Wprowadzone na terenie całego kraju uchwały antysmogowe nakładają na mieszkańców obowiązek wymiany dotychczas stosowanego, nieefektywnego źródła ciepła, na nowe, o niższym współczynniku emisji zanieczyszczeń. W świetle postępujących zmian klimatycznych takie wymagania są w pełni uzasadnione. Na podstawie badań przeprowadzonych przez instytucje monitorujące jakość powietrza ustalono, że to właśnie przestarzałe „kopciuchy” w głównej mierze przyczyniają się do emisji pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5.
Osoby stojące przed koniecznością wymiany przestarzałego kotła grzewczego, mogą zdecydować się na wybór jednego z licznych wariantów urządzeń o znacznie wyższych parametrach proekologicznych. Jednym z takich wyborów może być piec na pellet.
Czym dokładnie jest piec na pellet i kiedy warto zdecydować się na taką formę ogrzewania domu? Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą wymiana „kopciucha” na nowoczesny piec na pellet.
Pellet jako ekologiczne źródło zasilania
Jeszcze zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym dokładnie jest piec na pellet, należy dowiedzieć się, co to jest pellet. To swego rodzaju produkt grzewczy, występujący w postaci niewielkiego granulatu. Do wykonania pelletu wykorzystuje się nowoczesne technologie, pozwalające na rozdrobnienie i późniejsze sprasowanie surowca grzewczego, do postaci niewielkich, cylindrycznych granulek.
Tego typu produkty grzewcze występują w kilku rodzajach. W użytku domowym najczęściej stosowany jest pellet drzewny, powstały z twardych, drewnianych resztek, w tym trocin, wiórów drewnianych oraz gałęzi. Tym, co wyróżnia pellet drzewny, jest jego wysoka wartość energetyczna. Stosowanie takiej formy zasilania pozwala tym samym znacząco obniżyć koszty, które w sezonie grzewczym mogą się okazać naprawdę przytłaczające.
Zdecydowanie mniej powszechnymi rodzajami pelletu jest pellet słomiany, wytwarzany z różnego rodzaju odpadów rolniczych, a także pellet z trawy, łupin orzecha, pestek owocowych, a nawet z alg i biomasy.
Zastosowanie tego typu zasilania sprawia, że piece na pellet są w pełni ekologiczny. Paliwo stosowane do ogrzewania domu nie zawiera sztucznych dodatków. Co więcej, pellet bazuje wręcz na odpadkach, w tym pochodzących z tartaków, zakładów drzewnych, stolarni i gospodarstw rolnych, co dodatkowo przyczynia się do pełnego wykorzystania dostępnych surowców.
Nie bez znaczenia dla ekologicznego charakteru pelletu jest również fakt, że podczas procesu spalania nie są generowane szkodliwe zanieczyszczenia. Paliwo tego rodzaju nie przyczynia się do zwiększenia poziomu emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a niewielkie ilości popiołu powstałego w procesie spalania sprzyjają wydłużeniu żywotności pieca.
Piec na pellet – co to jest?
Piec na pellet to rodzaj innowacyjnego urządzenia grzewczego, które dla sprawnego działania i produkcji ciepła wykorzystuje pellet. To nowoczesne urządzenie, które powstało z myślą o potrzebach zmieniającego się świata. Ekologiczne piece na pellet stopniowo zastępują dotychczas stosowane „kopciuchy” opalane węglem, a także piece zasilane olejem napędowym lub gazem.
Tym, co odróżnia piec na pellet od przestarzałych typów pieców, jest sposób, w jaki spalane jest paliwo. Proces spalania w piecu na pellet zachodzi w palniku pelletowym, nie na ruszcie. Każdy piec pelletowy wyposażony jest w podajniki paliwa oraz obszerny zbiornik paliwa, co w połączeniu z zastosowanymi systemami automatyzacji sprzyja utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz domu.
Jak działa piec na pellet?
Choć na pierwszy rzut oka, piec na pellet może wydawać się podobny do tego zasilanego węglem, to w istocie urządzenia te znacząco się od siebie różnią. Podstawową cechą, charakterystyczną dla pieców zasilanych pelletem jest zastosowanie dodatkowego zasobnika, do którego wsypuje się odpowiednie paliwo. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala na znaczące usprawnienie pracy, sprawiając, że piec na pellet jest niemal całkowicie bezobsługowy.
