Fotowoltaika Rybnik

Stale pogłębiający się kryzys klimatyczny i  ceny prądu, które z miesiąca na miesiąc są tylko wyższe sprawiają, iż coraz więcej osób jest zdecydowanych na inwestycję w instalacje fotowoltaiczne. Fotowoltaika jest to rozwiązanie, który pozwala na produkcję własnego, w pełni darmowego prądu. Obecnie coraz częściej instalacje fotowoltaiczne montowane są na domach prywatnych mieszkańców Rybnika.

Jak działa Fotowoltaika i kiedy warto się na nią zdecydować? Poznaj najważniejsze korzyści, jakie daje fotowoltaika w Rybniku.

Rybnik Miasto

Fotowoltaika Rybnik - doskonały wybór

Fotowoltaika Rybnik to oferta skierowana dla mieszkańców miasta oraz miejscowości graniczącymi z Rybnikiem takimi jak: Żory, Radlin, Świerklany, Rydułtowy, Pilchowice, Marklowice, Lyski, Kuźnia Raciborska, Jejkowice, Gaszowice, Czerwionka-Leszczyny i zastanawiasz się od czego zacząć? Fotowoltaika Rybnik to doskonały wybór. To dzięki panelom słonecznym, które w swojej budowie posiadają ogniwa z krzemu cały proces przetwarzania energii z ogniw fotowoltaicznych umożliwi wyprodukowanie czystej Słonecznej energii, a Ty zaoszczędzisz na rachunkach za energię elektryczną. Podstawowym elementem systemów fotowoltaicznych są panele słoneczne oraz falowniki, które przekształcają energię z ogniw fotowoltaicznych na napięcie w domowej sieci energetycznej.

Fotowoltaika Rybnik

Fotowoltaika Rybnik - jak działa?

Fotowoltaika Rybnik – System pozwalający na przekształcenie promieniowania słonecznego w energię elektryczną jest nazywany fotowoltaiką, a cały proces bazuje na efekcie fotoelektrycznym. Ogniwa paneli fotowoltaicznych pozwalają na pozyskanie prądu elektrycznego stałego, który następnie przekształcany jest w prąd zmienny. Ten z kolei stosowany jest do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, jak również do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej.

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. Najczęściej zakłada się je od strony południowej, na dachu budynków lub gruncie, zapewniając maksymalny poziom nasłonecznienia. To właśnie promieniowanie odpowiada za wytwarzanie energii elektrycznej.

Do wytworzenia energii dochodzi na skutek efektu fotowoltaicznego – foton padający na wykonane z krzemu panele fotowoltaiczne, wprawia w ruch elektron, prowadząc do wytworzenia energii.

Ekologiczne oze

Dla kogo fotowoltaika w Rybniku?

Fotowoltaika dedykowana jest dla wszystkich odbiorców. Instalacje fotowoltaiczne sprawdzają się zarówno w przypadku obiektów użyteczności publicznej, klientów indywidualnych, przedsiębiorców, jak również gospodarstw rolnych. Fotowoltaika sprawdzi się zawsze tam gdzie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Producenci urządzeń elektronicznych codziennego użytku wprawdzie produkują urządzenia oszczędzające energię, ale niestety ilość posiadanych sprzętów w użyciu ciągle rośnie z zaskakującym tempie.  Znaczne zapotrzebowanie na prąd generuje niemałe rachunki, a jednym ze sposobów aby je obniżyć jest założenie instalacji fotowoltaicznej. Tym samym jest to rozwiązanie dla każdego, komu zależy na realnym obniżeniu kosztów związanych z użytkowaniem elektryczności.

Osiedle mieszkaniowe

Fotowoltaika Rybnik – OZE również w bloku

Jeszcze do niedawna fotowoltaikę montowano wyłącznie na dachach domów jednorodzinnych i budynków firmowych. Aczkolwiek niejednokrotnie na takie rozwiązanie decydują się również mieszkańcy bloków wielorodzinnych. Choć takie rozwiązanie łączy się ze znacznie większą papierologią, to umożliwia uzyskanie takich samych korzyści, jak w przypadku pozostałych użytkowników.

