Jaki piec gazowy centralnego ogrzewania wybrać do domu?
Piec gazowy stanowią wygodną alternatywę dla tradycyjnych kotłów zasypowych. Wyróżniają się prostą obsługą, ograniczającą się wyłącznie do ustawienia pożądanej temperatury, a także minimalną ilością emitowanych spalin. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na wybór właśnie takiej formy zasilania centralnego ogrzewania.
Czym wyróżniają się piece gazowe i jakie są ich rodzaje? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając najlepszy piec gazowy? Poznaj najważniejsze zalety i wady poszczególnych typów pieców gazowych i dobierz ten, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.
Piec gazowy – dlaczego warto go wybrać?
Konieczność wymiany starych pieców na paliwa stałe wynika ściśle z przepisów, dążących do zmniejszenia poziomu emisji spalin i substancji szkodliwych. Wymiana „kopciucha” na innego rodzaju urządzenia grzewcze, pozwalające na utrzymanie optymalnej temperatury w domu, przy równoczesnym ograniczeniu emisji niebezpiecznego smogu. Jednak wymiana starego kotła węglowego na piec gazowy poza korzyściami dla środowiska naturalnymi, wiąże się również ze znaczącą wygodą dla użytkowników.
Wygoda stosowania pieca gazowego
Piece gazowe to urządzenia niemal całkowicie bezobsługowe. Jedynym zadaniem użytkownika tego typu pieca jest uruchomienie i odpowiednie zaprogramowanie pieca, w sposób pozwalający na ustalenie pożądanej temperatury. Odpowiednio ustawiony piec gazowy samodzielnie się załącza, dążąc do osiągnięcia odpowiednich parametrów. Jedyne, o czym powinien pamiętać użytkownik, to wykonywanie corocznych przeglądów, pozwalających na zapewnienie bezpiecznej i ekonomicznej eksploatacji.
Bezpieczeństwo użytkowania pieca gazowego
Nowoczesne piece gazowe zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania. Zastosowanie zamkniętej komory spalania sprawia, że powietrze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pieca pobierane jest z zewnątrz budynku, nie tak jak w przypadku pieców starego typu, z pomieszczenia, w którym się znajdują. Takie odizolowanie komory spalania gwarantuje pełne bezpieczeństwo, również w przypadku awarii urządzenia, wykluczając ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.
Efektywność energetyczna pieców gazowych
Efektywność energetyczna – nowoczesne piece gazowe od renomowanych producentów wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną. Wysokiej jakości piece gazowe pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na paliwo stałe, co automatycznie przekłada się na znacznie niższe koszty ogrzewania budynku. To sprawia, że piece gazowe można z powodzeniem określić mianem urządzeń energooszczędnych.
Komfort cieplny instalacja gazowa
Komfort cieplny – osoby decydujące się na piec gazowy zyskują pełną swobodę w regulacji temperatury panującej wewnątrz pomieszczeń. W zależności od preferencji użytkownik może zdecydować się na zastosowanie centralnego termostatu lub nowoczesnych regulatorów pokojowych. Odpowiednio ustawione pozwalają na utrzymanie pożądanej temperatury, zapobiegając dalszemu nagrzewaniu się pomieszczeń.
Ekologia i funkcjonalność piec gazowy
Funkcjonalność – odpowiednio dobrany piec gazowy może służyć nie tylko jako element centralnego ogrzewania, ale dodatkowo jako urządzenie odpowiadające za podgrzanie wody. To pozwala ograniczyć ilość urządzeń.
Ekologia – piece gazowe pozwalają na wyraźną redukcję emisji szkodliwych spalin do atmosfery. Gaz podczas procesu spalania nie przyczynia się do powstawania tlenków siarki, a jedynymi produktami spalania gazu są dwutlenek węgla, para wodna i niewielkie ilości tlenków azotu. Takie parametry pozwalają na określenie pieców gazowych jako w pełni ekologiczne, nieprzyczyniające się do powstawania smogu czy innych zanieczyszczeń środowiska.
