Przez lata Instalacje fotowoltaiczne były zarezerwowane wyłącznie dla osób posiadających własny dom jednorodzinny. Brak szczegółowych regulacji prawnych oraz niska dostępność nowoczesnych technologii ograniczały możliwości właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Jednak dążąc do maksymalizacji udziału energii elektrycznej wytwarzanej przez odnawialne źródła energii, wprowadzono nowe rozwiązania. Z roku na rok popularność wzrasta montaż fotowoltaiki również w budynkach wielorodzinnych.

Czym jest fotowoltaika balkonowa? Jak przystąpić do montażu fotowoltaiki balkonowej i na co zwrócić szczególną uwagę, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty? Sprawdź, co warto wiedzieć, przed przystąpieniem do inwestycji.

Fotowoltaika balkonowa – co to jest?

Fotowoltaika balkonowa nie różni się znacząco od tej, montowanej na dachach. Sposób jej działania opiera się na tych samych zasadach, wykorzystując promienie słoneczne do wytworzenia prądu do użytku domowego. Choć z uwagi na istotne ograniczenie przestrzeni, tego typu rozwiązanie generuje znacznie mniejsze ilości energii elektrycznej, to pozwala na znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych, zdecydowani na montaż instalacji fotowoltaicznej na balkonie, mogą zdecydować się na wybór jednego z trzech dostępnych typów: on-grid, off-grid oraz mikrofalowniki plug and play .

Jak zamontować fotowoltaikę na balkonie?

Aby instalacja fotowoltaiczna na balkonie mogła przynieść oczekiwane rezultaty, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni montaż. Nie ulega wątpliwości, że balkon jest znacznie trudniejszą lokalizacją i nie daje tak dużego pola do manewru, jak w przypadku instalacji montowanych na dachu. Jednak dysponując odpowiednią wiedzą, można z łatwością zwiększyć skuteczność instalacji.

Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się montowanie fotowoltaiki na balkonach, na których występuje dobre nasłonecznienie. Najlepiej sprawdzą się balkony skierowane w stronę południową. Intensywne nasłonecznienie pozwoli na osiągnięcie pełnej wydajności urządzenia.

Innym istotnym czynnikiem, wpływającym na wydajność fotowoltaiki balkonowej jest minimalne zacienienie balkonu. Cień rzucany przez sąsiednie budynki lub drzewa może znacząco zmniejszyć produkcję prądu, wydłużając tym samym czas oczekiwania na zwrot z inwestycji.

Warto również pamiętać, że kluczowe znaczenie dla sprawności instalacji fotowoltaicznej, również tej montowanej na balkonie, ma zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia. Panele zawieszone pod kątem prostym na balustradach balkonu, wygenerują znacznie mniej prądu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie na odpowiednich stelażach odchylających.

Ważne kwestie prawne

    Faktem jest, że instalacja fotowoltaiczna jest szybkim i skutecznym sposobem na obniżenie miesięcznych kosztów zużycia energii. Należy jednak pamiętać, że w przypadku budynków wielorodzinnych nie może być instalowana bez uprzedniego załatwienia istotnych formalności.

    Planując montaż fotowoltaiki balkonowej, należy w pierwszej kolejności złożyć stosowny wniosek o zgodę do spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub zarządcy nieruchomości. Balkony, choć przynależą do konkretnego mieszkania, mają niejasny status własności, dlatego w wielu przypadkach statut nie zezwala na samowolne wprowadzanie zmian, w tym instalacji paneli fotowoltaicznych na jego powierzchni.

    Montaż fotowoltaiki bez zgody zarządcy nieruchomości może się wiązać z koniecznością doprowadzenia balkonu do stanu pierwotnego, narażając tym samym inwestora na poniesienie dodatkowych kosztów.

    Co ważne, jeśli chodzi o montaż fotowoltaika balkonowa nie wymaga spełnienia dodatkowych formalności prawnych. Instalację można zamontować bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy.

     

      Ile kosztuje fotowoltaika balkonowa?

      Z uwagi na znacznie mniejszy rozmiar instalacji, również koszt wykonania fotowoltaiki balkonowej jest wyraźnie niższy. Ostateczna cena instalacji balkonowej, wraz z usługą montażu uzależniona jest od mocy zestawu oraz złożoności procesu instalacyjnego.

      Jednak według szacunków na rok 2024 koszt wykonania fotowoltaiki balkonowej waha się w przedziale od 5000 do 8000 złotych.

      Czy można skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę balkonową?

      Dostępne programy dotacyjne, wspierające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii nie wykluczają możliwości współfinansowania fotowoltaiki balkonowej w budynku wielorodzinnym. Aby uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej balkonowej należy spełnić szczegółowe kryteria wskazane w danym programie.

      Obecnie dopłaty do fotowoltaiki realizowane są w ramach programu „Mój Prąd”. Inwestorzy prywatni w poprzednich edycjach mogli uzyskać dofinansowanie do 50% wartości kosztów kwalifikowalnych, jednak nie więcej niż 7000 złotych.

      Niebawem powinien rozpocząć się nabór wniosków o dopłaty w ramach Mój Prąd 6. Szczegółowe dane nie są jeszcze w pełni znane, to można zakładać, że główne zasady udzielania wsparcia będą podobne.