Największym osiedlem mieszkaniowym w Rybniku jest Osiedle Nowiny. Decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznej w budynku wielorodzinnym, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, w celu określenia możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych, zwłaszcza, gdy te mają swym zasięgiem obejmować części wspólne. Po uzyskaniu wstępnej zgody należy przystąpić do przygotowania dokumentacji, obejmującej:

 • projekt instalacji fotowoltaicznej,
 • miejsce realizacji przedsięwzięcia,
 • przewidywany wpływ na ogólną infrastrukturę budynku,
 • przeznaczenie instalacji.

Warto jednak pamiętać, że mieszkańcy bloków, mają do dyspozycji znacznie mniejszą przestrzeń, na której można zamontować instalacje fotowoltaiczną. Dodatkowo, miejsce montażu (najczęściej balkon) nie jest tak dobrze nasłonecznione, jak powierzchnia dachu. Tym samym, dla uzyskania maksymalnej wydajności, należy zadbać o odpowiedni dobór modułów fotowoltaicznych. należycie dobrane i właściwie zamontowane panele słoneczne, pozwolą czerpać korzyści z własnej instalacji, również w tyskim bloku.

Fotowoltaika koszty

Fotowoltaika Rybnik – koszt inwestycji

Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od wielu ważnych czynników, wśród których istotną rolę odgrywa wielkość i moc instalacji. W przypadku przeciętnego domu jednorodzinnego w Rybniku wystarczająca powinna być instalacja o mocy do 10 kWp.

Zakładając montaż instalacji spełniającej najlepsze parametry i zapewniającej moc na poziomie 10 kWp, należy liczyć się z kosztem do 40 tys. zł. W cenie tej zawarte są wszelkie wydatki związane z instalacją fotowoltaiczną, w tym:

 • panele fotowoltaiczne
 • falownik
 • okablowanie i zabezpieczenia
 • konstrukcja i montaż

Fotowoltaika Rybnik z magazynem energii to temat, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większe zainteresowanie. Magazyn energii umożliwia kumulowanie wytworzonego prądu w okresie zwiększonej produkcji. Zamierzając wyposażyć instalację fotowoltaiczną o dodatkowy montaż magazynu energii, należy do powyższej kwoty doliczyć koszt akumulatora oraz dodatkową usługę montażu urządzenia, która również w Rybniku wynosi nawet kilka tysięcy.

Należy pamiętać, iż osoby, decydujące się na założenie fotowoltaiki, mogą liczyć na dodatkową dotację w formie dofinansowania części kosztów związanych z instalacją OZE. Dzięki temu z pozoru wysokie koszty inwestycji, stają się bardziej dostępne dla większej grupy inwestorów.

Pewna inwestycja

Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę w Rybniku?

Fotowoltaika Rybnik – Popularność instalacji z panelami słonecznymi ciągle rośnie. Zainteresowanie inwestycją w fotowoltaikę jest spowodowane wieloma czynnikami. Panele słoneczne to najpopularniej używane odnawialne źródło energii, które w rzeczywistości jest skutecznym rozwiązaniem, zapewniającym:

 • Oszczędność na rachunkach – która dostrzegana jest już w pierwszym miesiącu korzystania z instalacji fotowoltaicznej. W zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej ta może pozwolić choćby na pokrycie całego zapotrzebowania na energię elektryczną, przy jednoczesnej sprzedaży nadwyżek do sieci. To sprawia, iż pomimo początkowej drogiej inwestycji, szybko można zacząć realnie zarabiać na własnej instalacji.
 • Niezależność – zarówno w ujęciu stale pojawiających się podwyżek cen prądu, jak również ewentualnych awarii. Produkując własny prąd, nie musisz martwić się o podwyżki, bowiem, nawet wówczas, gdy zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie pokrywa pełnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego, to ewentualne rachunki nie będą stanowiły istotnego obciążenia dla budżetu domowego.

