Fotowoltaika na dachu
Poznaj największe korzyści jakie może przynieść fotowoltaika na dachu. Coraz więcej osób dostrzega niewątpliwe zalety, związane z montażem instalacji fotowoltaicznej. Odpowiednio wykonana, pozwala na osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej, poprzez spełnienie zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego bądź firmy. To, a także rosnąca świadomość, dotycząca zagrożeń, wynikających z postępujących zmian klimatycznych sprawiło, że coraz większy nacisk kładzie się na odnawialne źródła energii.
Czym dokładnie jest fotowoltaika i kiedy warto zdecydować się na jej montaż na dachu?
Kiedy warto zainstalować fotowoltaikę na dachu?
Obecnie zdecydowanie najpowszechniejszym typem instalacji fotowoltaicznej jest ta, montowana na dachu budynku. Ma to związek z prostszym montażem, a także niższym kosztem całej inwestycji. Za stelaż w takim wariancie odpowiada dach. To on zapewnia podparcie dla paneli słonecznych, zapewniając ich odpowiednie ukierunkowanie, a brak konieczności wznoszenia dodatkowych stelaży pozwala na istotne obniżenie kosztów inwestycji.
Fotowoltaika na dachu jest niemal niewidoczna, szczególnie wówczas, gdy ułożone są panele „full black”, a dach ma czarne pokrycie – nie zaburza ogólnej estetyki budynku, a przy tym nie zabiera dodatkowej przestrzeni wokół domu.
To rozwiązanie dedykowane w szczególności wszystkim tym osobom, które cenią sobie odpowiednią organizację przestrzeni, a przy tym dysponują dachem, umożliwiającym stabilne oparcie konstrukcji, bez dużych lub licznych zacienień, a także o odpowiedniej ekspozycji.
Fotowoltaika na dachu rodzaje pokrycia dachowego
Fotowoltaika na dachu na dachówce, a może na papie? W rzeczywistości nie ma większego znaczenia, czy dach pokryty jest blachodachówką, dachówką ceramiczną, czy modułową. Każdy z tych materiałów pozwoli na wygodny, a przede wszystkim solidny montaż instalacji fotowoltaicznej.
Znacznie większe znaczenie podczas instalacji fotowoltaiki na dachu będzie miał kierunek dachu. Przyjęło się, że najwyższą wydajność zapewnią dachy ukierunkowane na południe. Rzeczywiście, tego typu ekspozycja pozwala na pełne nasłonecznienie instalacji przez cały dzień – od świtu do zmierzchu. Jednak to nie znaczy, że w przypadku innych kierunków fotowoltaika się nie sprawdzi.
Równie wysoką wydajność, na poziomie od 90 do 95% można uzyskać, instalując panele w kierunku południowo wschodnim i południowo zachodnim. Ustawienie paneli słonecznych ukierunkowanych na wschód lub zachód obniży wydajność instalacji o ok. 20%. Tym samym, nawet wówczas, gdy ukierunkowanie dachu może się wydawać niekorzystne, to w istocie pozwala na pokrycie zapotrzebowania domowego.
Jedyną sytuacją, kiedy lepszym rozwiązaniem okaże się montaż fotowoltaiki na gruncie, jest północna ekspozycja dachu. W naszym położeniu geograficznym montaż instalacji fotowoltaicznej w takim ukierunkowaniu nie pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.
Na sam koniec warto zwrócić uwagę na kształt dachu. Liczne załamania mogą sprawić, że instalacja fotowoltaiki na dachu okaże się bardziej wymagająca, a przy tym kosztowna. W przypadku szczególnie mocno zdobionych dachów warto rozważyć alternatywę, w postaci fotowoltaiki na gruncie.
Zalety fotowoltaiki na dachu
Odpowiednio zaplanowana i dobrze zamontowana fotowoltaika na dachu niesie ze sobą szereg korzyści. Szczególnie duże znaczenie, przy wyborze takiej formy instalacji mają:
- Brak konieczności wygospodarowania gruntu – wybierając fotowoltaikę wspartą na dachu, nie ma konieczności dodatkowego wydzielania przestrzeni na działce, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich działek miejskich. W ten sposób można zyskać przestrzeń, niezbędną do zaplanowania miejsca rekreacji i wypoczynku.
- Wysoki poziom estetyki – panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu wyróżniają się wysoką estetyką, a niekiedy są nawet niezauważalne. To szczególnie istotny punkt, dla osób, które na pierwszym miejscu cenią sobie ogólną estetykę budynku.
- Niższy koszt montażu – instalacja fotowoltaiczna wzniesiona na dachu nie wymaga dodatkowej budowy konstrukcji stalowej (choć niekiedy taka konieczność może się pojawić, np. w przypadku dachów płaskich lub o niewielkim kącie nachylenia).
Na co zwracać uwagę, wybierając fotowoltaikę na dachu?
