Fotowoltaika Tychy
Stale rosnący kryzys klimatyczny i ceny prądu, które z miesiąca na miesiąc są wyższe sprawiają, iż coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Jest to swego rodzaju prywatna elektrownia, która pozwala na produkcję własnego, w pełni darmowego prądu. Choć jeszcze do niedawna interesowały się nią głównie przedsiębiorstwa, to obecnie coraz częściej instalacje fotowoltaiczne montowane są na domach prywatnych mieszkańców Tychów.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna i kiedy warto się na nią zdecydować? Poznaj najważniejsze korzyści, jakie daje fotowoltaika w Tychach.
Fotowoltaika Tychy - doskonały wybór
Fotowoltaika Tychy to oferta skierowana dla mieszkańców miasta oraz miejscowości graniczącymi z Tychami takimi jak: Katowice, Mikołów, Lędziny, Bieruń, Świerczyniec, Kobiór, Wyry i zastanawiasz się od czego zacząć? Fotowoltaika Tychy do doskonały wybór. Dzięki panelom słonecznym cały proces przetwarzania energii z ogniw fotowoltaicznych umożliwi wyprodukowanie czystej Słonecznej energii, a Ty zaoszczędzisz na rachunkach za energię elektryczną. Podstawowym elementem systemów fotowoltaicznych są panele słoneczne oraz falowniki, które przekształcają energię z paneli na napięcie w domowej sieci energetycznej.
Fotowoltaika Tychy - jak działa?
Fotowoltaika Tychy to system pozwalający na przekształcenie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Bazując na efekcie fotoelektrycznym, za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych pozwala na pozyskanie prądu elektrycznego stałego, który następnie przekształcany jest w prąd zmienny. Ten z kolei stosowany jest do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, jak również do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej.
Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. Najczęściej zakłada się je od strony południowej, na dachu budynków lub gruncie, zapewniając maksymalny poziom nasłonecznienia. To właśnie promieniowanie odpowiada za wytwarzanie energii elektrycznej.
Do wytworzenia energii dochodzi na skutek efektu fotowoltaicznego – foton padający na wykonane z krzemu panele fotowoltaiczne, wprawia w ruch elektron, prowadząc do wytworzenia energii.
Dla kogo fotowoltaika w Tychach?
Fotowoltaika dedykowana jest dla wszystkich odbiorców. Instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się zarówno w przypadku klientów indywidualnych, przedsiębiorców, jak również gospodarstw rolnych i obiektów użyteczności publicznej. Dosłownie wszędzie tam, gdzie występuje zapotrzebowanie na prąd.
Producenci urządzeń elektronicznych codziennego użytku wprawdzie produkują urządzenia oszczędzające energię, ale niestety ilość posiadanych sprzętów w użyciu ciągle rośnie. Znaczne zapotrzebowanie na prąd generuje niemałe rachunki, które można z łatwością obniżyć, decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznej. Tym samym jest to rozwiązanie dla każdego, komu zależy na realnym obniżeniu kosztów związanych z użytkowaniem energii elektrycznej.
Fotowoltaika Tychy – OZE również w bloku
Jeszcze do niedawna fotowoltaikę montowano wyłącznie na dachach domów jednorodzinnych i budynków firmowych. Aczkolwiek niejednokrotnie na takie rozwiązanie decydują się również mieszkańcy bloków wielorodzinnych. Choć takie rozwiązanie łączy się ze znacznie większą papierologią, to umożliwia uzyskanie takich samych korzyści, jak w przypadku pozostałych użytkowników.
Decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznej w budynku wielorodzinnym, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, w celu określenia możliwości instalacji paneli słonecznych, zwłaszcza, gdy te mają swym zasięgiem obejmować części wspólne. Po uzyskaniu wstępnej zgody należy przystąpić do przygotowania dokumentacji, obejmującej:
- projekt instalacji fotowoltaicznej,
- miejsce realizacji przedsięwzięcia,
- przewidywany wpływ na ogólną infrastrukturę budynku,
- przeznaczenie instalacji.
Warto jednak pamiętać, że mieszkańcy bloków, mają do dyspozycji znacznie mniejszą przestrzeń, na której można zamontować instalacje fotowoltaiczną. Dodatkowo, miejsce montażu (najczęściej balkon) nie jest tak dobrze nasłonecznione, jak powierzchnia dachu. Tym samym, dla uzyskania maksymalnej wydajności, należy zadbać o odpowiedni dobór modułów fotowoltaicznych. należycie dobrane i właściwie zamontowane panele słoneczne, pozwolą czerpać korzyści z własnej instalacji, również w tyskim bloku.
Fotowoltaika Tychy – koszt inwestycji
Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od wielu ważnych czynników, wśród których istotną rolę odgrywa wielkość i moc instalacji. W przypadku przeciętnego domu jednorodzinnego w Tychach zadowalająca powinna być instalacja o mocy do 10 kWp.