Piec gazowy stojący czy wiszący
Piece stojące
Piece gazowe stojące, jak z samej nazwy wynika, nie wymagają skomplikowanego montażu. To stabilne urządzenie, które można swobodnie ustawić na posadzce w budynku. Specyficzny sposób montażu nie wymaga stosowania dodatkowych wzmocnień w ścianach. Odpowiednio dobrany rodzaj pieca gazowego stojącego wystarczy postawić w odpowiednim miejscu (kuchni, łazience lub pomieszczeniu gospodarczym), a następnie zlecić podłączenie instalacji wykwalifikowanym specjalistom.
Tym, co zwraca szczególną uwagę w piecach stojących, jest znacznie większa objętość wodna. Większy zbiornik zastosowany w piecach stojących wymaga dłuższego nagrzewania, jednak już po uzyskaniu pożądanej temperatury, ta utrzymuje się znacznie dłużej, sprawiając, że ten będzie bardziej ekonomiczny.
Piece wiszące
Piece gazowe wiszące to propozycja skierowana przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy nie dysponują odpowiednią przestrzenią, pozwalającą na wydzielenie odrębnego miejsca na posadzce na piec stojący. Urządzenia te charakteryzują się dodatkowym systemem montażowym, pozwalającym na wygodny i przede wszystkim bezpieczny montaż urządzenia na ścianie.
Z uwagi na wyraźnie mniejszy zbiornik na wodę, piece gazowe wiszące ulegają znacznie szybszemu nagrzaniu, jednak równie szybko wytracają ciepło. To sprawia, że urządzenia wiszące będą znacznie częściej wyłączać się i włączać w celu zapewnienia optymalnej temperatury, co może wpłynąć na wyraźny wzrost kosztów eksploatacyjnych.
piec gazowy z otwartą i zamkniętą komorą wspalania
Piece z otwartą komorą spalania
Kotły z otwartą komorą spalania, inaczej kotły atmosferyczne, to proste urządzenia, które dla sprawnego działania wykorzystują powietrze bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajdują. Tego typu urządzenia wyróżniają się prostym montażem i znacznie niższymi kosztami instalacji.
Szczególną cechą, wyróżniającą piece gazowe z otwartą komorą spalania jest to, że para wodna powstała w procesie spalania nie wykrapla się, lecz jest na bieżąco usuwana wraz ze spalinami. Ta specyficzna cecha pozwala na osiągnięcie wysokiej sprawności, mieszczącej się w przedziale od 89 do nawet 93%.
Warto jednak pamiętać, że zastosowanie pieca gazowego z otwartym zbiornikiem spalania wymaga dysponowania odpowiednio zwymiarowanym kominem, a pomieszczenie, w którym będzie zamontowany kocioł, powinno się wyróżniać w pełni sprawną wentylacją. Jest to niezwykle istotne dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa eksploatacji.
Piece z zamkniętą komorą spalania
Nie ulega wątpliwości, że piec gazowy z zamkniętą komorą spalania są najbezpieczniejszym wariantem. Odpowiednio podłączony piec z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze z zewnątrz, zapewniając stały napływ odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnego dla prawidłowego spalania paliwa.
Dodatkowo szczelnie zamknięta komora spalania jest w pełni odizolowana od pomieszczenia mieszkalnego, w którym znajduje się piec gazowy, co całkowicie redukuje ryzyko przedostawania się spalin do wnętrza domu. Spaliny są na bieżąco odprowadzane na zewnątrz, za sprawą zastosowanych systemów wentylacyjnych. To sprawia, że domownicy nie są narażeni na niebezpieczeństwo związane z zatruciem tlenkiem węgla – czadem.
Kocioł gazowy otwarta komora spalania
Kotły z palnikiem atmosferycznym, to inaczej piece z otwartą komorą spalania. W modelach tych dla zapewnienia sprawności pieca wykorzystywane jest powietrze pobierane z pomieszczenia, w którym się znajdują.