Każde urządzenie grzewcze, wykorzystujące jako paliwo pellet, wyposażone jest w palnik i sterownik. Ten drugi niekiedy określany jest mianem serca kotła, ponieważ odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie. Jedynym obowiązkiem, spoczywającym na osobie obsługującej tego typu urządzenie jest ustawienie odpowiednich parametrów, pozwalających na skuteczne ogrzanie domu, a następnie regularne kontrolowanie stanu dostępnego paliwa i opróżnianie popiołu.
Należy przy tym pamiętać, że dla utrzymania sprawności działania pieca, pellet powinien się znajdować na ściśle określonym poziomie, nie przekraczając wartości maksymalnej oraz nie znajdując się poniżej wymaganego minimum.
Zastosowanie podajników pneumatycznych sprawia, że urządzenie grzewcze samodzielnie dozuje ilość paliwa niezbędną, dla uzyskania założonych efektów. Dodatkowe wyposażenie pieca w wentylator nadmuchowy sprzyja utrzymaniu płomienia, a automatyczny system rozpalania i wyłączania mechanizmu sprawia, że obsługa, przy zachowaniu należytej staranności, i przestrzeganiu ściśle określonej instrukcji użytkowania, nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń.
Ważne regularne czyszczenie pieca
Dążąc do utrzymania maksymalnej sprawności pieca na pellet, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Każde urządzenie grzewcze zasilane pelletem, wyposażone jest w dodatkową popielniczkę, do której kierowany jest popiół powstały w wyniku spalania. Osoba odpowiedzialna za obsługę pieca powinna zadbać o regularne usuwanie zgromadzonego popiołu, tak by nie zaburzyć prawidłowego funkcjonowania urządzenia.
Po zakończeniu sezonu grzewczego warto zadbać o utrzymanie czystości w komorze i wszystkich innych zakamarkach urządzenia. Aby przeprowadzić ten zabieg poprawnie, należy zapoznać się z treścią instrukcji obsługi. Choć niektóre tego typu urządzenia można czyścić samodzielnie, to w istocie warto powierzyć realizację tego zadania wykwalifikowanym specjalistom.
Osoby dysponujące odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, a także dostosowanymi narzędziami, znacznie skuteczniej prze
prowadzą czyszczenie, sprawiając, że piec będzie idealnie przygotowany do nadchodzącego sezonu grzewczego.
Piece na pellet – na co zwrócić uwagę?
Piec na pellet stanowi doskonałą i przede wszystkim sprawdzoną alternatywę dla dotychczas powszechnie stosowanych pieców na węgiel. To urządzenie pozwalające na uzyskanie znacznie ekonomiczniejszego i bardziej ekologicznego ogrzewania. Jednak aby uzyskać odpowiednie efekty zastosowanego systemu grzewczego, należy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.
Podczas wyboru pieca na pellet, a także pieca na pellet i drewno, należy zwrócić szczególną uwagę, na takie kryteria, jak:
- Moc i wydajność – aby możliwe było skuteczne ogrzanie całego domu, należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego urządzenia. Nawet najwyższej jakości kocioł na pellet nie pozwoli utrzymać komfortu cieplnego, gdy jego moc będzie zbyt niska. Co więcej, mała moc urządzenia, niedopasowana do rzeczywistych potrzeb danego domu może wpłynąć na zwiększone wykorzystanie paliwa i energii, co sprawi, że w efekcie piec wygeneruje znacznie wyższe koszty.
- Automatyzacja – dla uzyskania maksymalnego komfortu, warto wybierać piece, wyposażone w dodatkowe systemy automatyzacji. Piece wyposażone w system automatyzacji regulują proces spalania, sprawiając, że użytkownik musi pamiętać wyłącznie o uzupełnianiu paliwa i usuwaniu popiołu.
- Jakość kotła – wysokie koszty związane z zakupem nowego kotła sprawiają, że warto jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej sprawdzić, czy dane urządzenie jest warte swojej ceny. W tym celu warto sprawdzić, na jaki okres przyznawana jest gwarancja producenta, a także zapoznać się z opiniami dotychczasowych użytkowników.
- Certyfikaty i normy – choć co do zasady, każdy kocioł dopuszczony do sprzedaży powinien być opatrzony stosownymi normami i certyfikatami potwierdzającymi bezpieczeństwo stosowania, to warto mimo wszystko sprawdzić, czy wybrane urządzenie spełnia kryteria narzucone przez państwo. Pozwoli to uniknąć ryzyka konieczności ponownej wymiany pieca.
Jak dobrać odpowiednią moc pieca na pellet?
