to energooszczędne rozwiązania ogrzewania, które coraz częściej można spotkać w firmach i domach prywatnych w Katowicach. Pompa Ciepła to urządzenie cieplne, służące do ogrzewania pomieszczeń i ocieplania wody, wymuszające przepływ ciepła, z obszarów, w których panuje nisza temperatura, do tych, w których występuje wyższa temperatura.

W swoim działaniu pompa ciepła wykorzystuje energię mechaniczną (w pompach ciepła sprężarkowych) lub cieplną (w pompach ciepła absorpcyjnych) w celu zapewnienia ruchu powietrza odwrotnego, do naturalnego. Ciepło wykorzystywane do ogrzania pomieszczenia pobierane jest z powietrza lub gruntu, a następnie transportowane jest do domowej instalacji grzewczej (w tym do tradycyjnych grzejników oraz instalacji podłogowych).

Z uwagi na wysoką wydajność i coraz wyższą świadomość, pompy ciepła z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, również w Katowicach. Montaż odpowiednio dobranej pompy ciepła Katowice niesie ze sobą szereg korzyści, a dzięki możliwości dofinansowania kosztów instalacji staje się bardziej realny dla większości osób.

Jak działają pompy ciepła w Katowicach?

Sposób działania pompy ciepła opiera się na wytworzeniu biegu ciepła pomiędzy obszarami, na których panują różne temperatury. Dla skutecznego działania urządzenie pobiera ciepło z zewnątrz (w zależności od wybranego modelu, z ziemi, wody lub powietrza), a następnie przetwarza je i kieruje do podłączonej instalacji grzewczej.

Sposób działania pompy ciepła uzależniony jest od jej typu. W przypadku pomp ciepła, pobierających energię z gruntu, wykorzystywany jest roztwór glikolu. W przypadku pomp ciepła, pobierających energię z powietrza, zastosowanie ma czynnik roboczy, do którego przekazana zostaje energia. Metody te pozwalają na skuteczne odebranie ciepła. W kolejnym kroku w parowniku dochodzi do odparowania czynnika roboczego. Para czynnika trafia następnie do zasilanej energią sprężarki, gdzie dochodzi od podniesienia temperatury i oddania ciepła do obiegu grzewczego budynku.

Pompy ciepła powietrzne

To model urządzenia, który jako dolne źródło energii wykorzystuje pobrane z zewnątrz powietrze. Pompa ciepła powietrzna może występować w wariancie split i monoblok. Główną zaletą tego wariantu jest duża dostępność modeli i łatwość montażu, co jednoznacznie przekłada się na stosunkowo niski koszt instalacji.

Pompy ciepła powietrzne działają nadmuchowo, a system działania jest podobny jak w klimatyzacjach. To sprawia, że urządzenie to można określić, mianem najbardziej uniwersalnej i dostępnej pompy ciepła Kraków.

Decydując się na ten wariant, warto jednak pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury na zewnątrz spadają, konieczne będzie zastosowanie dodatkowego źródła wspomagającego.

Pompy ciepła gruntowe

Sam schemat działania gruntowej pompy ciepła jest taki sam, jak w przypadku modelu powietrznego, z tą różnicą, że dolnym źródłem ciepła jest energia skumulowana w gruncie. W tym celu gruntowa pompa ciepła musi być połączona z gruntowym wymiennikiem ciepła, który w zależności od potrzeb i preferencji, zbudować można w układzie pionowym lub poziomym.

Główną zaletą tego typu rozwiązania jest stała temperatura gruntu, która pozwala na uzyskanie znacznie większej stabilności pompy ciepła. Warto jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie wiąże się z koniecznością poniesienia wyższych nakładów, związanych m.in. z koniecznością wykonania dodatkowych odwiertów pod wymiennik gruntowy oraz instalacją wymiennika gruntowego.

Pompy ciepła wodne

Do zastosowania tego wariantu pompy ciepła, w pobliżu budynku musi się znajdować zbiornik wodny lub studnia głębinowa. Alternatywnie można się zdecydować na dodatkowe wykonanie studni głębinowej, jednak wówczas należy się liczyć za znaczącym wzrostem całej inwestycji.

Warto podkreślić, że dla skuteczności działania pompy ciepła wodnej, w pobliżu budynku powinny się znajdować co najmniej dwie studnie głębinowe. Jedna z nich służyć będzie do pobierania energii cieplnej, druga z kolei do odbierania schłodzonej wody.

Pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła powietrze – woda to najpopularniejsze rozwiązanie wśród pomp ciepła które można zaobserwować w Katowicach i najlepiej współpracujące z instalacją fotowoltaiczną. Zasada działania jest oparta na odbieraniu ciepła z powietrza i przekazywaniu energii cieplnej do wody krążącej w obiegu centralnego ogrzewania.

Moc grzewczą pompy ciepła powietrze-woda określa się zawsze dla konkretnej temperatury powietrza na zewnątrz oraz wody w obiegu c.o.

Pompa ciepła split, czy monoblok?

Na rynku tyskim można znaleźć pompy ciepła split oraz monoblok. Różnią się one od siebie m.in. umiejscowieniem jednostki. W przypadku pomp ciepła split, jednostka zewnętrzna połączona jest z modułem hydraulicznym, znajdującym się wewnątrz budynku. Oba urządzenia połączone są przewodami, w których znajduje się czynnik chłodniczy, co pozwala na skuteczne zabezpieczenie przed zamarznięciem.

W przypadku pomp ciepła monoblok układ chłodniczy jest zamknięty w jednostce zainstalowanej na zewnątrz budynku. Jednak z uwagi na brak dodatkowego zabezpieczenia, należy samodzielnie zadbać o izolację termiczną, zapobiegając zamarznięciu pompy, w okresie, kiedy ta nie pracuje.

Dlaczego warto zdecydować się na pompy ciepła w Katowicach?

Szeroka dostępność różnych wariantów pomp ciepła sprawia, że każdy mieszkaniec i przedsiębiorca z Katowic, znajdzie rozwiązanie, spełniające określone potrzeby. Inwestycja w Pompy Ciepła Katowice niosą ze sobą szereg korzyści, nie tylko finansowych.

Wśród tych najważniejszych zalet związanych z instalacją pomp ciepła, szczególnie istotną rolę odgrywają takie korzyści, jak:

  • Znacząca redukcja kosztów ogrzewania domu – odpowiednio dobrana pompa ciepła pozwala na pokrycie niemal pełnego zapotrzebowania na ciepło. To sprawia, że korzystając z naturalnie pozyskanego ciepła, można oszczędzić nawet do 50% kosztów rocznie, w zestawieniu z tradycyjnymi kotłami gazowymi.

Dodatkowo, ciepło pozyskanie przy pomocy pompy ciepła jest obojętne na stale rosnące koszty cen gazu, a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną zapewnia niemal całkowicie bezkosztowe ciepło.

  • Wielofunkcyjność – odpowiednio dobrana pompa ciepła pozwala na utrzymanie maksymalnego komfortu cieplnego. Zimną zapewnia ciepłe powietrze, z kolei latem, gwarantuje przyjemny chłód.

Dodatkowo, poza ogrzewaniem powietrza, pompy ciepła zapewniają dostęp do ciepłej wody, co pozwala oszczędzić energię i istotnie poprawia komfort życia.

  • Ekologia – pompy ciepła dla swojego działania wykorzystują energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Zasoby te są niemal całkowicie nieograniczone, a przy tym, pozwalają na pobranie ciepła, bez generowania dodatkowych zanieczyszczeń. To niezwykle istotna cecha, którą warto brać pod uwagę, szczególnie teraz, w obliczu nadchodzącego kryzysu gospodarczego.
  • Możliwość uzyskania dofinansowania – dążąc do zapewnienia możliwie jak najwyższego udziału instalacji OZE w ogólnej produkcji energii, w tym cieplnej, państwo wprowadza liczne programy, pozwalające na sfinansowanie części kosztów związanych z instalacją pomp ciepła. To sprawia, że dotychczas przez wielu mieszkańców Katowic, drogie rozwiązanie, stało się bardziej dostępne.

Ile kosztuje pompa ciepła w Katowicach?

Ceny pomp ciepła uzależnione są od szeregu czynników, spośród których kluczową rolę odgrywają technologia wykonania i wielkość budynku, który instalacja planowo ma ogrzać. Im budynek jest większy, tym wyższy będzie koszt instalacji pompy ciepła.