Jednak z uwagi na powstawanie nowych, znacznie bezpieczniejszych modeli pieców gazowych, piece z palnikiem atmosferycznym są stopniowo wypierane z rynku, przez wyróżniające się znacznie wyższym poziomem bezpieczeństwa kotły z komorą zamkniętą.
Nie ulega jednak wątpliwości, że i te z palnikiem atmosferycznym w dalszym ciągu znajdują swoich zwolenników. Jest to związane z wyraźnie prostszym montażem, który automatycznie pociąga ze sobą znacznie niższe koszty instalacji.
Kotły gazowe z palnikiem pilotującym
Tym, co wyróżnia kotły gazowe z palnikiem pilotującym, jest wydzielenie dodatkowego, niewielkiego palnika (potocznie nazywanego świeczką), który pozwala na znacznie szybsze wzniecenie pełnego płomienia wtedy, kiedy jest to wymagane dla uzyskania pożądanej temperatury. Stałe utrzymywanie się niewielkiego płomienia wewnątrz komory spalania, znacząco zmniejsza ryzyko wycieku gazu, przekładając się tym samym na większe bezpieczeństwo użytkowania kotła.
Dodatkowo, utrzymując stałą temperaturę wewnątrz komory spalania, kotły gazowe z palnikiem pilotującym pozwalają na poprawę efektywności i wydajności kotła, przyczyniając się tym samym do znacznej redukcji kosztów związanych z eksploatacją urządzenia.
Kotły gazowe z palnikiem nadmuchowym (turbo)
Tym, co wyróżnia kotły gazowe z palnikiem nadmuchowym, jest przede wszystkim sposób dostarczania powietrza do komory spalania. W tego typu kotłach powietrze wdmuchiwane jest do komory, poprzez specjalne wentylatory, które pozwalają na znacznie lepsze rozprowadzenie powietrza wewnątrz komory i tym samym dokładniejsze kontrolowanie spalania.
Uzyskanie wyraźnie stabilniejszego płomienia sprzyja osiągnięciu optymalnych warunków pracy kotła, co jednoznacznie przekłada się na poprawę jego wydajności i obniżenie ogólnych kosztów związanych z eksploatacją urządzenia.
Kotły gazowe z zapłonem elektronicznym
Tego typu urządzenia wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa, zapłon elektroniczny sprawia, że do zapłonu nie jest wymagane użycie otwartego ognia, co pozwala na znaczącą redukcję wycieku gazu.
Brak konieczności ręcznego rozpalania płomienia sprawia, że urządzenia tego typu są niezawodne i niemal całkowicie bezobsługowe. Co więcej, niektóre modele pieców z zapłonem elektronicznym mogą być sterowane za pomocą aplikacji mobilnej, co gwarantuje maksymalną wygodę użytkowania.
Gdzie można zainstalować, piec gazowy?
Choć niektóre typy pieców mogą być montowane w dowolnym miejscu, to warto pamiętać, że to nie powinno być całkowicie przypadkowe. Odpowiednie umiejscowienie pieca gazowego jest niezwykle istotne dla zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, a także utrzymania pełnej sprawności urządzenia.
Szczegółowe warunki, jakie powinno spełniać pomieszczenie, w którym zamontowany jest piec gazowy, zostały opisane w Ustawie Prawo Budowlane, a ich ścisłe przestrzeganie jest bezwzględnie wymagane.
Wysokość pomieszczenia, w którym ma być zamontowany kocioł gazowy, powinna wynosić co najmniej 2,2 m. Dopuszcza się możliwość instalacji pieca w pomieszczeniach niższych, których wysokość wynosi co najmniej 1,9 m, jednak wyłącznie w przypadku starych budynków mieszkalnych i zagrodowych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami techniczo-budowlanymi ustawy Prawo Budowlane, pomieszczenie, w którym planowany jest montaż pieca gazowego, powinno posiadać oddzielne przewody spalinowe i wentylacyjne, o odpowiednim przekroju, a także zapewniony stały dopływ świeżego powietrza.