Fotowoltaika na dachu niesie ze sobą szereg korzyści. Pozwala na samodzielne wytwarzanie prądu, zgodnie z zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego, a przy tym jest w pełni ekologicznym rozwiązaniem, wspierającym ochronę środowiska.
Jednak aby fotowoltaika mogła spełnić swoje zadanie, należy jeszcze przed jej montażem zadbać o dopasowanie odpowiedniego rozwiązania, dopasowanego do potrzeb i możliwości danego budynku. Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest:
- Poziom nasłonecznienia i zacienienia na dachu – instalacje należy zamontować w miejscu, w którym nasłonecznienie jest najwyższe. W ten sposób możliwe będzie uzyskanie najlepszych rezultatów.
- Wymogi techniczne – przed przystąpieniem do montażu paneli fotowoltaicznych warto ocenić stan techniczny dachu. Instalacja fotowoltaiczna powinna być zamontowana na solidnej konstrukcji. Być może okaże się, że przed montażem fotowoltaiki na dachu konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych prac remontowych w obrębie dachu.
- Zapotrzebowanie na prąd – instalacja fotowoltaiczna to kosztowna inwestycja, dlatego powinna w pełni odpowiadać na potrzeby domowników. W tym celu warto określić ogólne zapotrzebowania prąd, tak by zastosowana instalacja pozwalała na pełne pokrycie potrzeb domowników.
- Dodatkowe formalności – niewielka instalacja fotowoltaiczna nie wymaga wnioskowania o pozwolenie na budowę. Jednak w niektórych przypadkach konieczne może się okazać dodatkowe dopełnienie formalności. Aby uniknąć kary za samowolę budowlaną, warto jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, zwrócić uwagę na to, czy Twoja instalacja nie wymaga dodatkowego dopełnienia szeregu formalności.
Fotowoltaika na dachu – formalności
Zgodnie z ogólną zasadą przyjęta w Ustawie Prawo budowlane, wszystkie prace budowlane, związane z montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy poniżej 50 kW nie wymagają wnioskowania o pozwolenie na budowę. Przepisy te mają swoje odniesienie zarówno do instalacji fotowoltaicznych montowanych na gruncie, jak i tych wznoszonych na dachu.
Warto przy tym pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczne może się okazać zgłoszenie budowy. To wymagane jest szczególnie wówczas, gdy instalacje montowane są na:
- obiekcie budowlanym, a ich wysokość przekracza 3 m,
- gruncie wpisanym do rejestru zabytków.
A kiedy będzie wymagane pozwolenie na budowę, w celu wykonania instalacji fotowoltaicznej? Przede wszystkim wówczas, gdy:
- montaż fotowoltaiki na dachu wiąże się z koniecznością wykonania przebudowy lub rozbudowy tego budynku, a zakres zaplanowanych prac wymaga od inwestora uzyskania pozwolenia na budowę,
- inwestycja wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w tym na obszar Natura 2000,
- fotowoltaika ma być zamontowana na obiekcie, który został wpisany do rejestru zabytków.
Jak nie zgubić się w tym gąszczu przepisów? Najbezpieczniej zgłosić się bezpośrednio do Urzędu Miasta lub Starostwa. Urzędnik dokładnie przeanalizuje sytuację, a następnie wskaże, jaki tryb postępowania będzie zasadny dla danej sytuacji.
Ile kosztuje fotowoltaika na dachu?
Nie da się jednoznacznie wskazać, ile kosztuje fotowoltaika na dachu. Koszt fotowoltaiki uzależniony jest od wielu czynników, takich jak wielkość i moc instalacji. Istotny wpływ na ostateczną cenę może mieć również region, w którym instalacja jest montowana. Jednak według danych szacunkowych na rok 2024, średnia cena zakupu i montażu fotowoltaiki na dachu wahała się w granicach od 27 do 46 tys. brutto.
Warto przy tym pamiętać, że te stosunkowo wysokie koszty inwestycji można skutecznie obniżyć, korzystając z licznych programów dotacyjnych. Obecnie zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się rządowy program „Mój Prąd”, który pozwala na pokrycie części kosztów związanych z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także z zakupem magazynów energii czy systemów EMS i HEMS.
Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę na dachu?
Rosnące ceny prądu i stale pogłębiający się kryzys klimatyczny sprawiają, że instalacje fotowoltaiczne oraz inne typy odnawialnych źródeł energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To prosty sposób na to, by nie tylko znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne domu, ale dodatkowo ograniczyć poziom emisji zanieczyszczeń.
Odpowiednio dobrana fotowoltaika na dachu nie zaburza ogólnej estetyki budynku, a przy tym, pozwala na pokrycie pełnego zapotrzebowania domu na prąd. Co więcej, stosunkowo wysokie koszty inwestycji można z łatwością sfinansować z pomocą licznych programów dotacyjnych. To, a także szereg innych korzyści, sprawiają, że warto rozważyć możliwości, jakie niesie ze sobą montaż fotowoltaiki na dachu.