W przypadku domu standardowej wielkości, pompy ciepła Katowice – tj. 150 m2, średnia cena samego urządzenia wynosi od 24 do 59 tys. zł. W przypadku budynków o powierzchni powyżej 300 m2 koszt pompy ciepła wynosić może nawet 70 tys. zł.

Do kosztu samego urządzenia należy doliczyć dodatkowe wydatki, takie jak wykonanie gruntowego wymiennika ciepła lub studni głębinowej oraz usługę montażu.

Choć jednorazowy koszt związany z zakupem i instalacją pompy ciepła może się wydawać przytłaczający, to warto pamiętać, że również w Katowicach, można skorzystać z szeregu dotacji, pozwalających na znaczące obniżenie kosztów związanych z instalacją ekologicznego źródła ciepła.

Dofinansowanie pomp ciepła w Katowicach

Programy rządowe pozwalają na realne obniżenie kosztów związanych z instalacją pompy ciepła Katowice Ma to ścisły związek z wymogami unijnymi, których celem jest doprowadzenie do możliwie jak najwyższego udziału odnawialnych źródeł energii, w tym cieplnej, w krajach wspólnoty.

Głównym programem, wspierającym inwestycję w instalację pompy ciepła jest rządowy program „Moje Ciepło” organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem programu jest „wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych”.

Program pozwala na współfinansowanie kosztów inwestycji związanej z zakupem i montażem nowych pomp ciepła, spełniających określone parametry (klasa efektywności energetycznej min. A++). Maksymalna kwota dofinansowania wynosi do 21 tys. zł i stanowi do 45% kosztów kwalifikowalnych.

Jednak co ważne, dofinansowanie na montaż pompy ciepła można uzyskać również wówczas, gdy ta ma być zastosowana do ogrzania domu wybudowanego nawet przed 1971 rokiem. Wówczas warto skorzystać z alternatywnych projektów, takich jak:

  • Mój Prąd 6.0 – przeznaczony dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych, pozwalający na dodatkowe sfinansowanie pompy ciepła – maksymalna wysokości dopłaty wynosi, w zależności od rodzaju pompy od 4,4 do 28,5 tys. zł,
  • Czyste Powietrze – program dedykowany dla osób przeprowadzających termomodernizację domu, pozwala na dofinansowanie zakupu pompy ciepła – maksymalna wysokość dopłaty wynosi 135 tys. zł dla kompleksowej termomodernizacji zawierającej instalację pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych,
  • Stop Smog – projekt dedykowany dla osób o niższych dochodach, obowiązujący na terenie gmin, w których obowiązuje uchwała antysmogowa (w tym gmina Katowice), dotacja pozwala na sfinansowanie wymiany źródła ciepła, termomodernizację domu, w tym wymianę okien i drzwi oraz montaż instalacji fotowoltaicznej – maksymalna wysokość dopłaty wynosi, w zależności od zakresu przedsięwzięcia do 53 tys. zł,

Czy warto zdecydować się na montaż pompy ciepła w Katowicach?

Pompy ciepła to bez wątpienia rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie ekologicznego ogrzewania. Pozwala na całkowitą redukcję emisji szkodliwych substancji i niebezpiecznych cząsteczek. To propozycja dedykowana w szczególności dla mieszkańców gmin, w których występuje wysoki poziom smogu. Mieszkańcy decydując sie na pompy ciepła Katowice, będą w stanie znacząco poprawić jakość powietrza w mieście, sprawiając, że to stanie się czystsze i zdrowsze.

Odpowiednio dobrana i zainstalowana pompa ciepła, skutecznie ogrzeje dom, zapewniając domownikom maksymalny komfort cieplny. Co więcej, w ujęciu długofalowym, pompa ciepła pozwoli na osiągnięcie zysków, nie tylko poprzez stałe obniżenie miesięcznych kosztów ogrzewania, ale również poprzez podniesienie wartości nieruchomości w której zostanie zainstalowana.

Poznaj produkty

Poznaj naszą kompleksową ofertę dla Twojego domu. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania odpowiadające gabarytom domu i zapotrzebowaniu na energię.
Baza wiedzy OZE
Chcesz zainwestować w OZE i zastanawiasz się czy fotowoltaika, pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla Ciebie? Czytaj nasze poradniki na temat Odnawialnych Źródeł Energi, fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynowania energii i znajdź najlepsze rozwiązania dla siebie.