Piwnica, poddasze, kuchnia, łazienka
Instalując piec gazowy w piwnicy należy pamiętać o konieczności spełnienia ściśle określonych wymagań technicznych. Poza ww. regulacjami dotyczącymi wysokości pomieszczenia oraz doprowadzenia odpowiednich kanałów wywiewnych i nawiewnych kotłownia urządzona w piwnicy powinna wyróżniać się kubaturą nie mniejszą niż 8 m3 – w przypadku kotłów gazowych z otwartą komorą spalania, i kubaturą nie mniejszą niż 6,5 m3 – w przypadku kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania.
Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się montaż kotłów gazowych na poddaszu. Rozwiązanie tego typu pozwala uniknąć zagospodarowania przestrzeni użytkowej, a przy tym znacząco ogranicza koszty związane z instalacją pieca – na poddaszu nie ma konieczności wykonywania dodatkowej wentylacji.
Instalując piec gazowy na poddaszu dodatkowo zmniejsza się dystans, jaki spaliny muszą pokonać w celu przedostania się do wylotu komina. To z kolei znacząco zmniejsza ryzyko przemarzania pary wodnej, znacząco zmniejszając konieczność stosowania dodatkowej izolacji rur odprowadzających spaliny.
Planując montaż kotła gazowego w łazience, warto pamiętać o tym, że w tego typu pomieszczeniach, dla utrzymania maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, zalecane jest stosowanie pieców z zamkniętą komorą spalania. Wybór łazienki na miejsce montażu kotła gazowego pozwala znacząco zredukować koszty związane z instalacją urządzenia, ponieważ nie wymaga montażu dodatkowej cyrkulacji. Woda pobierana do ogrzania domu będzie pobierana bezpośrednio z instalacji znajdującej się w łazience.
W szczególnie małych domach i mieszkaniach warto rozważyć instalację pieca gazowego w kuchni. Tutaj, podobnie jak w przypadku pieców montowanych w łazience, zaleca się stosowanie pieców gazowych kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania. Wisząc y piec, zamontowany w ciągu szafek pozwoli na maksymalną oszczędność przestrzeni, a dzięki zastosowaniu licznych systemów ochrony, jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu.
A gdzie jeszcze można zamontować, piec gazowy? W zależności od potrzeb i preferencji można zdecydować się na montaż pieca gazowego w pomieszczeniu gospodarczym, pralni, suszarni, przedpokoju, dedykowanej kotłowni lub we wiatrołapie. Należy przy tym pamiętać, że każde z ww. pomieszczeń, powinno spełniać ściśle określone warunki techniczne.
Piec gazowy jednofunkcyjny a dwufunkcyjny – czym się różnią?
Głównym elementem różniącym piece gazowe jednofunkcyjne od tych dwufunkcyjnych jest obszar ich działania.
Jak sama nazwa wskazuje, piec gazowy jednofunkcyjny spełnia wyłącznie jedno zadanie. Jego celem jest zasilenie instalacji centralnego ogrzewania, w celu zapewnienia optymalnej temperatury wewnątrz domu. Piece gazowe dwufunkcyjne z kolei odpowiadają za ogrzanie budynku oraz bieżące ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Oczywiście piece gazowe jednofunkcyjne również mogą dostarczyć ciepłą wodę użytkową, jednak w tym celu powinny być rozbudowane o dodatkowy zasobnik, pozwalający na podgrzanie wody. Takie rozwiązanie wiąże się jednak ze znacznym wzrostem kosztów całej inwestycji.