Zakładając montaż instalacji spełniającej najlepsze parametry i zapewniającej moc na poziomie 10 kWp, należy liczyć się z kosztem do 40 tys. zł. W cenie tej zawarte są wszelkie wydatki związane z instalacją fotowoltaiczną, w tym:
- panele fotowoltaiczne
- falownik
- okablowanie i zabezpieczenia
- konstrukcja i montaż
Fotowoltaika Tychy z magazynem energii to temat, który w ostatnim czasie zyskał na popularności, Magazyn energii umożliwia kumulowanie wytworzonego prądu w okresie zwiększonej produkcji. Zamierzając wyposażyć instalację fotowoltaiczną o dodatkowy montaż magazynu energii, należy do powyższej kwoty doliczyć koszt akumulatora oraz dodatkową usługę montażu urządzenia, która również w Tychach wynosi nawet kilka tysięcy.
Należy pamiętać, iż osoby, decydujące się na założenie instalacji fotowoltaicznej, mogą liczyć na dodatkową dotację w formie dofinansowania części kosztów związanych z instalacją OZE. Dzięki temu z pozoru wysokie koszty inwestycji, stają się bardziej przystępne dla większej grupy potencjalnych inwestorów.
Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę w Tychach?
Fotowoltaika Tychy jest z roku na rok popularniejsza, a jednym z najważniejszych założeń jest oszczędność. Warto wiedzieć, że to nie jedyny profit płynący z własnej elektrowni słonecznej. Jako najpopularniej używane odnawialne źródło energii, okazuje się w rzeczywistości skutecznym rozwiązaniem, zapewniającym:
- Oszczędność na rachunkach – która dostrzegana jest już w pierwszym miesiącu korzystania z instalacji fotowoltaicznej. W zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej ta może pozwolić choćby na pokrycie całego zapotrzebowania na energię elektryczną, przy jednoczesnej sprzedaży nadwyżek do sieci. To sprawia, iż pomimo początkowej drogiej inwestycji, szybko można zacząć realnie zarabiać na własnej instalacji.
- Niezależność – zarówno w ujęciu stale pojawiających się podwyżek cen prądu, jak również ewentualnych awarii. Produkując własny prąd, nie musisz martwić się o podwyżki, bowiem, nawet wówczas, gdy zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie pokrywa pełnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego, to ewentualne rachunki nie będą stanowiły istotnego obciążenia dla budżetu domowego.
Co więcej, posiadając własną instalacją fotowoltaiczną, w połączeniu z magazynem energii, nie musisz się obawiać awarii sieci. Pełna niezależność od zewnętrznych dostawców zapewnia pełną stabilizację i dostęp do energii elektrycznej niezależnie od okoliczności.
- Bezkosztowa eksploatacja – prawidłowo działająca instalacja fotowoltaiczna nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Jedynym wydatkiem, związanym z instalacją fotowoltaiczną są cykliczne przeglądy, które zgodnie z obecnymi przepisami należy przeprowadzać raz na pięć lat.
- Bezobsługowa produkcja prądu – instalacja fotowoltaiczna, dla sprawnego działania nie wymaga dodatkowej ingerencji człowieka. To zapewnia dodatkową oszczędność czasu, który można przeznaczyć na realizację innych zadań.
- Szybki zwrot z inwestycji – jeszcze do niedawna koszty związane z założeniem instalacji fotowoltaicznych zniechęcały klientów indywidualnych przed zastosowaniem takiego rozwiązania. Obecnie ceny paneli słonecznych stały się przystępne, a liczne programy pozwalają na dodatkowe obniżenie kosztów wykonania instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu można szybciej osiągnąć zwrot z instalacji.
- Ekologia – wymieniając korzyści płynące z instalacji fotowoltaiki, należy pamiętać o ekologii. Elektrownie słoneczne pozwalają na produkcję czystej energii i są uznawane za jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska odnawialnych źródeł energii. Energia pochodząca z promieni słonecznych nie generuje zanieczyszczeń, pozwalając na całkowite zaspokojenie potrzeb, bez narażania kolejnych pokoleń.
Dofinansowanie na fotowoltaikę w Tychach
Nasilające się zmiany klimatyczne spowodowały, że obecnie osoby decydujące się na montaż instalacji stanowiących Odnawialne Źródło Energii (OZE) mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe, związane z montażem instalacji fotowoltaicznej.
Fotowoltaika Tychy korzysta z programu „Mój Prąd”, który jest skierowany do osób planujących wykonanie instalacji fotowoltaicznej. W 2024 roku ma się odbyć kolejna, 6 już edycja programu, umożliwiająca sfinansowanie kosztów montażu instalacji. Celem programu jest zwiększenie udziału fotowoltaiki w krajowej produkcji energii elektrycznej.
