Ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie podatkowe, które pozwala odliczyć od podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), to możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
Ulga termomodernizacyjna to korzystne rozwiązanie podatkowe, które może pomóc w zmniejszeniu kosztów termomodernizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Aby skorzystać z ulgi, należy spełnić określone warunki, w tym posiadać tytuł prawny do budynku oraz wykazać poniesione wydatki na termomodernizację w zeznaniu rocznym.
Na czym polega ulga termomodernizacyjna?
Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku dochodowego wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Najważniejsze zasady programu
Jakie wydatki można odliczyć?
Odliczeniu od podatku dochodowego podlegają wydatki na:
- materiały budowlane i urządzenia związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym,
- usługi montażu materiałów budowlanych i urządzeń związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym,
- wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
- wykonanie analizy termograficznej budynku,
- wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi.
Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy spełnić następujące warunki:
- budynek musi być budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym,
- wydatki muszą zostać poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
- przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku
- podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
W jaki sposób odliczyć ulgę termomodernizacyjną?
Ulga termomodernizacyjna jest odliczana od podstawy obliczenia podatku dochodowego w zeznaniu rocznym. W zeznaniu rocznym należy wypełnić załącznik PIT/D, w którym należy wykazać poniesione wydatki na termomodernizację.
Pamiętaj, w budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się, również w okresie trwałości inwestycji, źródło ciepła na paliwo stałe.
Jakie produkty OZE obejmuje dofinansowanie z programu Ulga Termomodernizacyjna?
O dofinansowaniu
Program Ulga Termomodernizacyjna - FAQ
Program Moje Ciepło jest odpowiedzią na aktualne potrzeby osób fizycznych, jako indywidualnych inwestorów, którzy starają się myśleć przyszłościowo zarówno pod kątem ekologii jak i ekonomii.
Program wspiera zakup i montaż pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych przyczyni się do ograniczenia niskiej emisji powstającej w wyniku ogrzewania domów jednorodzinnych nieefektywnymi źródłami ciepła wykorzystującymi paliwa kopalne, a ponadto do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii oraz propagowaniu odnawialnych źródeł energii.
Wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych przyczyni się do ograniczenia niskiej emisji powstającej w wyniku ogrzewania domów jednorodzinnych nieefektywnymi źródłami ciepła wykorzystującymi paliwa kopalne, a ponadto do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii oraz propagowaniu odnawialnych źródeł energii.
Wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych przyczyni się do ograniczenia niskiej emisji powstającej w wyniku ogrzewania domów jednorodzinnych nieefektywnymi źródłami ciepła wykorzystującymi paliwa kopalne, a ponadto do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii oraz propagowaniu odnawialnych źródeł energii.
Odliczeń ulgi termomodernizacyjnej dokonujesz w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).