Kotły gazowe dwufunkcyjne są wyposażone w wymiennik przepływowy, odpowiadający za bieżące podgrzewanie wody. To rozwiązanie pozwalające na znaczną oszczędność przestrzeni. Brak konieczności wydzielania odrębnego miejsca na zasobnik wody sprawdzi się szczególnie w przypadku mniejszych domów i mieszkań, w których każdy centymetr jest na wagę złota.
Należy jednak pamiętać, że z uwagi na brak odrębnego zasobnika, kocioł dwufunkcyjny nie pozwala na stałe magazynowanie podgrzanej już wody. W tego typu piecach gazowych woda podgrzewana jest dopiero po uprzednim odkręceniu kranu, a w pierwszej kolejności leci całkowicie zimna woda. Taki mechanizm działania może tym samym przyczynić się do wzrostu kosztów związanych z rosnącym zużyciem wody.
Jak działa kocioł gazowy kondensacyjny?
Piec gazowy kondensacyjny to stosunkowo nowe rozwiązanie stosowane do bieżącego ogrzewania domu. Z uwagi na zastosowane nowoczesne technologie znacząco zwiększa komfort użytkowania, jednocześnie pozwalając na ogólne obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu.
Pod względem ogólnych funkcji kotły gazowe kondensacyjne nie różnią się istotnie od pieców tradycyjnych. Te również służą do ogrzewania domu i wody użytkowej. Tym, co wyróżnia kotły kondensacyjne, jest przede wszystkim temperatura spalin.
W przypadku tradycyjnych kotłów gazowych spaliny usuwane są z kotła wraz z nagromadzonym ciepłem, a ich temperatura wynosić może nawet ponad 100 stopni Celsjusza. Dla zapewnienia maksymalnej sprawności i efektywności kocioł gazowy kondensacyjny przed uwolnieniem spalin odbiera z nich ciepło.
Obniżenie ogólnej temperatury spalin do 45-60 stopni Celsjusza pozwala na pełne wykorzystanie ciepła wygenerowanego przez kocioł gazowy kondensacyjny. Dzięki zjawisku kondensacji para wodna, zawarta w spalinach jest skraplana, a następnie wykorzystywana do ponownego podgrzania w wymienniku kondensacyjnym, poprzez wykorzystanie nagromadzonego ciepła.
Taka wyraźnie wyższa sprawność kotła gazowego kondensacyjnego (niekiedy, w zależności od modelu, przekraczająca nawet 100%) pozwala na znaczące zmniejszenie zużycia gazu, co jednoznacznie przekłada się na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu i wody bieżącej.
Czym się kierować dobierając piec gazowy do domu?
Dostępność różnych rodzajów kotłów gazowych może sprawić trudności, podczas wyboru tego, który najlepiej sprawdzi się do ogrzewania danego domu. Aby uzyskać możliwie jak najlepsze efekty, warto skonsultować się ze specjalistą, który wskaże jaki rodzaj pieca pozwoli osiągnąć pożądane rezultaty.
Poszukując odpowiedniego pieca, warto zwrócić uwagę na szereg czynników, wśród których zdecydowanie najważniejsze okażą się takie parametry, jak:
Moc kotła – ta powinna być odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania na ciepło, które wynika bezpośrednio z wielkości domu. Im większa jest kubatura domu, tym wyższe będzie zapotrzebowanie na ciepło, pozwalające na efektywne ogrzanie domu. Warto przy tym pamiętać, że nie zawsze konieczne jest stosowanie urządzeń o wysokiej mocy. W przypadku niewielkich domów i mieszkań moc urządzenia nie będzie w pełni wykorzystana, a jednocześnie będzie się wiązała ze znacznie wyższym zużyciem gazu. Chcąc jak najlepiej dobrać moc kotła do zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego, warto zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać kocioł. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych warto zwrócić uwagę również na liczbę punktów czerpania wody i ich odległość od kotła.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła gazowego?