W poprzedniej edycji, kwoty możliwego do uzyskania dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd 5.0” były naprawdę imponujące i wynosiły nawet do 45,4 tys., zł w przypadku inwestycji łączącej montaż instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii i pompy ciepła.
W chwili obecnej nie wiadomo, jak kształtować się będą kryteria ubiegania się o dofinansowanie oraz na jakie wsparcie będą mogli liczyć wnioskodawcy w kolejnej edycjii. Jednak nie ulega wątpliwości, że ogłoszony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska program pozwoli na znaczące obniżenie kosztów, związanych z instalacją fotowoltaiki w Tychach.
Fotowoltaika Tychy to również program „Czyste Powietrze”. Na rok 2024 zaplanowano kolejną edycję tego programu . Ten ogólnopolski program dopłat, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, pozwala na sfinansowanie nawet 50% kosztów (do 6 000 zł) związanych z instalacją fotowoltaiki. Co ważne, aby skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, wnioskodawca powinien wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej przeprowadzić wymianę nieefektywnego źródła ciepła – tzw. kopciucha.
Tychy otrzymały 93 mln zł dofinansowania na OZE
Tychy otrzymały 93 mln dofinansowania na OZE. Urząd Marszałkowski przekazał dla miasta Tychy dostacje na program „Postaw na OZE – rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gmin Partnerskich Tychy i Wyry”
Na chwilę obecną nie wiadomo w jakim terminie będzie można wypełniać wnioski na cele projektu którymi są: zakup i montaż instalacji OZE na potrzeby wytworzenia energii cieplnej i elektrycznej (instalacje fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła oraz magazyny energii elektrycznej)
Projekt współfinansowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląska na lata 2021-2027.
Ogólna kwota dofinansowania to 93 123 922,38 zł.
Koszt całkowity programu to 109 557 555,75 zł.
Fotowoltaika Tychy – wybierz sprawdzonych specjalistów
Planując montaż instalacji fotowoltaicznej w Tychach, warto wybrać porządną firmę specjalizującą się w tej dziedzinie. Tylko prawidłowo dobrana i starannie zamontowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli na osiągnięcie maksymalnej wydajności.
Szukając najlepszych specjalistów w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
Doświadczenie – zarówno w odniesieniu do okresu działalności na rynku, jak i doświadczenia lokalnego. Fotowoltaika Tychy to na pewno dobra inwestycja natomiast warto wiedzieć, że należy wybierać sprawdzonych specjalistów. Warto skontrolować, jak długo dana firma świadczy usługi na rynku tyskim, a także ile projektów zrealizowała w tym regionie. Dłuższe doświadczenie może się okazać kluczowe dla pełnego powodzenia Twojego projektu.
Kwalifikacje – w szczególności te, potwierdzone certyfikatami. Doświadczona firma, świadcząca usługi na terenie Tychów, powinna dysponować niezbędnymi certyfikatami, w tym certyfikatem PV, potwierdzającym znajomość specyfiki branży.
Referencje – nic lepiej nie potwierdza umiejętności i kwalifikacji danej firmy jak opinie zadowolonych klientów. Chcąc sprawdzić kompetencje wybranej firmy, warto poprosić o referencje, a także zapoznać się z opiniami klientów, umieszczonymi w sieci.
Gwarancja – szczególnie ta długotrwała, stanowi podstawowy dowód na to, że firma świadcząca usługi montażu instalacji fotowoltaicznej w Tychach, kładzie ogromny nacisk na jakość wykonania.
Fotowoltaika Tychy wparcie w okresie eksploatacji – choć instalacja fotowoltaiczna jest niemal całkowicie bezobsługowa, to należy pamiętać, że dla utrzymania pełnej efektywności, warto dbać o regularny serwis instalacji. Dobra firma powinna oferować usługę wsparcia technicznego, również podczas eksploatacji instalacji fotowoltaicznej.
Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę w Tychach?
Stale rosnące ceny prądu również dla gospodarstw domowych potrafią bardzo nadwyrężyć domowy budżet. Koszty związane z użytkowaniem energii elektrycznej stają się podstawowym obciążeniem, nawet, podczas obowiązywania rozwiązań osłonowych. Jednak zamrożenie cen energii z pewnością w krótkim czasie przestanie obowiązywać, a wraz z jego zakończeniem dojdzie do gwałtownego wzrostu cen prądu.
Właśnie z tego powodu, obecnie jest to idealny moment, by zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Podejmując decyzję o montażu fotowoltaiki w Tychach, zyskujesz całkowite zabezpieczenie przed nadchodzącymi podwyżkami. Z kolei rosnąca żywotność instalacji, obecnie licząca nawet 40 lat, sprawia, że domowa elektrownia przez lata będzie zapewniać realny zysk.
Zatem, mimo stosunkowo znaczących kosztów instalacji, fotowoltaika Tychy to doskonała inwestycja i spokój, aby móc się cieszyć pełną niezależnością i bezpieczeństwem w nadchodzących latach.