Jak w przypadku każdego innego pieca, również w przypadku tych zasilanych na pellet, dla osiągnięcia odpowiednich rezultatów, kluczowe jest dobranie odpowiedniej mocy. Ta powinna być dostosowana do rodzaju zabudowy, w tym w szczególności typu zastosowanej izolacji cieplnej oraz ogólnej powierzchni, wymagającej ogrzania. Mówiąc w dużym skrócie, im większy budynek należy ogrzać, tym wyższą moc powinno mieć urządzenie grzewcze.
W przypadku budynku, w którym zastosowano odpowiednią izolację termiczną, odpowiednie efekty, w tym przede wszystkim komfort cieplny, można uzyskać już przy ustawieniu mocy urządzenia, na poziomie 13-14 kW. Z kolei w przypadku obiektów, w których nie stosuje się dodatkowej izolacji cieplnej, konieczne jest zwiększenie mocy urządzenia do 15-16 kW.
Niekiedy, w przypadku domów budowanych w technologii energooszczędnej, odpowiednie rezultaty uzyskać można nawet przy ustawieniu mocy pieca na pellet na poziomie 10 kW. Warto jednak pamiętać, że choć badania wskazują optymalne temperatury, jakie powinny panować wewnątrz określonych typów pomieszczeń, to komfort cieplny jest wrażeniem subiektywnym i w niektórych przypadkach, znaczące obniżenie mocy urządzenia grzewczego może się okazać niewystarczające.
Jaki komin do pieca na pellet?
Decydując się na wymianę dotychczas stosowanego pieca, na ten zasilany pelletem, należy zadbać o właściwe dostosowanie komina. Podobnie jak w przypadku pozostałych kotłów, również ten zasilany pelletem generuje dym, który powinien być odpowiednio odprowadzany. Aby nie doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji, należy przed zainstalowaniem kotła, zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonany jest komin. Punkt ten jest szczególnie istotny, w przypadku starego budownictwa.
W przypadku kotłów zasilanych pelletem, wnętrze komina powinno być wykonane ze stali kwasoodpornej, spełniającej ściśle określone parametry, dostosowane do rodzaju wykorzystywanego pelletu.
Aby spełnić specyficzne wymagania kotłów zasilanych pelletem, w istniejącym już kominie murowanym należy zastosować odpowiedni wkład. Jego średnica powinna być dopasowana do wysokości komina, modelu i mocy kotła, a także do długości zastosowanego przyłącza pomiędzy kotłem a kominem.
Jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie kotła na pellet warto określić, czy zainstalowanie wymaganego wkładu kominowego będzie możliwe.
Alternatywą dla tradycyjnych systemów kominowych mogą być kominy izolowane do pelletu. Tego typu rozwiązanie instalowane jest na zewnętrznej ścianie, umożliwiając instalację kotła w dowolnym, wybranym miejscu w domu. Warto przy tym pamiętać, że zastosowanie tego typu rozwiązania wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac. Komin izolowany powinien być odpowiednio zabezpieczony warstwą odporną na temperaturę i minimalizującą ryzyko pożaru. W tym celu warto zastosować izolację z wysokotemperaturowej wełny mineralnej.
Pozostałe parametry, w tym średnicę komina izolowanego, należy dopasować do danego pieca, uwzględniając takie same parametry, jak w przypadku stosowania wkładów kominowych.
Piec na pellet – cena
Cena i ogólne koszty eksploatacyjne – choć to nie cena powinna odgrywać główną rolę podczas wyboru odpowiedniego kotła na pellet, to warto wziąć ją pod uwagę, podczas wyboru właściwego urządzenia. Niekiedy cena dwóch niemal identycznych pieców może się znacząco różnić, tylko z uwagi na większą renomę jednego z producentów. W takich przypadkach warto wybrać model mniej popularnej marki, który wyróżnia się takimi samymi parametrami. Inną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, są późniejsze koszty eksploatacji. Dobry kocioł na pellet nie powinien pochłaniać znacznych środków podczas trwającego sezonu grzewczego.
Ceny kotłów na pellet są wyraźnie zróżnicowane. Na ostateczny koszt urządzenia wpływa wiele czynników, wśród których kluczową rolę odgrywa przede wszystkim maksymalna moc pieca.
Na podstawie przeprowadzonej analizy dostępnych na rynku pieców na pellet można określić, że ich ceny wahają się w przedziale od 10 do nawet 20 tysięcy złotych. Do kwoty tej należy doliczyć również koszty montażu, które w zależności od regionu i indywidualnego cennika firmy, świadczącej usługi montażowe mogą się wahać w granicach od 2000 do 3500 złotych.