- Sprawność – im wyższa jest sprawność danego pieca gazowego, tym mniej paliwa będzie on zużywał. Powszechnie stosowane modele pozwalają uzyskać sprawność na poziomie 85%, jednak piece gazowe kondensacyjne pozwalają na wyraźną poprawę sprawności, do poziomu nawet powyżej 100%.
- Funkcje kotła – w przypadku gdy kocioł gazowy ma służyć wyłącznie do ogrzania pomieszczeń, w zupełności wystarczający okaże się wyraźnie tańszy kocioł jednofunkcyjny. Jeżeli jednak kocioł ma umożliwić dodatkowe podgrzewanie wody, wówczas znacznie lepszym wyborem okaże się kocioł dwufunkcyjny.
- Ogrzewanie C.W.U – pozostając w wątku funkcjonalności kotła, warto zwrócić uwagę na wydajność kotła. Ta zwykle wyrażana jest w litrach na minutę (l/min). Parametr ten, w zestawieniu z ogólną pojemnością zasobnika pozwoli określić, czy dany kocioł gazowy pozwoli na zaspokojenie bieżących potrzeb domowników.
- Wymiary kotła – te powinny być odpowiednio dopasowane do pomieszczenia, w którym planowany jest montaż kotła. W przypadku niewielkich pomieszczeń warto zdecydować się na mniejsze kotły wiszące, które pozwolą na pełne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.
- Rodzaj gazu – warto pamiętać, że niektóre rodzaje kotłów gazowych przystosowane są do zasilania gazem ziemnym wysokometanowym, inne z kolei do zaazotowanym. Tym samym, dla uzyskania pełnej sprawności urządzenia grzewczego, należy określić rodzaj gazu stosowanego w instalacji.
- Możliwość kontrolowanego spalania – jakość dostarczanego gazu ziemnego może ulegać dynamicznym zmianom. Aby zapewnić optymalną pracę kotła bez względu na rodzaj dostarczanego paliwa, należy zwrócić uwagę na dodatkową funkcję, jaką jest możliwość kontrolowanego spalania. Ta dodatkowa funkcja pozwoli na utrzymanie pełnej sprawności urządzenia, co automatycznie przyczyni się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem domu.
Piec Gazowy w porównaniu do pompy ciepła
Dążąc do stosowania możliwie jak najbardziej ekologicznych rozwiązań, coraz więcej osób rozważa możliwości, jakie niosą ze sobą pompy ciepła. Te, podobnie jak piece gazowe, stanowią obecnie najczęściej wybierane źródła grzewcze. Oba urządzenia pozwalają na skuteczne ogrzanie budynku, jednak sposób ich działania jest zupełnie odmienny.
W piecach gazowych do ogrzania domu konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego paliwa – gazu – stanowiącego swego rodzaju paliwo kopalne. Pompy ciepła dla sprawnego działania wykorzystują ciepło pozyskane z otoczenia, które następnie, za sprawą energii elektrycznej podgrzewane jest do pożądanej temperatury. To sprawia, że w ogólnym rozrachunku pompy ciepła można uznać za rozwiązanie bardziej przyjazne dla środowiska, szczególnie wówczas, gdy energia elektryczna potrzebna do ogrzania pomieszczeń pozyskiwana jest z instalacji fotowoltaicznej.
Nowoczesne pompy ciepła są znacznie bardziej wydajne, ponieważ przesyłają więcej energii, niż jej zużywają. Jednak zarówno one, jak i piece gazowe, pozwalają na znaczącą redukcję emisji spalin i zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery.
Tym samym, poszukując ekologicznego rozwiązania, pozwalającego na efektywne ogrzanie domu i bieżącej wody użytkowej, warto zwrócić uwagę na pompy ciepła oraz nowoczesne piece gazowe (w szczególności te kondensacyjne). Każde z tych urządzeń, przy odpowiedniej konserwacji zapobiegawczej pozwoli na uzyskanie maksymalnej wydajności przez długie lata, równocześnie nie wpływając negatywnie na środowisko naturalne.