Co więcej, posiadając własną instalacją fotowoltaiczną, w połączeniu z magazynem energii, nie musisz się obawiać awarii sieci. Pełna niezależność od zewnętrznych dostawców zapewnia pełną stabilizację i dostęp do energii elektrycznej niezależnie od okoliczności.

 • Pozbawiona kosztów instalacja – prawidłowo działająca instalacja fotowoltaiczna nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Jedynym wydatkiem, związanym z instalacją fotowoltaiczną są cykliczne przeglądy, które zgodnie z obecnymi przepisami należy przeprowadzać raz na pięć lat.
 • Produkcja prądy niewymagająca obsługi – instalacja fotowoltaiczna, dla sprawnego działania nie wymaga dodatkowej ingerencji człowieka. To zapewnia dodatkową oszczędność czasu, który można przeznaczyć na realizację innych zadań.
 • Szybki zwrot z inwestycji – jeszcze do niedawna koszty związane z założeniem instalacji fotowoltaicznych zniechęcały klientów indywidualnych przed zastosowaniem takiego rozwiązania. Obecnie ceny paneli słonecznych stały się przystępne, a liczne programy pozwalają na dodatkowe obniżenie kosztów wykonania instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu można szybciej osiągnąć zwrot z instalacji.
 • Ekologiczne rozwiązanie – wymieniając korzyści płynące z instalacji fotowoltaiki, należy pamiętać o ekologii. Instalacje z paneli słonecznych pozwalają na produkcję czystej energii i są uznawane za jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska odnawialnych źródeł energii. Energia pochodząca z promieni słonecznych nie generuje zanieczyszczeń, pozwalając na całkowite zaspokojenie potrzeb, bez narażania kolejnych pokoleń.

Monety dopłata

Dofinansowanie na fotowoltaikę w Rybniku

Nasilające się zmiany klimatyczne spowodowały, że obecnie osoby decydujące się na montaż instalacji stanowiących Odnawialne Źródło Energii (OZE) mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe, związane z montażem instalacji fotowoltaicznej.

 

Zielona energia na terenie Gmin Partnerskich: Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Pszów, Świerklany

Fotowoltaika Rybnik korzysta z programu „Mój Prąd”, który jest skierowany do osób planujących wykonanie instalacji fotowoltaicznej. W 2024 roku ma się odbyć kolejna, 6 już edycja programu, umożliwiająca sfinansowanie kosztów związanych z montaże instalacji fotowoltaicznych. Celem programu jest zwiększenie udziału fotowoltaiki w krajowej produkcji energii elektrycznej, a tym samym zmniejszenie ilości CO2 w atmosferze.

W poprzedniej edycji, kwoty możliwego do uzyskania dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd 5.0” były naprawdę imponujące i wynosiły nawet do 45,4 tys., zł w przypadku inwestycji łączącej montaż instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii i pompy ciepła.

W chwili obecnej nie wiadomo, jak kształtować się będą kryteria ubiegania się o dofinansowanie oraz na jakie wsparcie będą mogli liczyć wnioskodawcy w kolejnej edycji. Jednak nie ulega wątpliwości, że ogłoszony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska program pozwoli na znaczące obniżenie kosztów, związanych z instalacją fotowoltaiki w Rybniku.

Fotowoltaika Rybnik to również program „Czyste Powietrze”. Na rok 2024 zaplanowano kolejną edycję tego programu . Ten ogólnopolski program dopłat, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, pozwala na sfinansowanie nawet 50% kosztów (do 6 000 zł) związanych z instalacją fotowoltaiki. Należy pamiętać że uczestnictwo w programie „Czyste Powietrze”, jest na innych zasadach niż w programie Mój Prąd.  Zasadniczą różnicą jest to, że wnioskodawca powinien wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej przeprowadzić wymianę nieefektywnego źródła ciepła – tzw. kopciucha.