Warto jednak pamiętać, o tym, by poszukując odpowiedniego urządzenia grzewczego nie kierować się wyłącznie ceną. Choć ta w istocie ma duże znaczenie, to warto spojrzeć na ten zakup jak na swego rodzaju inwestycję długoterminową. Piec będzie służył przez długie lata, tym samym również koszty inwestycji powinno się rozłożyć na znacznie dłuższy czas.
Podczas wyboru odpowiedniego kotła na pellet, warto zwrócić uwagę na szereg czynników, które w efekcie okażą się bardziej istotne niż cena urządzenia. Przede wszystkim, warto wziąć pod uwagę żywotność i sprawność urządzenia. Wybierając urządzenia renomowanych marek, opatrzone wieloletnią gwarancją, można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia usterki i tym samym konieczności przeprowadzenia kosztownej naprawy (a niekiedy również zakupu nowego kotła).
Koszty ogrzewania domu piecem na pellet
Znając ogólną cenę zakupu i montażu pieca na pellet, warto zastanowić się, czy inwestycja ta w istocie ma szansę się zwrócić. W tym celu warto przeanalizować średnie koszty ogrzewania domu piecem na pellet.
Dla usprawnienia wyliczeń przyjęto powierzchnię 100 m2. Aby dokładnie oszacować koszty związane z ogrzewaniem domu, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na ogólne koszty zakupu surowca niezbędnego do zasilenia instalacji grzewczej. W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwować mogliśmy znaczący wzrost cen wszystkich surowców grzewczych. Wyraźna podwyżka nie ominęła również pelletu. Według danych na zakończenie I kwartału 2024 roku koszt zakupu 1 tony tego surowca kształtuje się na poziomie ok. 1700 złotych. Co ciekawe, jeszcze na początku 2021 roku koszt zakupu 1 tony tego surowca wynosił średnio ok. 800 złotych. Ponad dwukrotna podwyżka cen nie pozostaje zatem bez znaczenia dla budżetu domowego osób, ogrzewających dom kotłem.
Aby utrzymać optymalny poziom temperatury w domu o powierzchni 100 m2, w którym zastosowano odpowiednią izolację termiczną, w sezonie grzewczym zużywa się średnio ok. 2,5 tony surowca, co w efekcie daje roczny koszt na poziomie ok. 4 250 złotych.
Choć koszty te mogą się wydawać wysokie, to warto pamiętać, że w porównaniu z zastosowaniem innych paliw stałych, wypadają naprawdę korzystnie. Co więcej, przy zastosowaniu odpowiednich ustawień i oszczędnej eksploatacji, w tym wynikającej ze zmiany przyzwyczajeń domowników, można znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania domu.
O czym pamiętać, aby utrzymać, piec na pellet w dobrym stanie?
Piec na pellet, jak każde inne urządzenie grzewcze, wymaga regularnego czyszczenia i odpowiedniej konserwacji. Elementy te pozwalają na utrzymanie urządzenia w dobrej kondycji przez długie lata.
Palenisko pieca powinno być czyszczone regularnie, tak by nie doprowadzić do osadzania się zanieczyszczeń, takich jak popiół i pył. Takie same zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać w przypadku kanałów doprowadzających powietrze i usuwających nagromadzone zanieczyszczenia. Raz do roku warto skorzystać z usług wykwalifikowanego specjalisty, który starannie oczyści całe urządzenie, zwracając uwagę na wszystkie, nawet najmniejsze zakamarki.
Chcąc utrzymać urządzenie w odpowiedniej kondycji, warto pamiętać o odpowiednim ustawieniu paleniska. Postępowanie zgodne z załączoną instrukcją jest gwarancją tego, że urządzenie uzyska odpowiednią wentylację i prawidłowy przepływ powietrza. Spełnienie tych kryteriów, poza zapewnieniem sprawności działania pieca, dodatkowo wpływa na ogólną poprawę efektywności i wydajności pieca.
Na sam koniec warto pamiętać o regularnych przeglądach technicznych. Piec na pellet to urządzenie bazujące na zaawansowanych technologiach. To sprawia, że powinno być regularnie serwisowane przez wykwalifikowane, uprawnione do tego osoby. Serwisant nie tylko dokona kompleksowej oceny technicznej urządzenia, ale dodatkowo będzie mógł przeprowadzić wszelkie niezbędne naprawy, wymagane dla utrzymania sprawności pieca.
Piece na pellet – Czyste powietrze
Wysoki koszt związany z zakupem nowego pieca na pellet można z łatwością obniżyć, decydując się na skorzystanie z dofinansowania zakupu. Obecnie osoby planujące wymienić stare nieefektywne źródło ciepła na nowy, ekologiczny piec na pellet, mogą skorzystać z rządowego programu „Czyste powietrze”.
W 2024 roku w ramach programu „Czyste powietrze” osoby planujące wymianę pieca mogą liczyć na wsparcie w wysokości
- 9 100 złotych, w przypadku wsparcia na podstawowym poziomie,
- 14 300 złotych, w przypadku wsparcia na podwyższonym poziomie,
- 20 400 złotych, w przypadku wsparcia na najwyższym poziomie.
Należy pamiętać, że wysokość uzyskanego dofinansowania uzależniona jest m.in. od wysokości dochodów gospodarstwa domowego. Wsparcie udzielane jest w formie refundacji poniesionych kosztów. To znaczy, że dla uzyskania dofinansowania, w ramach programu „Czyste powietrze” inwestor w pierwszym kroku musi ponieść koszty, związane z zakupem pieca na pellet, a dopiero po zakończeniu inwestycji złożyć komplet dokumentów, w celu uzyskania zwrotu części poniesionych kosztów.
Piece na pellet – Pozostałe dofinansowania
- Stop smog – projekt zakłada udzielenie wsparcia w wysokości do 53 tys. zł, nawet do 100% wartości inwestycji, związanej z zakupem pieca na pellet o podwyższonym standardzie.
- Ciepłe mieszkanie – projekt zakłada udzielenie wsparcia w wysokości do 43 900 złotych, jednak nie więcej niż 95% wartości inwestycji, związanej z zakupem pieca na pellet o podwyższonym standardzie.
- Ulga termomodernizacyjna – w formie ulgi podatkowej, umożliwiającej odliczenie nawet 53 tys. zł kosztów związanych z zakupem i montażem pieca na pellet o podwyższonym standardzie, na podatnika, w przypadku wspólnego rozliczania się przez małżonków, kwota ulgi ulega podwojeniu i wynosi do 106 tys. złotych.
- Premia termomodernizacyjna – w formie dopłaty do kredytu, w wysokości nawet do 26% kosztów związanych z zakupem pieca na pellet o podwyższonym standardzie.
Warto pamiętać, że mimo dostępności licznych programów dotacyjnych, jeden inwestor może skorzystać z tylko jednej formy dofinansowania na zakup pieca na pellet. Tym samym, planując inwestycję, warto zapoznać się ze szczegółowymi założeniami każdego z programów, aby wybrać ten, najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Dlaczego warto wybrać, piec na pellet?
Oczywiście decyzja dotycząca zasadności wybrania tego typu rozwiązania jest kwestią indywidualną. Warto jednak pamiętać, że w świetle obowiązujących obostrzeń dotyczących konieczności zmian dotychczas stosowanych, nieefektywnych źródeł ciepła staje się niejako wymuszona. Osoby ogrzewające dom „kopciuchem” szukając alternatywnych rozwiązań, mogą zdecydować się na wybór pieca na pellet.
Tego typu urządzenia wypadają naprawdę korzystnie. Wyróżniają się łatwością użytkowania. Samo urządzenie jest niemal całkowicie bezobsługowe i pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury w domu również nocą. Dodatkowo, na tle innych urządzeń grzewczych, wyróżnia się naprawdę wysoką efektywnością. Szacuje się, że wydajność pieców na pellet sięga nawet do 90%. Co to w praktyce oznacza? Decydując się na zastosowanie tego typu urządzenia, nie dochodzi do ucieczki ogrzanego powietrza. Niemal całe ciepło pozostaje wewnątrz domu, zapewniając optymalną temperaturę o każdej porze dnia i nocy.
Jak widać, piece na pellet wyróżniają się naprawdę imponującą listą zalet. To w pełni ekologiczne urządzenia, które przyczyniają się do znaczącej poprawy jakości powietrza. Choć ich cena może się wydawać przytłaczająca, to warto pamiętać, że jeszcze przez kilka lat obowiązywać będzie program dofinansowań, pozwalający na znaczące obniżenie kosztów związanych z wymianą pieca.
Uwzględniając liczne korzyści oraz możliwość realizacji inwestycji po cenie niższej niż rynkowa, warto zdecydować się na wymianę pieca na nowy, w pełni ekologiczny piec na pellet.