BOK rybnik

Fotowoltaika Rybnik – wybierz sprawdzonych specjalistów

Planując montaż instalacji fotowoltaicznej w Rybniku, warto wybrać porządną firmę specjalizującą się w tej dziedzinie. Tylko prawidłowo dobrana i starannie zamontowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli na osiągnięcie maksymalnej wydajności.

Szukając najlepszych specjalistów w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:

Doświadczenie – zarówno w odniesieniu do okresu działalności na rynku, jak i doświadczenia lokalnego. Fotowoltaika Rybnik to na pewno dobra inwestycja natomiast warto wiedzieć, że należy wybierać sprawdzonych specjalistów. Warto skontrolować, jak długo dana firma świadczy usługi na rynku tyskim, a także ile projektów zrealizowała w tym regionie. Dłuższe doświadczenie może się okazać kluczowe dla pełnego powodzenia Twojego projektu.

Kwalifikacje – w szczególności te, potwierdzone certyfikatami. Doświadczona firma, świadcząca usługi na terenie Rybnika, powinna dysponować niezbędnymi certyfikatami, w tym certyfikatem PV, potwierdzającym znajomość specyfiki branży.

Referencje – nic lepiej nie potwierdza umiejętności i kwalifikacji danej firmy jak opinie zadowolonych klientów. Chcąc sprawdzić kompetencje wybranej firmy, warto poprosić o referencje, a także zapoznać się z opiniami klientów, umieszczonymi w sieci.

Gwarancja – szczególnie ta długotrwała, stanowi podstawowy dowód na to, że firma świadcząca usługi montażu instalacji fotowoltaicznej w Rybniku, kładzie ogromny nacisk na jakość wykonania.

Fotowoltaika Rybnik wparcie w okresie eksploatacji – choć instalacja fotowoltaiczna jest niemal całkowicie bezobsługowa, to należy pamiętać, że dla utrzymania pełnej efektywności, warto dbać o regularny serwis instalacji. Dobra firma powinna oferować usługę wsparcia technicznego, również podczas eksploatacji instalacji fotowoltaicznej.

Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę w Rybniku?

Stale rosnące ceny prądu również dla gospodarstw domowych potrafią bardzo nadwyrężyć domowy budżet. Koszty związane z użytkowaniem energii elektrycznej stają się podstawowym obciążeniem, nawet, podczas obowiązywania rozwiązań osłonowych. Jednak zamrożenie cen energii z pewnością w krótkim czasie przestanie obowiązywać, a wraz z jego zakończeniem dojdzie do gwałtownego wzrostu cen prądu.

Właśnie z tego powodu, obecnie jest to idealny moment, by zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Podejmując decyzję o montażu fotowoltaiki w Rybniku, zyskujesz całkowite zabezpieczenie przed nadchodzącym odmrożeniem cen na energię elektryczną. Z kolei rosnąca żywotność instalacji, obecnie licząca nawet 40 lat, sprawia, że domowa elektrownia przez lata  będzie zapewniać realny zysk.

Zatem, mimo stosunkowo znaczących kosztów instalacji, fotowoltaika Rybnik to doskonała inwestycja i spokój, aby móc się cieszyć pełną niezależnością i bezpieczeństwem w nadchodzących latach.

Poznaj produkty

Poznaj naszą kompleksową ofertę dla Twojego domu. Dobierzemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązania odpowiadające gabarytom domu i zapotrzebowaniu na energię.
Baza wiedzy OZE
Chcesz zainwestować w OZE i zastanawiasz się czy fotowoltaika, pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla Ciebie? Czytaj nasze poradniki na temat Odnawialnych Źródeł Energi, fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynowania energii i znajdź najlepsze rozwiązania dla siebie.